28.08.2013

Predstavte si, že váš známy má možnosť a hlavne finančnú hotovosť k tomu, aby si mohol kúpiť novučičké Porsche. On si však miesto toho zaobstará mačku a ešte si za ňu ochotne priplatí pár tisíc €. Na porazenie, že? A predsa sa nájdu na svete ľudia, ktorí uprednostnia chlpaté štvornohé stvorenie pred hmotnými statkami. Rebríčku najdrahších mačiek sveta kraľuje Ashera. Je naozaj o niečo drahšia, ako Porsche. Zoznámte sa.

Nápad za milión

Mačky sprevádzajú človeka od dávnych vekov. Dodnes sú jednými z najobľúbenejších domácich zvierat, ktoré si na človeka zvykli tak, ako máloktoré iné aj napriek svojej tvrdohlavosti. Je to možno aj preto, že mačka domáca má v sebe niečo divé, niečo, čo ľuďom pripomína divoké šelmy, len je to miniatúrne. Existujú však jedinci, ktorí chcú viac. Chcú mať doma maznáčika s výzorom a správaním šelmy, no zároveň krotkého. takého, čo neublíži no napriek tomu vzbudí rešpekt.
Na nápad, ako im vyhovieť príde milovník mačiek Angličan Simon Brodie, žijúci v San Diegu. Bol to on, kto sa pokúsil skrížiť gény nespútaného zvieraťa s domácim povaľačom. A tak sa na svete po prvý raz zjaví ashera – kríženec mačky domácej, mačky bengálskej a africkej divej mačky (servala). Ešte pred ňou však Simon nadchne chovateľov – alergikov špeciálne vyšľachteným druhom mačiek, kvôli ktorej si už ani raz nekýchnu. Tento druh antialergických mačiek zarobil Simonovi nemalé peniaze, no potom prišla na svet ashera, ktorá bola viac, ako dvojnásobne drahšia oproti mačkám pre alergikov (najlacnejšia stála „len“ 30 000€) a zisk vyletel do astronomických vý­šok.

Nielen najdrahšia, ale aj najdlhšia (a tiež jedna z najťažších)

Na kašmírovej prikrývke exkluzívnej sedačky sa napoly vyvaľuje zviera, ktoré pripomína stavbou tela a sfarbením leoparda. Prižmúreným pohľadom svojich výrazných očí prechádza okolie, aby spozorovala, že ostatní pochopili, kto je tu najdôležitejší. Keď sa presvedčí, že vyvolala patričný záujem, zhlboka zívne, vyceriac ostré zuby a … zaspí. Presne tak, ako to robí jej niekoľkonásobne menšia príbuzná, mačka domáca. Vôbec ju pritom netrápi, že jej dávni predkovia sa preháňali pustatinami divokej džungle a lovili aj oveľa väčšie zvieratá preto, aby vôbec prežili.
„Mačka je zviera, ktoré symbolizuje vznešenosť a luxus,“ necháva sa počuť Brodie: „Aby sme dotiahli tento symbol k dokonalosti, museli sme gény mačky domácej použiť ako základ pre nový druh, ktorý sme pomenovali ashera. Každý by predsa chcel mať doma malého leoparda či tygríka. Lenže každé mláďa týchto šeliem raz vyrastie a takmer na sto percent začne byť nebezpečné. Pre okolie a tiež pre svojho majiteľa. Ashera je iná. Sú to práve gény, ktoré jej zrazia divokosť, krvilačnosť, centimetre a váhu. Nakoniec tak vznikne roztomilé, aj keď trochu väčšie mačiatko.“
Strach z divokej šelmy tak naozaj nemusíte mať. Problém však nastane, ak by ste si svoju mačičku chceli trošku „pomojkať“. Ashera totiž váži v dospelosti v mnohých prípadoch viac, ako 15 kg a okrem toho zaberie celý gauč, pretože ak sa na ňom rozvalí, natiahne sa do dĺžky 120 cm. Nie je však nejako extra náročná. Tieto úctyhodné rozmery má totiž na svedomí bežné krmivo pre mačky.

Zapíšte sa do poradovníka a čakajte

Ashera je domáci maznáčik, ktorý zdobí príbytky zbohatlíkov z Ruska, Ameriky aj Ázie. Vďaka obrovskému záujmu o ňu musel Brodie vystaviť špeciálnu listinu, kde si záujemcovia objednajú niektorú z ponúkaných druhov mačiek. Cena je závislá od „vytuningovania“ mačky. Môže byť 73 000€ za „obyčajnú“ asheru, ale aj 100 000€ za verziu so špeciálnymi znakmi (škvrny, pruhy, farba očí a podobne). Aj napriek tomu, že mnohí obvinili Simona z podvodu a tvrdia, že predáva „mierne upravenú“ savanskú mačku, okruh záujemcov o toto zviera neklesá, práve naopak. Ashera nie je len synonymom bohatstva a luxusu, ale aj prestíže.

O tom, že ide naozaj o mierumilovné a nie krvilačné zviera svedčí aj toto video:

FOTO: kotodom.ru, axoris.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Duda (Neregistrovaný užívateľ) 06.10.2019 08:20
Duda

waaaau milujem macky a toto som nemala vidiet lebo teraz veeelmi chcem toto plemeno

Ivan Nôta 18.11.2018 18:45
Ivan Nôta
sasa napísal:

Óóóó bože,

chcela som si šetriť na počítač, no keď som si prečítala tento článok, zistila som že si budem šetriť na ASHERU. Je to úžasná mačka a tento článok to podľa mňa dokonale opisuje. Rozhodla som sa že chcem mať doma ASHERU.

:)

sasa (Neregistrovaný užívateľ) 18.11.2018 12:02
sasa

Óóóó bože,

chcela som si šetriť na počítač, no keď som si prečítala tento článok, zistila som že si budem šetriť na ASHERU. Je to úžasná mačka a tento článok to podľa mňa dokonale opisuje. Rozhodla som sa že chcem mať doma ASHERU.

Prihlásenie
 
 
Reklama