18.12.2019
(Platená inzercia)

Jedným z trendov v stavebníctve je výstavba energeticky úsporných domov. Postavenie takéhoto domu vyžaduje dodržanie viacerých postupov. A nie len to. Ak chcete, aby vám váš dom priniesol viac ako miesto na bývanie, potrebujete na to myslieť už od začiatku.

Nízkoenergetický dom

Nízkoenergetický dom prináša úsporu na nákladoch na vykurovaní. Oproti bežnému domu tak ušetríte až 70 % výdavkov. Je to preto, že za rok spotrebuje na vykurovanie maximálne 50 kWh/m2 úžitkovej plochy. Pri klasickej novostavbe je táto hodnota až do 100 kWh/m2.

Dôležitý je každý krok

Stavba energeticky úsporného domu začína už pri výbere pozemku. Ideálny pozemok bude mať orientáciu sever – juh. Vďaka tomu budete môcť optimálne využívať teplo zo slnečnej energie počas celého dňa. Na využitie slnečnej energie myslite aj pri príprave projektu. Najväčšie presklené plochy by mali byť orientované na juh, juhozápad a juhovýchod. Okná z menších miestností, akými sú kúpeľňa, komora, technická miestnosť a wc by mali smerovať na sever. Dom by mal mať okrem toho jednoduchý tvar bez zbytočných výklenkov.

Používajte kvalitné stavebné materiály

Každý nízkoenergetický dom musí byť postavený z kvalitných materiálov. Aby nedochádzalo k zbytočným tepelných stratám, je dôležitá kvalitná tepelná izolácia, okná a utesnenie stavebných otvorov. Tepelnú izoláciu navyše oceníte aj v lete, kedy váš dom ochráni pred prehrievaním a ušetríte na výdavkoch na klimatizáciu.

Krb nie len pre romantiku

Obľúbeným doplnkom vykurovacieho systému je krbová vložka. Okrem príjemného posedenia pri ohni tak získate možnosť vykúriť priestor. Ak hľadáte riešenie na vykúrenie jednej izby, vyberajte jednoplášťovú krbovú vložku. Dvojplášťová krbová vložka je lepším riešením vtedy, ak chcete odviesť teplo aj do iných miestností. Okrem krbovej vložky budete potrebovať dymovody. Na trhu nájdete nerezové alebo hrubostenné oceľové dymovody.

Využite termovízne meranie

Aby ste mohli posúdiť energetickú náročnosť domu, je potrebné brať do úvahy tepelné straty domu a účinnosť vykurovania.Na kontrolu možného úniku tepla využite profesionálne termovízne meranie. Pomocou termovízneho merania skontrolujete tesnosť okien a dverí a odhalíte tepelné mosty. Zistené vady je následne možné odstrániť, aby ste dosiahli želaný energetický štandard vášho domu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama