30.07.2010

Tieto efektívne a veľmi originálne kúsky záhradného dizajnu si neuveriteľnou rýchlosťou získavajú svojich priaznivcov. Ich použitie je naozaj veľmi široké v komerčných ale i v domácich priestoroch. Okrem jedinečného dizajnu sa vyznačujú eko – šetrnou technológiou. Zelené steny sa využívajú v interiéry aj v exteriéri napr. ako deliace steny a zásteny, môžu sa použiť ako oporné múry alebo ako kontaktné miesto, či časť steny. Živé steny sa vyznačujú dobrou tepelnou a zvukovou izoláciou, lepšou filtráciou vzduchu, vytvárajú zdravšiu miestnu mikro – klímu a v neposlednom rade sa podieľajú na zvýšení ekologickej hodnoty danej oblasti.

Inštalácia zelenej steny je pomerne jednoduchá. Veľmi dôležitou súčasťou živých stien je zavlažovanie a údržba. Starostlivosť o menšiu stenu v domácnosti zahŕňa sezónne strihanie, hnojenie a v prípade potreby výmenu mŕtvych alebo nežiaducich rastlín. Starostlivosť o väčšiu živú stenu si už vyžaduje pravidelnú odbornú starostlivosť. Tu už musíme minimálne raz za mesiac kontrolovať celkový stav, zavlažovanie, odvodňovanie a vykonávať pravidelnú údržbu. Zadováženie rozsiahlejšej zelenej steny si vyžaduje inštaláciu kvalitného a efektívneho zavlažovacieho systému.

Výsadbou zelenej steny môžeme z nepekného a sterilného priestoru vytvoriť veľmi pekné zelené a svieže prostredie. Pri výbere rastlín pre zelenú stenu musíme pamätať na jednotlivé nároky každej rastliny a taktiež na konečný vizuálny efekt. Na trhu existuje niekoľko inštalačných systémov, no všetky fungujú na podobnom systéme. Zelená stena sa realizuje pomocou modulárnych panelov, ktoré sú upevnené na kovovej konštrukcii, ktorá môže byť voľne stojaca alebo prichytená na stenu. V niektorých prípadoch je nutné na stenu inštalovať vodotesnú izoláciu. Súčasťou zelenej steny je dôkladne navrhnuté zavlažovacie potrubie a vzduchová medzera.

Zriadením zelenej steny či už v interiéri alebo exteriéri získame originálny kúsok zelene a zdravšieho prostredia, ktorý je účinný nielen pre ten jediný kúsok miesta kde ho umiestnime.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama