04.07.2013

Hobbyportal vám predstavuje jeden z najnovších odevných trendov – tričko, ktoré funguje, ako mp3 prehrávač a mobilný telefón. Tričko, ktoré vám dokáže zmerať tep a ktoré zmení svoju farbu na požiadanie. Zdá sa, že trendy vo svete módy začali udávať technologickí vývojári.

Komfort v odevoch

Na nápad vytvoriť tričko, čo z ľahkosťou nahradí viacero prístrojov, ktoré dnes nosíme pri sebe prišla americká spoločnosť Under Armour. Spoločnosť, ktorá doteraz vyrábala klasické športové oblečenie s hi-tech prvkami. Niet divu. Prototypom trička, ktoré vám dnes predstavíme bol odev, schopný merať tepovú frekvenciu a iné telesné funkcie pri športovaní.
Hovorí Peter Mahrer zo spoločnosti Under Armour: „Nemohli sme sa uspokojiť s materiálmi, ktoré vynikajúco sajú pot či tvarujú bezchybnú postavu. Našim cieľom vždy bolo ponúknuť zákazníkom čo najväčší komfort. Preto sme sa rozhodli do tkaniny zapustiť aj pár elektronických obvodov a spojov na mikro úrovni.“ Prepojenie odevného priemyslu s najnovšími technológiami dokázalo prekvapiť aj samotných tvorcov. Zjednodušene sa ich vynález dá prirovnať k dotykovému displeju mobilných telefónov, kde sa dá všetko ovládať jednoduchým poklepkaním prsta. „Vtkať“ niečo, ako dotykový displej priamo na oblečenie nebol zlý nápad, ak sa nájde vhodné miesto. „Rozhodli sme sa pre zápästie,“ hovorí Mahrer: „Je to miesto, kde väčšina z nás nosí hodinky a tak sa nám zdalo najvýhodnejšie pre umiestnenie ovládania.“

Ako to funguje?

Stačí len dotyk prstom o rukáv a priamo na ňom sa rozsvieti ponuka tak, ako sme zvyknutí na mobilných telefónoch. Pohybom prsta môžeme ovládať všetky funkcie. Aké? Napríklad prehrávanie hudby z mp3. Alebo telefonovanie. Zatiaľ v rámci prototypu musí byť tričko prepojené s klasickým telefónom, no vývojári počítajú, že v krátkej dobe dokážu „prepašovať“ do trička všetky mobilné funkcie a tak vyradia klasické telefóny. Už teraz je však výhodné, že pomocou trička sa dá telefonovať bez toho, aby ste pri akejkoľvek činnosti museli vyberať prístroj z vrecka. Spoločnosť Under Armour nedávno predstavila inštruktážne video k svojmu novému objavu, kde bolo predstavené tričko šedej farby s dlhým rukávom a tak módnych znalcov a fajnšmekrov začalo ihneď zaujímať, či sa chystajú aj iné farebné modely a taktiež iné strihy. Peter Mahrer bez vykrúcania informuje: „Spočiatku bude k dispozícií len tento model, vieme však, že sa budeme musieť prispôsobiť trhu a hlavne dopytu.“ Ak si však video pozriete pozorne, zistíte, že tričko má jednu zaujímavú vlastnosť, ktorú bežné oblečenie nemá. Z dôvodu, že je celé doslova popretkávané jemnými drôtikmi, bude vedieť zmeniť farbu.

Čo ďalej?

Samozrejme, že ihneď po zverejnení tejto novinky sa začali internetové diskusie plniť nápadmi a odporúčaniami, či by v blízkej budúcnosti nemohla byť celá plocha trička pokrytá dotykovou vrstvou kvôli zvládnutiu oveľa širšej škály funkcií. Mahrer k tomu dodáva: „Samozrejme, že by bolo možné posunúť sa až sem a my na tom intenzívne pracujeme. A nejde len o tričká. Takto by mohli fungovať aj nohavice, sukne a rôzne iné časti odevu. Čaká nás však dlhá cesta. Problém nie je v technológiách, ale v ich využití tak, aby nenarobili viac škody, ako osohu.“ Má pravdu. Oblečenie by malo byť síce ovládačom, ale takým, ktorý bude zvládnuteľný. Určite by ste neboli nadšení, ak by ste sa niekde na výstave otreli bokom o stenu a nechtiac spustili hudobný prehrávač. Technológovia sa budú musieť popasovať hlavne s týmto problémom.
Vráťme sa však do súčasnosti. Zaujíma vás, koľko bude tričko stáť? Odhad kolíše v okolí 100 € a na trhu sa objaví do piatich rokov (mnohí tvrdia, že omnoho skôr). Musia sa už len doladiť detaily, aby ste mohli používať nielen funkčné tričko, ale aj príjemný odev na nosenie.

Foto: underarmour.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama