26.02.2012

Nevieme presne datovať, kedy určitá činnosť človeka prerástla do niečoho, čo dnes nazývame hobby. Človek rozumný (Homo Sapiens Sapiens) mal totiž rôzne záľuby a koníčky už od pradávna. Nemyslím tým samozrejme indiánsku zberateľskú vášeň pre skalpy či sultánovu zbierku manželiek. No práve zberateľstvo bolo jedným z prvých koníčkov, ktoré sa rozšírili v dávnych časoch a pretrvávajú až dodnes. Vďaka starým kronikám a písomnostiam, vzácnym rukopisom, drahocenným papyrusovým zvitkom aj písmu na hlinených doštičkách sa môžeme dozvedieť, že aj ozajstní velikáni dejín mali svoje hobby. Dochované písomnosti z Egypta označujú za veľkého zberateľa samotného faraóna Amenhotepa. Od jeho éry uplynulo pritom viac, ako 3500 rokov. V tých časoch sa v Egypte používali na doručovanie vojenskej pošty medené puzdra, ktoré chránili zvitok pred poškodením. Toto puzdro sa navyše zaisťovalo červenými a modrými kolíkmi. Čo má s tým spoločné Amenhotep? On tie kolíky zbieral. Podľa dochovaných prameňov obsahovala jeho zbierka okolo 200 kolíkov v obidvoch farbách.

Faraón Amenhotep

Faraón Amenhotep

V parížskom numizmatickom múzeu môžu návštevníci dodnes obdivovať rozsiahlu zbierku mincí chlapíka, menom Louis Dieudonné. Že vám toto meno nič nehovorí? Nuž vedzte, že to bol Ľudovít XIV alias Kráľ Slnko (Le Roi-Soleil). Mince zbierali aj také slávne osobnosti, ako Rembrandt van Rijn, Charles Darwin či Francesco Petrarca. Posledne menovaný sa zaujímal hlavne o staré rímske mince a jeho zbierka mala značnú hodnotu. A čo mali spoločné Albert Einstein a Karol Marx? Spájala ich vášeň k zbieraniu poštových známok. Známym filatelistom bol tiež Ivan Petrovič Pavlov, nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu. Spoločného koníčka mali aj tak rozdielne osobnosti, ako Adolf Hitler a Winston Churchill. Obidvaja vo voľných chvíľach maľovali obrazy a nie hocijaké. Nanešťastie Hitler po neúspešných prijímačkách na viedenskú Akadémiu výtvarných umení obrátil svoju pozornosť hlavne k politike a na umeleckú stránku svojho ja viac menej zanevrel.

Jeden z akvarelov Adolfa Hitlera

Jeden z akvarelov Adolfa Hitlera

Ani v súčasnosti sa slávne osobnosti (nevynímajúc naše slovenské) netaja svojimi koníčkami. Známy spevák Maťo ĎurindaTublatanky má slušnú zbierku starých gramofónov. Prvý slovenský kozmotaut Ivan Bella otvorene vyhlásil, že varenie je jeho celoživotné hobby a kuchyňa jeho druhé ja. Známy neurológ Pavel Traubner má zvláštnu záľubu. Od roku 1969 zbiera prasiatka pre šťastie. Herec Marián Miezga prepadol známej francúzskej hre s názvom Petang. Tenistka Dominika Cibulková v interview pre Miami Herald poodhalila svoje hobby a tým je vášeň pre poker. Svojrázny hudobník Braňo Mojsej maľuje obrazy a úspešne ich predáva. Obchoduje tiež s vodkou, nesúcou jeho meno. Srdcovou záležitosťou moderátora Mateja „Sajfu“ Cifru je maratónsky beh. Herečka Patrícia Jariabková zbiera kamienky. Aj množstvo našich politikov má nejakého koníčka. Bývalý prezident Rudolf Schuster je vášnivým fotografom, filmárom a cestovateľom. Okrem toho rád píše knihy, poviedky aj scenáre. Terajší prezident Ivan Gašparovič zbožňuje automobilové preteky a ani post hlavy štátu mu nezabráni obliecť na seba kombinézu a sadnúť do závodného automobilu. Podobnú zábavku má aj herec Tomáš Maštalíř. Milan Ftáčnik, primátor Bratislavy, je známy svojim kladným vzťahom k jóge. Bývalý minister školstva Martin Fronc zbiera fajky už takmer 20 rokov. Nielenže ich zbiera, ale aj fajčí. Každý kúsok jeho zbierky tak slúži svojmu poslaniu. Zaujímavého koníčka má aj Vladimír Mečiar. Zbiera vtipy, konkrétne tie, ktoré sú o ňom samom.

Madonna predstavuje jednu zo svojich kníh pre deti

Madonna predstavuje jednu zo svojich kníh pre deti

Veľký svet celebrít je známy škandálmi všetkého druhu. O to príjemnejšie je zistenie, že aj ľudia zo showbiznisu majú svoje záľuby. Niektoré dosť extravagantné a niektoré úplne bežné. Posúďte sami. Speváčka Madonna je okrem iného vášnivou spisovateľkou. Dokonca už vydala niekoľko kníh pre deti. Herečka Kate Beckinsale patrí medzi zberateľov. Čo zbiera? Dámske pančuchy. Veľkou záľubou v USA je zbieranie porcelánových bábik (koniec koncov jej prepadli aj „naše“ sestry Nízlové z dua Twiins). Popritom to nie je lacná záležitosť. Zberateľské skvosty majú cenu aj niekoľko desaťtisíc dolárov. Takými sa môže popýšiť napríklad herečka Demi Moore. Možno ste nevedeli, ale porcelánové bábiky zbierali aj Michael Jackson a princezná Diana. Dominika Cibulková samozrejme nie je jediná, ktorá prepadla pokrovej vášni. Herec Ben Affleck sa môže dokonca popýšiť výhrou 350 000 USD z turnaja v pokri medzi profesionálnymi hráčmi. Jeho kolega Nicholas Cage už od mladosti zbiera komiksy. Nákladné hobby má speváčka Mariah Carey. Je tiež vášnivou zberateľkou a jej zbierky sú zamerané na osobné veci Marilyn Monroe. Zbiera tiež napríklad aj topánky. V špeciálnej miestnosti svojej vily ich má uložené stovky párov. Takmer tritisíc topánok má aj Celine Dion. Veľmi netypickou zberateľskou vášňou je známa herečka Melanie Griffith. Vo vitrínkach má uložené bronzové odliatky penisov. Na nápad, ako spojiť príjemné s ešte príjemnejším prišiel už dávnejšie Jack Nicholson. Vo svojom byte začal zhromažďovať starú whisky. Tento druh zberateľstva má však aj nevýhody. Keďže herec často prepadne pocitu, že whisky treba koštovať, miesto rozsiahlej zbierky alkoholu mu tróni v poličkách množstvo poloprázdnych fliaš. Pri alkohole ešte chvíľu zostaneme. Gérard Depardieu, Pierre Richard, ale aj Francis Fred Coppola vlastnia vinohrady a dorábajú vlastné víno.

Vinár Depardieu

Vinár Depardieu

Ronaldinho nie je iba fenomenálny futbalista, ale aj veľmi dobrý spevák karaoke. Jeho láska k pesničkám mala za následok nainštalovanie karaoke súpravy priamo v jeho byte. Tiger Woods je vášnivý potápač. A nielen to. K vode sa viaže aj jeho ďalší koníček – rybolov. Spoločné hobby súvisiace s vodou a vodnými športmi mali členovia populárnej skupiny ABBA. Mužská časť Bjorn a Benny prepadla vodáctvu a jachtingu, Agneta a Frida zasa plávaniu. Aj niektoré z ich nesmrteľných hitov vznikli počas plavby na spoločnej jachte. Chcete vedieť, akej záľube sa venuje idol ženských sŕdc Johnny Deep? Posaďte sa. Sú to čajové večierky, no nie s priateľmi, ale s Barbie a Kenom. Čítate dobre. Sám herec sa tomu smeje:“ Sú to pozostatky zábavy s mojimi deťmi. Fakt som si na to zvykol a hocikedy si dám s Barbie čajíček.“ Výstredné hobby mal aj George Clooney. Vietnamské prasa. Nielenže ho choval, ale s ním spával v jednej posteli.

George Clooney a jeho veľká láska, prasiatko MAX

George Clooney a jeho veľká láska, prasiatko MAX

Angelina Jolie vlastní zbierku dýk a starožitných nožov. Chudák Brad. Tom Hanks je zaťažený na staré písacie stroje. Má ich doma vyše stovky. Na otázku, či je to nákladný koníček so smiechom odpovedal: “Raz som kúpil jeden z Austrálie. Stál 5 dolárov. No 85 dolárov ma stálo poštovné. Na porazenie. Fakt.“ Tom Cruise a Will Smith prepadli šermu. Cruise má aj vlastnú miestnosť na šermovanie. Exkluzívnou zbierkou kabeliek sa môže pochváliť Victoria Beckham. Hodnota jej zbierky je údajne vyčíslená na 1,7 milióna EUR. Režisér Quentin Tarantino zbiera stolové hry, ktoré majú nejakú spojitosť s televíznymi seriálmi.

Tom Hanks s časťou svojej zbierky

Tom Hanks s časťou svojej zbierky

U našich českých susedov je známou zberateľkou medzi celebritami (alebo ak chcete aj naopak) Lucie Bílá. Vyučená krajčírka zbiera gombíky (a jej fanúšikovia jej ich s radosťou posielajú). Ešte skôr, ako začal Karel Gott spievať, venoval sa maľovaniu. Táto záľuba mu zostala dodnes. Jeho obrazy sa navyše stretávajú s priaznivými ohlasmi nielen laickej verejnosti, ale aj kritikov. Vášni k maľovaniu prepadla aj pornoherečka českého pôvodu Dolly Buster. Dokonca kvôli svojmu hobby neváhala navštevovať umeleckú akadémiu v Düsseldorfe. Helena Vondáčková je azda najznámejšia česká „chalupářka“. Spolu s manželom vlastní na Slapskej priehrade aj obytný hausbót, kde oddychuje bez elektriny a dobiedzavých novinárov. Nedávno zosnulý exprezident Václav Havel bol veľkým milovníkom psov.

Karel Gott začal maľovať, ako desaťročný

Karel Gott začal maľovať, ako desaťročný

Povedz mi , aké máš hobby a ja ti poviem kto si… Záľuby by mali vyjadrovať charakter človeka. Z priestorových dôvodov som spomenul naozaj iba niektoré osobnosti, no aj vďaka zoznámeniu sa s ich koníčkami si tak trochu môžete utvoriť o nich obraz. Aj keď viem, že v niektorých prípadoch to bude naozaj zložité.

Takto maľuje naživo Karel Gott:

Foto: independent.co.uk , art.blox.pl , katesbookery.blog­spot.com , telegraph.co.uk , hilaryshepherd.com, karelgott.net

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 27.02.2012 19:05
Ivan Nôta

Sir ANTHONY HOPKINS - patrí k mnohým umelcom, ktorí vo voľnom čase maľujú. On však okrem toho aj skladá hudbu
GWEN STEFANI - od malička rada navrhuje modely šiat. Jej hobby prerástlo o stupeň vyššie, keď založila vlastnú módnu značku L.A.M.B.

..........ak máte info o ďalších záľubách hviezd, napíšte ich sem do komentárov. Sám ešte nejaké pridám

Ivan Nôta 27.02.2012 18:55
Ivan Nôta

A ešte niečo navyše:
LEONARDO DiCAPRIO - zbiera akčné figúrky
ROD STEWART - zbožňuje modely železníc (doma sa potajomky hrá na výpravcu)
LISA KUDROW - zažiarila, ako Phoebe v seriáli Priatelia. Bývalí hereckí kolegovia na ňu vyzradili, že veľmi rada hrá biliard
GEORGE LUCAS - chová doma veveričku

Prihlásenie
 
 
Reklama