20.08.2012
(Platená inzercia)

Spálňa je miestom, kde by ste sa mali cítiť príjemne, uvoľnene a že ste vo svojom hniezde, kde sa prosto nenecháte rušiť. Načerpávate v nej energiu, relaxujete a je to miesto „where the magic happens“. Spálňa, miesto vášho útočišťa, by mala byť akoby oázou pokoja a vystihovať vašu osobnosť. Sem predsa návštevy vodiť len tak nebudete, preto si ju zariaďte tak, ako je vám po vôli. Ak vám srdce piští po divokej Afrike alebo chcete mať nad hlavou baldachýn ako zo 16. storočia, nech sa páči. Často sa však stáva, keďže do spálne nechodí nik okrem vás, nemáte za potrebu si ju zveľadiť až tak úplne podľa svojich predstáv a prvorade sa sústreďujete na obývačku, kuchyňu, terasu či predsieň, kde predsa len spočinie viacero párov očí. Netreba mať však kopu peňazí, aby ste si spríjemnili a zútulnili miestečko pre seba. Stačí dobrý nápad, poprehadzovať nábytok, vymaľovať či sa zamerať na detaily.

Miesto, kde strávite jednu tretinu života

Dobrý dôvod na to, aby ste sa zamerali na obnovu svojej spálne je to, že v nej strávite tretinu svojho života. Vaše telo i myseľ v nej nadobúda osvieženie a preto je jednou z najdôležitejších izieb vo vašej domácnosti. Spálne sú akoby skladačky vašej osobnosti, charizmy, túžob, záujmov, postojov a pocitov. Súhra farieb, štýlu a materiálov zaručia harmóniu aj vo vašom tele, cítení čí správaní.

Poloha

Podľa Feng Šuej je najlepšou polohou pre spálňu juhozápadná strana príbytku, pretože tento smer má vplyv na manželstvo, partnerstvo a vzťahy. Ak ide o detskú či študentskú spálňu, tá by mala byť orientovaná na severovýchod, nakoľko táto svetová strana ovplyvňuje vedomosti a akademické úspechy. Pre spálňu je vraj najlepšie, aby všetky jej priečky boli v pravých uhloch.

Ak sa ráno budíte so zdravotnými problémami, bolesťami chrbta, hlavy, zápalmi kĺbov či ste hneď po prebudení unavení, nevyspatí a vyčerpaní, môže to byť aj kvôli polohe vašej spálne či postele. Pred tým ako si však poprehadzujete celý dom či byt podľa Feng Šuej, odskúšajte možno najprv rôzne matrace, ktoré môžu byť príčinou vašich problémov, pričom prehľad o nich si môžete spraviť na katalognabytku­.sk.

Najlepšia poloha postele závisí od numerológie, keď odborný poradca Feng Šuej vypočíta svetový stranu, na ktorú by mala posteľ smerovať, v závislosti od osobných čísel konkrétnej osoby. Posteľ by mala byť vo všeobecnosti na čo najpokojnejšom mieste, čo najďalej od vchodových dverí, najlepšie uhlopriečne. Za záhlavím postele má byť rovná, nie šikmá, stena. Čelo postele je totiž podľa Feng Šuej symbolickou horou, ktorá zabezpečuje pocit ochrany a podpory. Oproti posteli má byť stena bez okien a dverí, tie sa majú nachádzať na pravo alebo na ľavo od umiestnenia postele. Nad posteľou by podľa Feng Šuej taktiež nemali byť žiadne police či skrinky, pretože práve tie neustále vytvárajú tlak na spiaceho. Ak ide o podkrovnú izbu, posteľ by jednoznačne nemala byť pod šikmým stropom, pretože vytvára nerovnováhu a prispieva k zdravotným problémom. Takisto spanie nad garážou je zárodkom viacerých ochorení.

Farby

Farby ovplyvňujú našu náladu a vplývajú i na činnosti, ktoré sa v danej miestnosti môžu odohrávať. Vo všeobecnosti platí, že farby v spálni by mali mať skôr tlmené, jemné odtiene, ktoré sú v súhre s tichom. Dekorácia spálne by mala byť v súlade s odpočinkom a relaxom a ak niekoho upokojuje a vyhovuje mu napríklad krikľavé prostredie, sem s ním… No krikľavé farby, žiarivé vzory a tkaniny sa odporúčajú v spálni použiť najmä vtedy, ak máte záujem o vylepšenie vášho sexuálneho života.

Podľa Feng Šuej sa pre spálne, ktoré sú lokalizované na:
JZ, SV alebo na Z a SZ sa hodia farby, ktoré predstavujú živel zem – napríklad béžová, hnedá, oranžová. Možno ich použiť na steny, doplnky či posteľnú bielizeň, prikrývky, koberce a pod.

S, JV a V sa hodí modrá farba. Tá predstavuje energiu vody. Modré steny eliminujú nebezpečenstvo „prevahy vody“. Steny a strop by však nikdy nemali byť tmavomodré či čierne. Prevaha živlu vody väčšinou udáva nebezpečenstvo, najmä ak je modrý strop. Avšak svetlé odtiene modrej sa viac prikláňajú k oblohe ako vode.

J, JZ a SV sa hodia farby príbuzné k živlu oheň – najmä červená. Červené spálne sú vhodné najmä pre mladé páry, naopak nevhodné sú pre starších ľudí. červená totiž mierne zrýchľuje tok krvi a preto môže zlepšiť i milostný život.

J a JV sú najvhodnejšie na obloženie stien drevom. Príliš veľa dreva však môže spôsobiť nespavosť. Ak sú steny obložené drevom, na podlahe by mal byť koberec. Ten zjemní priestor a doplní rovnováhu. Zjemnenie drevených spální možno docieliť aj svetlými farbami textílií. K drevu sa hodia aj červené a zemité odtiene doplnkov a dekorácií v spálni.

Zrkadlá

Zrkadlá by nemali odrážať posteľ, pretože tak môžu vyvolať problémy vo vzťahoch, aj v tých veľmi pevných, takže vo Feng Šuej sú takto orientované zrkadlá tabu.
Osvetlenie

V spálni si má človek najmä oddýchnuť, zotaviť sa a uvoľniť sa. Preto ju vystihuje pokoj a ticho. Na základe toho by v nej malo byť tlmené osvetlenie. Takže aj keď máte veľké starodávne lustre po babičke, ktoré nechcete dať zo spálne preč, mali by ste zvoliť aj vhodnú žiarivku. Ďalším tabu pre Feng Šuej je spojenie úzkeho stropného svietidla s bodovým osvetlením a lustrami. Príliš veľa rozličných svietidiel totiž vytvára nadbytočnú energiu pre každého, kto v spálni spí. Vyberte si preto radšej jeden typ, ktorý bude ladiť s celým interiérom, napríklad v Orion svítidlá na profisvitidla.cz.

Podobne materiály, ktoré absorbujú svetlo a neprimerané osvetlenie môže viesť k nepriaznivej energii. Halogénové žiarovky majú tendenciu vytvoriť samostatné osvetlené plochy v miestnosti, pričom niektoré oblasti, ktoré môžu byť práve aj tými kľúčovými, môžu zostať príliš tmavé. Vznikne tak kontrast príliš osvetlených a takmer neosvetlených plôch v priestore, čo vytvára disharmóniu. Nástenné a nočné lampy môžu podstatne zdvihnúť energiu v miestnosti, a prispieť tomu značne môže aj zvolený farebný odtieň.

Doplnky a detaily

V spáli by jednoznačne podľa Feng Šuej nemal byť televízor, počítač, telefón či rádio a elektronické budíky je potrebné položiť čo najďalej od hlavy. Okrem kvalitnej postele patrí do spálne len skriňa alebo šatník, komoda na bielizeň, nočné stolíky a prípadne menší stolík s jedným kreslom. Knižnica do spálne rozhodne nepatrí. Spálňa totiž nie je kancelária, ale priestor vyhradený na spanie a odpočinok.

Keď si ľahnete do postele mali by ste sa poobzerať, či na vás nemieria jedovaté šípy – teda rohy ostré hrany alebo rohy stien. Práve tie totiž môžu za nekvalitný spánok a oslabujú najmä tie časti tela, na ktoré smerujú.

Ak ste priaznivcom nábytku v starodávnom štýle, alebo máte v spálni masívny čierny či mahagónový nábytok s leskom, je osviežujúce ak priestor odľahčíte jedným kusom moderného nábytku či prúteným kreslom.

V spálni majú svoje miesto obrazy a sošky, najmä párové. Na nočnom stolíku alebo komode by mala mať svoje miesto spoločná fotografia manželov. No fotky detí a rodiny do tohto intímneho priestoru nepatria.

Kvety dávame do spálne v malom počte, najlepšie dva kusy. Najviac sa do spálne hodia pivonky a orchidey. Červenokvitnúce dodajú vášeň, zelené s okrúhlymi listami upokojujú. Špicaté rastliny do spálne nepatria.

Pri plánovaní Feng Šuej v spálni by ste mali zapojiť svoje vlastné nápady a dotvoriť si tak atmosféru, v ktorej by ste sa cítili príjemne, chránene a nerušene. To však neznamená, že ak radi jete v posteli, tak si tak prispôsobíte svoju posteľ. Ak vám to priestor dovoľuje, spálňa by mala slúžiť výlučne na spánok, relaxáciu a nerušený pokoj.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama