18.11.2013

Zima sa nezadržateľne blíži a s ňou i pestrá ponuka zimných športov a aktivít. So zimou, snehom a ľadom sa spája i športové podujatie, ktoré dokáže i miernemu Slovensku vdýchnuť dušu nespútanej Aljašky. Psie záprahy sú záľubou, ktorá nie je ani tak o človeku, ako o jeho spolupráci, rešpekte a harmónií k štvornohým partnerom. Vo februári 2014 sa môžete tešiť na Donovaly. Práve tu si vychutnáte to najlepšie z toho, čo Vám táto disciplína môže ponúknuť. Tunajšie psie záprahy sa považujú na najkvalitnejšie svojho druhu v celej Európe. Ste milovníkmi psov a rozhodli ste sa chovať severské plemeno, ktoré je vhodné ťahať záprah? Prihláste sa do školy a zostrojte si sane. Počas Vašej prípravy Vás môže sprevádzať aj firma Rein3.sk – autorizovaný predaj a servis čistiacej techniky. Pri výrobe saní iste oceníte ponuku jej špecializovaného náradia. Psičkári tiež vedia, že hygiena a kvalitná starostlivosť o psov či ich brloh je nevyhnutná, a preto možno ocenia výhody čistiacej techniky Kärcher. Tá sa môže hodiť i v období, kedy pes nadmerne pĺzne.
Pozrime sa teraz, ako môže vyzerať Vaša praktická príprava na tento nezabudnuteľný zážitok:

Škola psích záprahov

Na úvod si odpovedzte na otázku, ako sa vo Vás zrodila sympatia k tejto atraktívnej športovej disciplíne. Mnohí poznajú psie záprahy (Mushing) len z románov Jacka Londona. No práve tu je detailne vidieť, že tímová práca a súhra prekoná všetky prekážky. V škole psích záprahov sa môžete naučiť, ako pracovať so svojimi psami i to, ako správne jazdiť na saniach. Manipulácia so zdanlivo jednoduchým zariadením si totiž vyžaduje istú dávku zručnosti. Vždy by ste mali mať po ruke nejaké to náčinie, ktoré Vám pomôže rýchlo odstrániť prípadnú chybu. Výbornou voľbou môžu byť aj kliešte Rothenberger na rein3.sk. O zimnom kurze psích záprahov sa viac dozviete na tomto linku huskyskola.sk/web/vi­ew.php?cisloclan­ku=2007080004. Kedysi stalo Slovensko v tejto disciplíne na okraji a ľudia javili o takýto druh zábavy malý záujem. Dnes je však všetko inak. Stali sme sa jednou z krajín, ktoré v psích záprahoch dosahujú skutočne skvelé výsledky. Je dobré uvedomiť si, že mnohí svoje nadšenie pre záprahy neberú ako hobby, skôr ako zmysel života, ktorý je poslednou vecou, nad ktorou premýšľajú, keď idú spať a prvou ihneď po prebudení. Je to láska. Okrem iného ide tiež o disciplínu, ktorú si diváci obľúbili aj preto, lebo tu nehrozí nevraživosť a agresivita, akú vidíme napríklad pri futbale či hokeji. Upachtené (ale šťastné) psie tváre rozdávajú energiu, ktorou rozžiaria aj svojich fanúšikov.

Ako sa starať o svojich miláčikov?

Záprahovým psom sa musíte venovať počas celého roka. Zoberte ich na dlhšie túry a prechádzky do lesa či k rieke. Ideálnym psom k záprahu je husky. Ak mu poskytnete priestor pre zábavu, tak je schopný Vás uznať a rešpektovať ako vodcu svorky. Husky miluje pohyb v prírode, a preto ho nikdy nenechávajte, aby podľahol nude. Povaha tohto druhu psa je jemná, preto nie je vhodné zaťažovať ho tvrdým výcvikom. Spolupráca v svorke, aj prostredníctvom záprahu, je ideálna. Tento pes je vysoko inteligentný, no nehodí sa na stráženie objektov, ani na službu pre obranné zložky. Ide skôr o oddaného rodinného psa, ktorý dokáže byť tiež výbornou pestúnkou pre Vaše dieťa. Výhodou huskyho je, že sa mu čistí srsť sama. Keďže ide o severský druh psa, v našich podmienkach mu srsť často zlieza, tým si udržuje vzdušnosť a čistotu. Musíte ju ale mnoho vyčesávať. Náchylnosť zvieraťa na choroby je minimálna, za povšimnutie však stojí funkcia bedrových kĺbov a oči. Hrozia tu očné ochorenia ako katarakta. Aj keď husky toho veľa nezožerie, čo je voči jeho veľkosti paradoxom, tak o toho záprahového sa treba starať ako o atléta. To znamená, že jeho strava musí byť vysoko výživná. Špeciálnu starostlivosť si u záprahového psa nevyžadujú iba kĺby, ale aj väzivá a svaly. Hravý husky, pokiaľ je šťastný a jeho život plnohodnotný, sa dožíva vysokého veku.

Výroba saní na záprah

Sane sú neodmysliteľnou súčasťou psích záprahov. Slúžia na manévrovanie, a teda sú nosným pilierom v celej komunikácií medzi záprahom. Pripravte si teda profesionálne náradie a môžeme začať. Presný výrobný postup, inšpiráciu, nákres a fotografie nájdete na:

  1. urobsisam.top­ky.sk/navody/sa­ne-z-lyzi
  2. aaron-p.sk/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=7&I­temid=26

Takéto sane sa dajú využiť aj ako klasické sánky pre detské radovánky a na ich výrobu smiete použiť i starší materiál, ktorý by inak nenašiel uplatnenie.

Bavte sa nezáväzne

Pokiaľ nemáte dosť odvahy pustiť sa do skutočného súťaženia, alebo Vám chýba vybavenie či samotní psí krásavci, tak si doprajte tento neskutočný adrenalínový zážitok ako darček a vychutnajte si ho takpovediac nezáväzne. Objednať si ho môžete na:

  1. bavtesa.sk/sk/psie-zaprahy
  2. darcek-zazitok.adina­.sk/shop.php?for­cetheme=&pid=268&­c=3&o=&p=2&ka­tegoria=sport-a-adrenalin&zazi­tok=mushing-psie-zaprahy-donovaly

Prajeme veľa aktívnych zážitkov. Nech Vám neskrotnosť štvornohých športovcov dodá tú najvyššiu dávku energie. Bavte sa a užite si zimu aj takýmto spôsobom.

Foto: bang.sk, bystricoviny.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama