04.03.2010

Šmakoun je populárnou potravinou z oblasti zdravej výživy. Je vhodný ako náhrada či doplnenie mäsa, preto je často porovnávaný s Tofu, ktoré je však vyrobené zo sóje. Pri šmakoune de facto ide o lisované bielka z vajíčok, špeciálne upravené k okamžitej konzumácií. Pre vysoký obsah bielkovín a takmer nulový obsah tukov a sacharidov je vhodný pre diabetikov, pri redukčnej diéte, pri vysokom cholesterole, ale aj pri posilňovaní (takisto je vhodný pre deti).

smakoun1

Nutričné hodnoty:

Energetická hodnota 50 kcal / 100 g

Bielkoviny 12 g/ 100g

Sacharidy 0,29 g / 100 g

Tuky 0,16 g / 100 g

Čistý šmakoun sa vyznačuje neutrálnou chuťou, čo ponúka širokú škálu možností na dokorenenie, či iné dochutenie. Je vhodný na využitie ako v teplej, tak aj v studenej kuchyni.
Svojou lahodnou chuťou pripomína kuracie mäso, avšak v počte možných variácií prípravy jednoznačne mäso predčí.

V studenej kuchyni ho môžeme využiť pri príprave zeleninových či cestovinových šalátov. Takisto ho môžete použiť pri príprave jednoduchej večere, ako náhradu šunky alebo syra, vložením medzi žemľu.

smakoun2

V teplej večeri je šmakoun využiteľný na prípravu vysmážaných rezňov, zmes na prípravu číny, prírodne plátky a podobne.

smakoun3

Avšak, v obchodoch je k dispozícií nielen čistý šmakoun, ale už priamo pripravené výrobky. Populárne sú šmakounové šaláty, obzvlášť maďarský, hubový či čínsky (ďalej cesnakový a zeleninový). Tie sú vhodné na olovrant ale aj na ľahký obed.

Ako predpripravený produkt sa dá kúpiť šmakoun na gril. Momentálne sú vychytenou novinkou hydinové párky so šmakounom. Ako vo všetkých ostatných výrobkoch obsahujúcich šmakoun sa jedná o kvalitnú, chladenú morčaciu prsnú svalovinu.

smakoun4

Tento produkt k nám prichádza z Českej republiky, kde sa dá už bežne kúpiť v obchodných reťazcoch. Na Slovensku je dostupný iba špecializovaných obchodoch so zdravou výživou či v biopredajniach.

Recept so šmakounom (konkrétne výrobok Shmaky):

pečené plátky Shmaky s drveným korením,s moz­zarellou a aceteo balsamicom

Plátky Shmaky nakrájame šikmým rezom na tenké plátky. Do misky dáme 2 lyžice olivového oleja, 1 lyžicu passaty, 1/2 lyžice aceta balsamica, soľ a farebné drvené korenie. Do pripravenej marinády vložíme plátky Shmaky. Lyžicu olivového oleja rozohrejeme na teflonové panvici na strednú teplotu a naložené plátky Shmaky krátko opečieme na oboch stranách. V miske ďalej zmiešame lyžicu olivového oleja, 1/2 lyžice aceta balsamica, soľ,
farebné drvené korenie. Na tenké plátky nakrájame 50 g paradajok a 50 g šalátovej mozzarelly a nasekáme na kúsky 2 čierne olivy. Všetko vložíme do zálievky a pridáme 20 g
šalátu rukola.
Na tanier striedavo pretáčame opečené plátky Shmaky, mozzarellu, paradajky, šalát a štipku olív. Ozdobíme lístkom rukoly, kvapkou olivového oleja a drveným korením..

Zdroj: Jakub Nedoba

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Anketa
Preferujete BIO stravu ?
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

05.05.2012 12:53
napísal:

Zdravím,

vie mi niekto povedať, kde by som to mohol kúpiť v Košiciach?

ďakujem

kaufland

27.02.2012 14:33

Zdravím,

vie mi niekto povedať, kde by som to mohol kúpiť v Košiciach?

ďakujem

30.06.2011 11:55

včeara 29.6.2011 som bola v Auparku - nemali šmaikoun :-(

Jakub Nedoba 07.05.2011 11:00
Jakub Nedoba
napísal:

Dobrý deň,
už som o Šmakounovi veľakrát počula a a ešte viacejkrát sa ho pokúsila kúpiť, ale bezúspešne. Viete mi poradiť, kde sa táto náhražka mäska dá kúpiť v BA?

Celkom určite sa dá kúpiť v Auparku, v bio predajni. Majú ho vzadu, v chladiarenskom regáli.

04.05.2011 09:07

Dobrý deň,
už som o Šmakounovi veľakrát počula a a ešte viacejkrát sa ho pokúsila kúpiť, ale bezúspešne. Viete mi poradiť, kde sa táto náhražka mäska dá kúpiť v BA?

Prihlásenie
 
 
Reklama