25.02.2014

Pod pojmom hidžáb si mnohí z nás predstavia tradičnú pokrývku hlavy moslimských žien. Nie je však tomu úplne tak. V módnom svete síce nejde vôbec o žiadnu novinku, no súčasnosť dokazuje, že hidžáb diktuje trendy oveľa razantnejšie, ako sa predpokladalo. Kuriózne je, že za týmto javom stoja ženy, ktoré majú s moslimskou vierou pramálo spoločné a v nosení hidžábu nevidia len efektný doplnok, ale tiež formu protestu. Prečo?
Určite ste počuli o diskriminácií moslimských študentiek na zahraničných univerzitách, kde bolo práve kvôli hidžábu vyhodených niekoľko z nich. Netýka sa to len USA a Francúzska. Koncom roka 2013 museli dve študentky pražskej strednej zdravotníckej školy (dvadsaťtriročná Somálka a dvadsaťpäťročná Afgánka) ukončiť štúdium, pretože im riaditeľka zakázala nosiť túto tradičnú prikrývku hlavy. Takéto incidenty vyvolali po celom svete vlnu nevôle a tak sa stalo niečo, čo nie je vo svete módy veľmi bežné. Množstvo žien z celého sveta sa na protest zahalilo do hidžábu a vyniesli ho tak na módny piedestál.

Prečo taká hystéria?

Aby sme poodkryli zákulisie boja proti hidžábu, musíme sa preniesť do sveta moslimov. Moslimská tradícia pozná tri druhy pokrývok hlavy. Hidžáb je šatka zakrývajúca vlasy, krk a poprsie. Burka je maska, ktorá sa nosí k hidžábu a skrýva dolnú časť tváre, ale nie oči. Nikáb zakrýva celú hlavu aj s tvárou. Hidžáb doslova znamená clonu, záves. Zahaľovanie sa hidžábom je stanovené islamským právom. Ako dôvod býva najčastejšie uvedená ochrana ženy pred mužmi, ktorí vďaka tomu, že ju vidia zahalenú, potlačia ľahšie svoj chtíč a preto konajú so ženou ako s osobnosťou a nie sexisticky. Koľko pravdy je na tomto tvrdení je v tejto chvíli nepodstatné. Sám totiž poznám niekoľko žien, ktoré nedajú na hidžáb dopustiť, hoci im vôbec nejde o to „byť zahalená pred mužskými pohľadmi“.

Postavenie žien v islame býva v súčasnosti častým terčom zaujatých a neadekvátne informovaných médií, zástancov ľudských práv a feministických hnutí, ktoré neberú ohľad na kultúrnu rozmanitosť sveta. Hidžáb je v tomto svetle vysvetľovaný, ako typický príklad zotročovania a utláčania žien pod záštitou islamského práva. Ruku na srdce – určite si pamätáte časy, keď na Slovensku len veľmi málo žien vychádzalo medzi ľudí bez šatky – typickej ženskej prikrývky hlavy, ktorá bola tradíciou nielen u nás. Bolo to dané. Chlapi klobúky, ženy šatky. Pritom to vôbec nie sú časy minulé. Aj dnes (hlavne na vidieku) stretnete množstvo starších žien v šatkách. To je v poriadku? Zrejme áno.
Takže neverím v slová jednej nemenovanej žurnalistky, ktorá nedávno napísala, že: „Zahalením do hidžábu stráca žena svoju identitu…“ Práve naopak hidžáb ženu doslova podčiarkuje. Presvedčte sa.

Svet módy je nevyspytateľný

Presne tak. Pozitívne však je, že tomuto svetu sa nemusia dnes ženy striktne prispôsobovať. Naopak. Svet módy sa prispôsobí ženám. V prípade hidžábu to platí dvojnásobne. Kreatívni návrhári sa nevenujú len dizajnu týchto špecifických šatiek, ale navrhujú rovno celé módne komplety a kolekcie, ktoré sú jedinečným doplnkom k hidžábu. Jednou z úžasných možnosti pre večierky a zvláštne príležitosti sú maxi šaty z hodvábu. Vyzerajú úžasne v krásnej kombinácii ružovej, šedej a modrej s výzdobou z farebných korálikov, perál, strapcov. Hidžáb oblečenie sa skvelo kombinuje so šatkami ružovej, modrej alebo šedej farby, ktoré vyzerajú fantasticky s jemnými doplnkami a vysokými podpätkami.

Ďalšou úžasnou farbou (ktorá mimochodom vládne módnym trendom roku 2014 nielen v odevnom priemysle, ale tiež nábytkárskom a v bytových štýlových doplnkoch) je farba horčice. Farba horčice je príbuzná farbe zlata. Preto vyvoláva dojem netradičného luxusu, ale tiež pokoja a harmónie. Je to farba púšte, ktorá vyžaruje exotiku. Šaty farby horčice s hnedou potlačou v kombinácií s béžovou, hnedou, ale tiež čiernou farbou šatky hidžáb z vás urobia stredobod pozornosti, kdekoľvek sa zjavíte.

Hidžáb je dnes trendovým doplnkom a vôbec sa nefixuje len na šaty. Je výrazným doplnkom k širokým „vrecovým“ nohaviciam, môže sa k nemu nosiť vesta, kockovaná košeľa či košele so zvrškami a šálmi. Fantázií sa medze nekladú.

Ako si uviazať hidžáb?

Nasledujúca dvojica videí vám pomôže so základnými spôsobmi uväzovania hidžábu. Ak chcete viac – nič ľahšie. Postačí zadať do vyhľadávača slovné spojenie „hijab tutorial“.

Nezabúdajte. Jar je tu. V moslimskom svete je síce primárnou funkciou hidžábu (ak odmyslíme náboženskú) ochrana hlavy pred chladom či extrémnym teplom, no v našich zemepisných šírkach je hidžáb doplnkom jari a jesene. Vyskúšajte teda niečo netradičné a zahaľte sa do netradičnej šatky. Okrem iného vám totiž odpadne tradičná ženská otázka „čo preboha s vlasmi“.

Foto: utho-jago-pakistan.blog­spot.com, fashiondresses­trend.blogspot­.com, worldfashions.net, scanfree.org

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 07.08.2014 14:07
Ivan Nôta
nika napísal:

kde sa dá kupiť hidžáb???

Napríklad tu : islam.shop1.cz/ - zasielajú aj na Slovensko

nika (Neregistrovaný užívateľ) 06.08.2014 19:22
nika

kde sa dá kupiť hidžáb???

Iva (Neregistrovaný užívateľ) 09.04.2014 20:33
Iva
mo43 napísal:

to je hnus :(

Hnus jsi tak možná ty

mo43 (Neregistrovaný užívateľ) 26.02.2014 12:47
mo43

to je hnus :(

Prihlásenie
 
 
Reklama