13.02.2019

Mačka nie je pes, spieva sa v jednej známej českej pesničke. Ak chcete mať prítulného zvieracieho „partnera“ na maznanie, mali by ste vedieť nielen o tom, ako sa o mačku starať, ale aj o tom, ako zladiť svoj život s tým mačacím. Hobby portál vám prináša rady, ktorých obsah sa dá zhrnúť do vety: Mačiatko vyberajte starostlivo, prispôsobte mu byt a pripravte sa na jeho potreby. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej.

Výber mačiatka

Ak túžite po obyčajnej mačke, tak v podstate máte tri možnosti. Získať ju od známych, zobrať zviera na ulici alebo si vziať mačiatko či dospelú mačku z útulku. Posledný variant má svoje nesporné výhody.
V útulkoch a na špeciálnych výstavách, ktoré mnohé z týchto zariadení usporadúvajú je možné zaobstarať si mačku vhodnú do bytu aj zvieratá k domu, ktoré zostávajú po väčšinu roka vonku. V ústrety tu vyjdú aj tým, ktorí nechcú mačku ako domáceho maznáčika, ale potrebujú „lovca myší“, napríklad na trvalo obývanú chalupu či do hospodárskej stavby. Predovšetkým si tu ľudia môžu vybrať svojho budúceho domáceho miláčika z niekoľkých desiatok zvierat rôzneho vzhľadu a povahy. Takúto príležitosť zrejme nikde inde nedostanete. Ak chcete mačiatko nejakého konkrétneho plemena, vždy sa ohliadnite po registrovanom chove, chovateľa navštívte a chcite vidieť aj rodičov mačiatok.
Len tak budete mať záruku skutočného pôvodu vybraného mačiatka – a teda aj vzhľadu a vlastností daného plemena – a predovšetkým nebudete podporovať nelegálnych množiteľov.

Úprava bytu je prvoradá

Ešte pred príchodom mačiatka do vašej domácnosti vás čakajú potrebné úpravy v byte ako napríklad odstránenie prekážok na skriniach a policiach alebo čiastočné zatienenie zasklenej lodžie kvôli vetraniu a bezpečnosti. Mačka žijúca v byte má svoje potreby a tieto je nutné naplniť: od umiestnenia pelechu cez nutnosť obstarania škrabadla – škrabadiel , mačacieho záchodu i hračiek , ktoré vám pomôžu vybiť energiu malé šelmičky.
Nezáleží príliš na tom, či si prinesiete domov mačiatko alebo dospelú mačku, základné potreby budú rovnaké. Len u mačiatka viac dbajte na bezpečnostné opatrenia.
Mačke a hlavne malému mačiatku hrozia v byte rôzne nebezpečenstvá. Okrem jedovatých rastlín ich môžu ohroziť voľné elektrické šnúry, rôzne krehké predmety, ale aj zle zabezpečené záclony či závesy. Počítajte s tým, že mačka sa pohybuje aj vo výškach.
Pred príchodom mačky si prejdite celý byt a skontrolujte, čo môže byť nebezpečné alebo čo je príliš cenné. Mačací pohyb predsa len predstavuje pre také predmety riziko.

Základné potreby pre mačku v byte

S dostatočným predstihom vyberte misky na kŕmenie a vodu, krmivo, pelech, mačacie WC a stelivo, hračky, dôležité je tiež škrabadlo (inak ostrosť mačacích pazúrikov spozná váš nábytok). Dlhosrstým mačkám nezabudnite kúpiť kefu a hrebeň. Pre spoločné prechádzky môžete pripojiť obojok a vodítko.
Sú to dôležité veci, na ktoré je vždy vhodné sa pripraviť dopredu a neriešiť ich metódou pokus omyl. Od začiatku je potrebné brať nového člena domácnosti ako záväzok pre zvyšok jeho života.
Zdá sa to triviálne, ale vedeli by ste napríklad vybrať vhodnú mačacie misky? Volili by ste radšej hlbšie, alebo širšie, ale plytké a prečo? Na všetky podobné otázky, ktoré vám napadajú, by vám mal byť schopný skúsený chovateľ alebo každý útulok odpovedať, no na rad vecí prídete sami.
Krmivo dávajte zo začiatku také, na ktoré je zvyknuté. Neskôr ho môžete postupne zmeniť. Menej časovo náročné sú priemyselné krmivá, doma pripravovanú stravu niektoré mačky ale ocenia.
Čo pre mačiatko pripraviť?
• Pelech umiestnený tak, aby sa cítilo bezpečne a mohlo vás sledovať.
• Širokú plochú misku, do ktorej sa zmestia aj dlhé hmatové fúziky.
• Vhodné kŕmenie, s ktorého výberom vám poradí chovateľ alebo útulok. Nezabudnite, že mlieko sa mačkám skutočne nedáva! Keď, tak jedine bezlaktózové alebo špeciálne pre mačky.
• Škrabadlo, či už sisalové alebo papierové.
• Záchod + podstielky (bentonit, pelety, silikátové), časom si vyskúšate, ktorá vašej mačke aj vám vyhovuje najviac.
• Hračky, ak nechcete, aby si mačiatko vybíjalo energiu na vás či zariadení bytu.

Chovatelia zaobstarávajú mačkám kryté alebo otvorené WC. Medzi otvorené záchody patria špeciálne misky. Ich nevýhodou je hlavne občasný zápach. Niektoré mačky sa snažia trus zahrabať, a tak môžu po sebe zanechať nepríjemný neporiadok.
Tieto problémy rieši krytý záchod. Aby mala mačka dostatočné súkromie, je možné dokonca používať dvierka. Drahšie typy majú aj vzduchový filter na odstránenie pachov.
Do mačacieho záchodu umiestnite tzv. stelivo – podstielku. Nešetrite a vytvorte dostatočnú vrstvu.
K dostaniu je celá škála so špecifickými vlastnosťami. Niektoré uľahčujú čistenie tvorbou hrudiek, iné pohlcujú zápach. Vyrába sa z rôznych materiálov, napr. existujú podstielky minerálne, drevité alebo zo silikagélu.
Rovnako ako u krmív platí, že mačka nerada mení svoje zvyky. U starších zvierat teda vyberte taký typ WC a podstielky, ktorý už poznajú.
Záchod umiestnite na pokojné miesto, napríklad do kúpeľne, aby mačka mala súkromie.

Pelech

Umiestnenie pelechu si najskôr zvolí mačka sama, zabýva sa na pre ňu najpríjemnejšom mieste. Opäť môžete vyberať z mnohých typov, mačka vám iste dá najavo, či sa jej nový príbytok páči, alebo nie.
Kúpiť sa dajú otvorené pelechy, kukane a iglu, pre náročných zoženiete aj pohovky. Pre mačaciu relaxáciu sa užívajú samotvarovacie guličkové „postele“. Materiálov je tiež nepreberné množstvo – plyšové, kožené, prútené, plastové aj látkové pelechy majú v každom obchode s potrebami pre domáce zvieratá.

Škrabadlo

U mačiek trvalo žijúcich v byte venujte patričnú pozornosť ich pazúrikom. Okrem zastrihávania kúpte mačke škrabadlo.

Mačací strom

Mačky odjakživa lozia po stromoch, skáču do výšky a obrusujú si pazúriky na kmeni stromu. Aby bola vaša mačka spokojná a žila plnohodnotným životom, bude potrebovať niečo, po čom by sa šplhala do výšky, na čom by si obrúsila pazúriky a zároveň si odpočinula, čiže mačací strom. V obchodoch je už dnes možné zakúpiť rozličné odpočívadlá – od jednoduchých až po najzložitejšie. Šikovnejší si však mačací strom vyrobia sami. Taký strom splní svoj účel a zároveň je nezvyčajným doplnkom do vašej domácnosti.

Všetko potrebné pripravené? Potom už nezostáva než sa tešiť na nový prírastok do rodiny a študovať odborné knihy a časopisy o mačkách.

Foto: yandex.ru, novate.ru, kotikoshka.com, art-room.od.ua

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama