03.08.2010

V sobotu sa v Kováčovej pri Zvolene stretli chovatelia haflingov, teda tí, ktorí sa doslova zamilovali do tohto plemena koní. Vyšľachtili ho v Alpách, v južnom Tirolsku, zrejme priamo v horskej dedine Hafling nad Meranom.

Za prvého skutočného haflinga sa považuje žrebec Folie, ktorý prišiel na svet v roku 1874 ako žriebä domácej horskej kobyly a arabského plnokrvníka. Rýchlo sa rozšíril z Tirolska do celého Rakúska (južné Tirolsko je po roku 1918 súčasťou Talianskej republiky) a od roku 1990 sa čistokrvné haflingy dostali aj na Slovensko, kde sa zaradili medzi obľúbené konské rasy. Prečo? Vysvetlil mi to Jozef Puškár ml. z Kováčovej, ktorý spolu so svojím otcom chová haflingy. „Sú to nenáročné, odolné koníky, s pokojnou povahou, učenlivé, inteligentné, výborne si rozumejú s deťmi, sú spoľahlivé, húževnaté, pracovité. Využívame ich na bežné hospodárske práce, ale zapriahame ich aj do koča pri svadbách, alebo ak prejavia záujem rekreanti z neďalekých Kaskád.“

V poslednú júlovú sobotu sa v Kováčovej už po druhýkrát stretli chovatelia týchto húževnatých koníkov, o ktorých sa zvykne hovoriť, že sú síce malé, ale s veľkým srdcom. Sú to hnedáky s typickou bielou, akoby ľanovou hrivou a chvostom. Dožívajú sa až 40 rokov a stávajú sa vlastne akoby členmi rodiny, s ktorými sa chovatelia neradi lúčia a predajú ich naozaj iba vtedy, keď by im už nedokázali vytvoriť vhodné podmienky a keď vidia, že noví majiteľ sa bude o ne starať s rovnakým srdcom ako oni. Na trhu sa cena žriebäťa pohybuje vo výške okolo 1 500 €, dospelý hafling stojí až 3 500 €. Nie je to vyhodená investícia. Hafling je totiž kôň, ktorého silu a inteligenciu môžeme využiť v najrôznejších situáciách. Sú to kone do záprahu, k namáhavej robote napríklad pri približovaní dreva, ale výborne sa hodia aj na preteky, či už parkúrové alebo westernové, pre ich pokojnú povahu ich majú v obľube aj akrobati a výborne sa hodia aj pri špecifickej liečbe – hipoterapii.

Deň haflinga pripravila v Kováčovej Slovenská asociácia chovateľov haflingov v spolupráci s Obcou Kováčová. Uskutočnil sa už po druhý raz a milovníci koní si už teraz môžu poznačiť do kalendára, že o rok sa haflingy a ich chovatelia stretnú v Kováčovej znova.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama