03.02.2017

Aj keď sa stále viac udomácňuje v našich kuchyniach, pre mnohých je umývačka riadu naďalej zbytočnosťou, bez ktorej sa zaobídu. Presne tým venujeme nasledujúci článok o tom, že umývačka má vlastne len samé výhody a naopak už v žiadnej domácnosti chýbať nesmie!

Výhody, ktoré stoja za úvahu

Premýšľali ste niekedy nad tým, na koľko si ceníte svoj voľný čas? Umývačka riadu vám poskytne dostatok priestoru, ako čas tráviť zmysluplnejšie, než len umývaním a utieraním riadu stále dokola.

Umývačka navyše šetrí nielen čas, ale predovšetkým tiež vodu. No len si skúste umyť horu riadu len v 10 litroch vody a to úplne dokonale a hygienicky čisto! Umývaním riadu pod tečúcou vodou spotrebujete priemerne 20–30 litrov, s umývačkou sa môžete dostať iba na tretinu.

A nakoniec ušetríte aj miesto – vďaka umývačke máte v kuchyni stále poriadok, je koniec povalujúceho sa riadu na kuchynskej linke alebo vyčnievajúceho z preplneného dre­zu.

Riad z umývačky je lesklejší, poháre naozaj dokonale žiarivé a hrnce nemusíte drhnúť do úmoru. Horšie pohyblivý senior aj aktívni mladí ľudia plní síl ocenia fakt, že nemusia tráviť drahocenný čas aj sily nad drezom plným riadu. Žiadna rodinná oslava vás neprekvapí, nieto ešte následné a neobľúbené umývanie riadu. Všetko jednoducho schováte do umývačky riadu a máte upratané. V okamihu!

Tip: Pozrite sa na moderné umývačky riadu od výrobcu Gorenje vo vstavaných aj samostatne stojacich variantoch.

Umývačka riadu – jednoduchá obsluha, ktorú zvládne každý

A keď každý, tak naozaj každý. Či už predškolák či senior, manžel, ktorý sa kuchyni vyhýba oblúkom, aj žena, ktorá má k všetkým technickým vymoženostiam vrodenú antipatiu. Všetci zvládnu obyčajnú a jednoduchú vec – vložiť špinavý riad do umývačky, pridať tabletu na umývanie, jedným tlačidlom umývačku zapnúť a po uplynutí času umývania, voňavé a čisté riady, zase uložiť späť na svoje miesto.

Ktorá umývačka je najlepšia?

Samozrejme tá, ktorá bude stáť vo vašej kuchyni a nepohodlnú činnosť hravo zvládať za vás. Umývačku riadu môžete vyberať v rôznych šírkach a kapacitách. Užšie typy umývačiek zvládnu menej riadu, ale spotrebujú aj menej vody a tým sa skvele hodia pre tých, ktorí žijú „single“, či staršie páry. Ďalšou výhodou pestrej ponuky je možnosť zvoliť si samostatne stojacu, či vstavanú umývačku, ktorú dokonale zladíte s koncepciou vašej kuchynskej linky, a ani vaša svokra nespozná, že máte v kuchyni usilovného pomocníka.

Pri nákupe sledujte energetickú triedu (najlepšie A +++) a tiež spotrebu vody – tie, ktoré sľubujú spotrebu okolo 10 litrov, sú ideálne. Čím menej, tým lepšie. Programy sú tiež dôležité. Žiadnej umývačke by nemal chýbať program oplachu riadu a tiež krátky program (ECO), ktorý využijete napríklad po oslave plnej hrnčekov od kávy a pohárov.

Tip: Obľúbeným produktom je vstavaná umývačka 45 cm široká od značky MORA.

Starostlivosť o umývačku riadu

Umývačka riadu vás prakticky nepotrebuje a umýva za vás, je však potrebné riadiť sa niekoľkými základnými pravidlami, aby dlho vydržala. Umývačky riadu sú konštruované tak, aby umožnili umyť čo najviac riadu s najlepším výsledkom. Skladajte preto riad podľa typu k sebe, pričom špinavé hrnce sú ideálne do spodného koša a krehké kusy riadu a sklo do koša horného.

Dbajte na to, aby v nej neboli väčšie kusy jedla, ktoré môžu zaniesť jej filtre. Filtre preplachujte vodou aspoň dvakrát ročne. Ich umiestnenie nájdete v manuáli.

Tip: Určite si tiež prečítajte článok – Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia, v ktorom sa dočítate nielen o umývačkách.

Oplachovanie riadu vodou pred uložením je zbytočné, kvalitné umývačky si so zašpineným riadom poradia aj bez oplachovania. Riad opláchnite iba v prípade, že umývací program budete zapínať až za niekoľko dní. Predídete tak zápachu v umývačke.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama