30.11.2018
(Platená inzercia)

Z teplého slnečného počasia sa nemôžeme tešiť celý rok. Je namieste otázka, ako sa postarať o exteriérový nábytok v reštaurácii mimo sezóny. Doma je to oveľa jednoduchšie, pretože pre pár stoličiek a stolík sa vždy nájde miesto v pivnici alebo garáži. Najskôr je ale dôležité sa o nábytok aj vhodne postarať.

Exteriérový nábytok treba ošetriť

Kolobeh ročných období neovplyvníme, a hoci sme sa tešili, koľko ľudí si prišlo posedieť na terasu našej reštaurácie, s príchodom jesene a zimy musíme zákazníkov opäť nasmerovať do interiéru. Výnimku tvoria, samozrejme, uzavreté terasy, v ktorých sa počas chladných dní vykuruje. Tu starosti spojené s uskladnením nábytku nehrozia.

Čo však v prípade, ak sme nútení nábytok zazimovať? Podľa toho, z akého materiálu je vyrobený, najskôr exteriérový nábytok vyčistíme a ošetríme vhodnými prípravkami a následne ho umiestnime do skladu. Ak je náš sklad skúpy na priestor, pravdepodobne sme vyberali dobre stohovateľný exteriérový nábytok, ktorý odoláva mechanickému poškodeniu.

Uskladniť vieme všetko z terasy – stoličky, lounge nábytok, stoly (miesto ušetrí, ak sa rozoberú na stolové nohy a dosky), doplnky a slnečníky. Nábytok je dôležité najskôr vyčistiť vlhkou handričkou, najlepšie namočenou v mydlovej vode. Drevený nábytok nás ale predsa len zamestná trocha viac. Najskôr ho zbavíme prachu, umyjeme mydlovou vodou, podoťahujeme na ňom skrutky a ošetríme vhodnými olejovými prípravkami.

Podľa druhu dreveného nábytku ho môžeme aj vyhladiť brúsnym papierom a natrieť lazúrou alebo lakom. Dizajnové kúsky si, samozrejme, brúsiť a lakovať nemusíme, pokiaľ nie sú príliš poškodené. Drobné chybičky krásy zakryjeme moridlom.

V závislosti od materiálu

Reštauračný nábytok z kvalitného umelého ratanu je schopný zniesť mráz (nekvalitné výrobky by však mohli na mraze popraskať), ale pozor už na sneh, ten môže uškodiť. Preto sa odporúča umelý ratan prikryť vhodnými plachtami alebo ho uskladniť pod strechou.

Nábytok z umelého ratanu a nábytok z hliníka je z hľadiska údržby a skladovania pravdepodobne najmenej náročný. Po sezóne ho stačí utrieť vlhkou handrou a veľmi dobre odoláva poveternostným podmienkam, ako je extrémne slnko, dážď, vietor a podobne. Plastový exteriérový nábytok môžeme mať počas zimy vyložený na terase, avšak iba do chvíle, kým nezačne mrznúť.

To, že môže po čase vplyvom slnka zmeniť farbu, by sme však mali mať na pamäti už pri výbere nábytku. Na uskladnenie dreveného nábytku si budeme musieť vyčleniť extra priestor. Vzhľadom na to, že ide o prírodný materiál, treba ho uložiť na suchom a tmavom mieste, kde je zabezpečené dostatočné prúdenie vzduchu. Tým sa teda vylučuje využitie igelitových prikrývok. Keď sa naučíme nábytok skladovať vhodne, nemusíme nábytok meniť každú chvíľu v dôsledku opotrebenia, prehnitia alebo zaplesnenia.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama