19.10.2016

Psy nevyňuchajú len drogy, zakázanú elektroniku vo väzniciach a výbušniny. Vedia vycítiť aj choroby a sú v tom úžasne dobrí. Hobby portál zisťoval, ako to dokážu.
Niekedy si neuvedomujeme doslovný význam tvrdenia, že pes je najlepším priateľom človeka. A ono to platí naozaj doslova. Zvlášť ak dokáže diagnostikovať závažné ochorenie oveľa skôr, ako najmodernejšie medicínské prístroje.
O domácich zvieratách a o ich nevšedných schopnostiach sa popísalo už mnoho. V minulom storočí kolovali legendy o mačkách, ktoré v nemocnici bezpečne rozpoznali umierajúceho človeka a ľahli si k jeho nohám (aby mu údajne dodávali svoju energiu), či obyčajných domácich sliepkach, ktoré z pár hodinovým predstihom upozornili svojho majiteľa na blížiace sa zemetrasenie. Ani pes nie je v zvieracej ríši, čo sa týka „nadprirodzených“ schopností výnimkou. Vedeli ste však, že psy dokážu tiež s podivuhodnou presnosťou vyňuchať rakovinu? Poprvýkrát bola táto psia schopnosť opísaná v jednom medicínskom časopise v roku 1989. Písalo sa v ňom o prípade, kedy pes neustále sliedili a upozorňoval svojho majiteľa na jednu konkrétnu pigmentovú škvrnu. Olizoval ju, hlasno na ňu upozorňoval a doslova nenávistne s vrčaním na ňu zazeral. Pánovi to nedalo a tak navštívil zverolekára a porozprával mu o „alergií“ svojho psa na jeho znamienko. Zverolekár sa zachoval prezieravo a poslal muža k odbornému lekárovi. Táto pigmentová škvrna sa ukázala byť rakovinová…

Článok zaujal tak vedeckú ako laickú verejnosť, no ohlasy boli skôr vlažné. Až s nástupom nového milénia sa začali objavovať masívne vedecké štúdie o psoch, ako živých detektoroch chorôb.

Ako to funguje?

Pes žije po boku človeka vyše sto tisíc rokov. Človek mu odjakživa poskytoval jedlo a prístrešie a pes na oplátku varoval človeka pred nebezpečenstvom, upozorňoval na korisť a jedlo či strážil dobytok a úrodu. Vždy používal nos v náš prospech. Pokiaľ je teda s nami niečo v neporiadku, pes vie, že to bude mať vplyv na jeho osud a patrične na to upozorní. Toto zviera má úžasný čuch. Vycíti menej ako jednu kvapku krvi v množstve vody, ktoré by naplnilo 20 olympijských bazénov. Kým človek má päť miliónov čuchových receptorov, pes dvadsať- až šesťdesiatkrát viac, záleží na rase. Tieto zvieratá sme vycvičili, aby vyňuchali strelný prach, narkotiká, nezvestné osoby a podobne. Teraz ich využívame aj na včasné diagnostikovanie chorôb, obzvlášt smrteľných, vrátane rakoviny. Zaujímavé na tom je, že rakovina vôbec nemá vôňu! Väčšina onkológov vám povie, že sa v pacientovom dychu dá vycítiť rakovina až v neskorších fázach, asi v štádiu 3 až 4. Pes ju však odhalí vo fáze 0, 1 alebo 2. Rakovina je sprevádzaná prítomnosťou určitých chemických látok, ktoré zviera cíti. Rovnako tak dokáže zareagovať, keď má človek nízku hladinu cukru v krvi. Napríklad v Nemecku existujú výcvikové strediská, v ktorých cvičení psi odhaľujú karcinogénne ochorenia u cudzích vzoriek v laboratórnych podmienkach. Stačí im len pričuchnúť k dychu pacientov s rakovinou pľúc.

Pokusy a výsledky

Ako sme spomínali, pes vycíti rakovinu už v embryonálnej štádiu alebo vo fáze nula. Vedci sa teraz snažia využiť ich schopnosť na včasné odhalenie zhubnej choroby. Skupina amerických výskumníkov pracovala pred troma rokmi pri určovaní rakoviny vaječníkov so psami a tiež s pomocou chemickej nanotechnológie a analýzy. Hlavnými hrdinami výskumu boli pracovné psy, kokršpaniel McBain, labradorský retríver Ohlin a nemecký ovčiak Tsunami. Výskum sa uskutočnil v Centre veterinárnej medicíny na Pennsylvánskej univerzite. Pacientky s rakovinou aj bez nej súhlasili s darovaním tkanív a krvných vzoriek Centru pre pracovné psy.
Výsledky pokusov boli prekvapivo presné, psy čuchom odhalili rakovinu až s 99,2-percentnou úspešnosťou. V skorých štádiách rakoviny vaječníkov sa totiž mení zloženie prchavých organických látok, vylučovaných telom. Predchádzajúce štúdie ukázali, že vycvičené psy sú schopné detekovať aj nepatrné množstvo týchto látok presnejšie ako špičkové elektronické zariadenie.
Takmer navlas rovnako dopadli výsledky výskumu, pri ktorom mali bežné domáce psy vycítiť rôzne štádiá cukrovky. Na túto schopnosť sa mimochodom prišlo náhodou. Nedávno uchvátila americkú verejnosť historka o tom, ako čierny labrador Jedi zachránil sedemročného chlapca Luka Nutalla. Ten si ako každý večer ľahol do svojej detskej postieľky a uložil sa k spánku. Luke je statočný bojovník, ktorý zápasí z ťažkou cukrovkou typu 1. Ide o chorobu, pri ktorej úplne absentuje inzulín v tele a tak musí byť chlapec napojený na glukometer, prístroj, ktorý má ukazovať obraz krvnej hladiny v tele a pípať pri hrozbe nebezpečenstva. Ale technika je technika. Dokáže zlyhať v tých najnevhodnejších okamihoch. Presne toto sa stane v noci. Našťastie je labrador Jeti v pohotovosti. Zázračným spôsobom vycíti, že má jeho najobľúbenejší člen rodiny nezvyklú hladinu cukru v krvi a okamžite zobudí Lukovu matku. Chlapec je zachránený. Ak by nedostal primeranú dávku inzulínu včas, dostal by sa do kómatu.

Výcvik

Pýtate sa, ako to Jedi vycítil? Nad tým si aj dnes lámu mozog stovky vedcov po celej planéte. „Vieme, že pes dokáže včas diagnostikovať a rozoznať rôzne druhy rakoviny vrátane rakoviny prostaty, hrubého čreva či rakoviny kože, Čo presne cítia, alebo inými slovami, ako vonia rakovina a cukrovka zatiaľ nevieme,“ hovorí Cindy Ottová, zakladateľka a riaditeľka Centra pre výcvik pracovných psov pri americkej univerzite v Pensylvánií. To však nič nemení na tom, že pes je v súčasnosti najlepším indikátorom spomínaných chorôb v počiatočnom štádiu.
Cindy sa netají tým, akým spôsobom cvičia psy pre medicínske účely: „Pri riadnom výcviku sa komplikovaný čuchový systém psov využíval hlavne pri eliminácií bombových útokov, hľadaní drog či nezvestných osôb. Psy tiež presne rozoznajú moč rôznych zvierat a sú užitočné pri hľadaní ohrozených druhov zvierat v prírode. Čo sa týka cukrovky, existujú dôkazy, že pes so zvýšenou citlivosťou k tejto chorobe vycíti premenlivú chemickú zložku, ktorú ľudia postihnutí touto chrobou vylučujú z tela. Bezpečne rozpoznajú kritické chvíle cukrovkára. Ale ani tým najlepším chemikom sa doposiaľ nepodarilo zistiť, ktorá konkrétna zložka to je. Ak by na to prišli, určite by zakrátko vznikol drahý prístroj – elektronický nos, na diagnostiku. Pes je však lacnejší.“

Výcvik psov na odhaľovanie rakoviny

Výcvik psov na odhaľovanie rakoviny

A ako sa vlastne takéto psy cvičia? Rovnako tak, ako záchranárske psy alebo psy na vyhľadávanie drog. Pri výcviku sú odmeňovaní dobrotou za vycítenie zmeny hladiny cukru v pacientovom tele (postačí im k tomu len vzorka slín pacienta) a zároveň sa učia rozoznávať tento pach medzi ostatnými ľudskými pachmi a pachmi, ktoré v bežnom živote nasávajú.
Rovnako je tomu aj pri iných závažných ochoreniach. Medicínska cesta je zatiaľ nákladná a často nepríjemná: Napríklad rakovina prostaty sa diagnostikuje z krvi podľa zvýšeného množstva určitého proteínu. Jeho vyššia úroveň však môže byť spôsobená aj inými problémami, takže tento test sám o sebe nie je spoľahlivý a musí byť nasledovaný ďalšími, ako je biopsia – invazívna, nepríjemná a nákladná metóda. Aj v týchto prípadoch sa však v súčasnosti úspešne využívajú štvornohí ľudskí priatelia. Psy dokážu odlíšiť tiež zhubný a nezhubný nádor, a to na základe vzoriek stolice a dychu pacientov postihnutých rakovinou hrubého čreva. Tréning detekčných psov, ktorý trvá šesť až osem týždňov, podporuje aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv. Na stránkach nadácie In Situ venujúcej sa príprave cvičených psov je uverejnené, že psy dokážu rozpoznať karcinóm prsníka a pľúc v ranom štádiu až v 99 percentách prípadov. Na Slovensku bohužiaľ zatiaľ o podobnom využití týchto zvierat nevieme. Samozrejme, ak poznáte nejaké naše výcvikové stredisko, alebo sami takéto psy cvičíte, ozvite sa nám v komentároch k článku. Zároveň sme písali tieto riadky ako inšpiráciu pre výcvikové stanice psov na Slovensku. Myslíme si, že pri dobrej vôli a ústretovosti našej vlády by sa na takýto projekt peniaze našli.
že v medicínskom ohľade by výskum psích schopností mohol byť obrovským prínosom.

O dôvod viac, prečo si vážiť psov.

Foto: bioneers.org, irishexaminer.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama