19.02.2018

Výcvikové obojky na elektronickej báze sú fenoménom dnešnej doby. Zároveň však rozdelili psíčkarov na dva tábory. Jedni sú za a druhí proti. Ako je to teda s elektronickými obojkami? Sú nebezpečné, alebo neškodné? Hobby portál vám prináša odpovede.

Elektronické obojky pomôžu pri výcviku psov, ale v rukách laika môžu uškodiť

Protichodné a zmätené názory psíčkarov ako aj profesionálnych kynológov na toto výcvikové zariadenie vyplývajú hlavne z pletenia pojmov: správne sa zariadeniu hovorí elektronický obojok a nie elektrický. Tak vznikajú medzi ľuďmi, ktorí sa kynológií venujú, mylné predstavy že je psom ubližované a že sú doslova týrané elektrošokmi. Nie je to pravda. Ide o modernú výcvikovú pomôcku, ktorá je úplne bezpečná a pri správnom zaobchádzaní nemôže zvieraťu ublížiť. Elektronické výcvikové obojky uľahčujú výchovu psov, preto ich po celom svete používajú profesionálni kynológovia. Kľúčové je výcvikový obojok dobre vybrať a správne ho používať. Ako hovorí odborník: „Nie je pravda, že by elektrický obojok psa fyzicky týral. Lenže ak sa používa bez odborného prístupu, môže zničiť jeho povahu a dušu. Výsledkom je potom vystresovaný pes.“
Ak niekto nevie ani to, čo je to reflexný oblúk a ako sa využíva pri výcviku, dokáže jediným stlačením ovládača spomínaného obojku psa zlikvidovať na celý zvyšok jeho života. Sú známe prípady hlavne poľovníckych psov, ktorí ich majitelia chceli pomocou tohto obojka naučiť priam vojenskej disciplíne. Výsledkom experimentovania bol pes, ktorý okamžite vliezol do búdy, len čo zočil svojho pána. Takéto počínanie je zlé. Poďme si však najprv vysvetliť, čo vlastne elektronický obojok je.

Povel musí prísť od pána, nie od obojku

Výcvikové obojky pracujú na báze elektrostatických výbojov, ktoré sú psíkovi nepríjemné, ale nijako neohrozujú jeho zdravie, nie sú pre neho nebezpečné. Každý skúsený chovateľ vie, že bez napomínania alebo fyzických trestov psa vychovať nemožno. Namiesto vyťahania za kožu či capnutí po zadku možno využiť práve elektronické obojky. Sú neoceniteľnou pomôckou trebárs vo chvíli, kedy pes zavetrí, utečie a nereaguje na vaše volanie – elektronické obojky možno totiž ovládať aj na diaľku. Mnohí poznáme situácie, kedy sa psík prestane ovládať, napríklad keď chytí stopu alebo zavetrí hárajúcu sa suku, a potom je pre neho príroda silnejšia ako ochota počúvať. Elektronický obojok pomôže chovateľovi zastaviť a privolať späť psa, ktorý sa rúti bezmyšlienkovite na ceste. Inak povedané, elektronické obojky si obstarávajú zodpovední chovatelia, ktorí sú si vedomí, že neposlušný pes môže ohroziť seba i svoje okolie.

Väčšina výcvikových obojkov je vybavená tromi úrovňami upozornenia: zvukovým, vibračným a elektrickým impulzom. Väčšinou sa pes cvičí tak, že sa pomocou slovného upozornenia majiteľ pokúsi psa privolať. Zvuk sa buď ideálne nepoužíva, alebo je lepšie ho nahradiť externou píšťalkou, aby zvuk / povel prichádzal práve od pána a nie od obojku.

Až keď je pes tak zabraný do inej činnosti, že nereaguje, nastupujú vibrácie a až úplne nakoniec v krajnom prípade ľahký elektrický výboj. Ide o to, aby sa po zácviku už vôbec obojok nemusel používať a pes počúval na bežné povely.
Každý elektronický obojok je nastaviteľný na niekoľko úrovní impulzu, takže zvieraťu nehrozí žiadne fyzické nebezpečenstvo. Výcvikový obojok však nie je určite náhradou za normálny výcvik a určite by si nikto od neho nemal sľubovať, že si ho kúpi a bude mať s disciplínou svojho psíka po starostiach. Ideálne je pri aplikácii obojku postupovať v súlade s radami skúseného kynológa. Možnosť trochu pritvrdiť je len prostriedkom k tomu, aby si pes uvedomil, že má počúvať slovné povely v situácii, keď už je v takom afekte, že nedokáže slovné povely vnímať.

Sú nebezpečné, alebo nie?

Hovorí sa, že aj neškodný príborový nôž sa v nevhodných rukách môže zmeniť na zbraň. Takto je to aj s elektronickými obojkami. Ak sú správne používané, psíkovi neublížia. K rovnakému záveru prišla vedecká štúdia pod dohľadom komisie na ochranu zvierat, ktorá skonštatovala, že elektronické obojky prešli v posledných desiatich rokoch takým technickým vývojom, že nemajú nič spoločné so svojimi predchodcami, teda obojkami, ktoré používali oveľa väčšiu intenzitu elektrického prúdu a úplne alebo takmer úplne chýbali akékoľvek regulačné prvky. Tiež bola založená aj Medzinárodná asociácia výrobcov elektronických obojkov (ECMA), ktorá sa problematikou dôkladne zaoberá. Dnešné moderné výrobky od renomovaných výrobcov združených práve v ECMA úplne rešpektujú šetrné zaobchádzanie so zvieratami. Ich použitie je navyše v mnohých prípadoch šetrnejšie než bežné výchovné metódy.
Veľmi dôležitým faktorom pri výbere účinného elektronického výcvikového obojku je veľkosť a rasa psa. Keď váš pes váži od 5 do 50 kg, bude pre neho vhodná väčšina výcvikových obojkov. Problém ale môžu mať majitelia veľmi malých a drobných plemien, alebo naopak chovatelia veľkých psov. Ide totiž o to, že na príliš malé plemená by mohol byť impulz u niektorých obojkov príliš silný, alebo prijímač obojku pre svoje rozmery úplne nevyhovujúci. U veľkých plemien naopak hrozí, že obojok nebude mať dostatočnú účinnosť. Ak sa pes nachádza na hornom váhovom rozhraní použiteľnosti obojku, prípadne váš pes patrí medzi plemená so zníženým prahom bolestivosti (zvyčajne bojové plemená), je vždy vhodnejšie zakúpiť obojok taký, kde bude dostatočná rezerva vo výkone. Pri krízových situáciách (hlavne pudové správanie psa), je nutné počítať s použitím silnejších nápravných korekcií, než pri bežnom použití obojku.

Čo dokáže výcvikový obojok?

K najdôležitejším funkciám každého obojku patrí zvukové upozornenie a elektrostatický impulz. Väčšina dnes predávaných elektronických výcvikových obojkov má tieto funkcie doplnené ešte vibráciami. Pomerne často sú tieto funkcie doplnené o ešte ďalšie funkcie. Jedná sa napríklad o sprejovú korekciu (vstreknutie spreja psíkovi na ňufák), booster (pohotovostné tlačidlo, ktoré má nastavenú vyššiu intenzitu impulzu) a pod. Úroveň ovládania obojkov sa pochopiteľne líši a mali by sme ho zohľadniť už pri výbere. Čím jednoduchšie ovládanie výcvikový obojok ponúka, tým je jeho použitie pohodlnejšie, pohotovejšie a tým tiež efektívnejšie. Najpohodlnejšie je, ak obojok má na každú svoju funkciu vlastné tlačidlo. Odpadá tým nepríjemné prepínanie medzi funkciami, ktoré zdržiava. Obojky s týmto ovládaním sú vhodné na všetky činnosti, obzvlášť potom na utekanie psa za zverou, kedy je potrebné reagovať veľmi rýchlo a psa privolať skôr, než opustí dosah obojku.
Veľa ľudí má problém s tým, aby pes pokojne šiel pri nohe bez vodítka. Elektronické obojky pritom umožnia práve takéto správanie psíka naučiť. Perfektne vďaka nim reaguje na povely, ako je „stoj“, „zostaň“, „k nohe“ a pod. Ľudia, ktorí používajú elektronické obojky, hovoria, že sa im podarilo odnaučiť psa ťahať na vodítku alebo utekať za zverou či inými psami. Okrem toho elektronické obojky umožňujú naučiť psa počuť na povel „nesmieš“, odnaučia ho brať si jedlo zo stola, skákať na ľudí pod. V neposlednom rade používajú elektronické obojky aj profesionálni kynológovia, ktorí potrebujú psa doučiť niektoré cviky a doladiť jeho výchovu.

Foto: wallmart.com, topdogsupply.com, uploads.webflow.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama