17.01.2019

Už ste počuli o mačke, ktorá sa dá veľmi ľahko vycvičiť, je prítulná, lojálna, postráži dom, miluje deti a vie aportovať? Mekongského bobtaila prirovnávajú k psovi, ktorý sa omylom narodil v mačacej koži. Predstavíme vám ju.

Aristokrat medzi mačkami

Na prvý pohľad vás určite zaujme jej chvost. Mekongský bobtail síce pripomína thajskú mačku, no pri pohľade na jej chvost človek ihneď zistí, že je čosi inak – je veľmi krátky a pretože mu na ňom rastie srsť na všetky strany, je aj poriadne strapatý. Navyše nikde na svete nenájde dve mačky tohto druhu, ktoré by mali rovnaké chvosty. Čo kus, to originál, niečo ako odtlačky prstov u ľudí. Označenie tohto plemena ako „bezchvosté“ je však nesprávne. Chvost majú – no nikdy nie je dlhší ako štvrtina ich tela. Kvôli povahe s noblesnosťou psa ich začali nazývať aristokratmi medzi mačkami. Mekongský bobtail je mačka prítulná a maznavá, súčasne však aj samostatná. Pozornosť a maznanie jej robí dobre, ale nie je na tom nijako závislá. Skvelým partnerom dokáže byť deťom, podobne ako thajská mačka. Spoločných predkov, a teda aj príbuznosť s thajskými a siamskými mačkami, u tohto samostatného plemena síce nájdete, povahovo sú však výrazne odlišné.
Ešte jednu povahovú črtu však majú tieto mačky spoločnú: Mekongský bobtail je rovnako ako thajská mačka veľmi „ukecaná“ a všetko hlasno komentuje s rôznou intonáciou hlasu, takže si pri výbere plemena dobre rozmyslite, nakoľko je to pre vás prijateľné. Navyše je toto plemeno dlhoveké, dožíva sa až dvadsiatich piatich rokov, a po tú dobu sa o zviera musíte postarať.

Zvláštne črty a história plemena

Ako niektoré ďalšie mačacie plemená, aj bobtailové radi aportujú, čo nie je to jediné, čím pripomínajú psa. Keď zápasia s inými mačkami, nepoužívajú príliš pazúriky, ako je u mačiek obvyklé. Radšej hryzú. A rovnako ako psi nezaťahujú pazúriky na zadných nohách . Proste to nevedia, takže pri chôdzi „ťukajú“o podlahu .
A fungujú aj ako strážcovia, aj keď popri nich väčšina návštev prejde. Keď niekto zvoní, vrčia. Bežia sa pozrieť, kto prišiel a všetko očuchávajú. A sú to oni, ktorí rozhodujú, či návštevu pustia ďalej.
Dejiny tohto plemena sú mladé. V roku 2003 medzinárodné združenie odborníkov pre chov mačiek The World Cat Federation určilo, že sa mekongské plemeno až príliš líši od plemena thajského a o rok neskôr sa po prvý krát objavilo ich pomenovanie „bobtail“ práve kvôli veľmi krátkemu chvostu. Ide o veľmi zdravé mačacie plemeno a tak sa niet čomu diviť, že si získava srdcia chovateľov tak vo svete, ako aj u nás na Slovensku. Je zbožňovaná aj kvôli pohľadu: mierne šikmé oči sú vždy jasne modré. Horné viečko je mandľového tvaru, dolné viečko je zaoblené.

Chov v domácich podmienkach

Čím ju kŕmiť? Mekongské plemeno nie je vyberavé v strave. Uspokojí sa aj s tým najbežnejším a najjednoduchším jedlo pre mačky. Dokonca si vie zvyknúť tak ako iné mačky aj na „domácu stravu“. Tu však musíte dávať pozor – nesmie jesť ryby, mastné mäso a konzumovať mlieko.
Mekongský bobtail má vždy rád niečo v zuboch, aj tým sa jeho správanie podobá psovi. Veľmi rýchlo si zvyká na vôdzku a dokáže aportovať.
Od ranného detstva je táto mačka aktívna a mnohí chovatelia vravia, že je vynikajúcim spoločníkom pre deti. Dokáže sa s nimi veľmi rýchlo zblížiť. Na druhej strane nepotrebuje na rozdiel od psa pravidelné venčenie. Ak sa teda rozhodujete pre chov domáceho miláčika, skúste popremýšľať aj nad touto nevšednou mačkou.

Foto: baas-desa-kelurahan.kucin­g.biz

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama