02.09.2014

V živote by som si nepomyslel, že raz budem písať príspevok o smrti v súvislosti so zberateľstvom a inými koníčkami. Na stránkach Hobbyportalu vám z času na čas prinášame správy o rôznych bizarných koníčkoch, no smrť a hobby v tomto kontexte k sebe vôbec nepasovali. Až doteraz.
Za všetko môže moje náhodné stretnutie s človekom menom Jan Drewiecki. Tento Poliak často cestuje kvôli obchodným aktivitám na Slovensko. A má naozaj zaujímavého koníčka – zbiera predmety, ktoré súvisia so smrťou. Nechajme ho rozprávať: „V našej rodine sa už vyše dvesto päťdesiat rokov dedí malá zbierka morbídnych predmetov, ktorú sa každý dedič snaží nejako obohatiť. Začalo to v osemnástom storočí, kedy jeden z mojich prapredkov priniesol domov kus povrazu, na ktorom obesili po predošlom súde mnohonásobného vraha. Vraj to prináša šťastie…myslím mať po ruke ten kus povrazu. Už o dva roky neskôr pribudol k povrazu kus bieleho rubáša, v ktorom pochovali nejakú veľkú sväticu a pár kúskov jej odevu malo slúžiť ako nejaká relikvia. Hovorí sa, že od tých čias sa nášmu rodu začalo dariť veľmi dobre a tak sa opatrovanie týchto predmetov stalo súčasťou dedenia z pokolenia na pokolenie. Postupne sem pribúdali úlomky kostí a pár ďalších vecí, ktoré mali spojitosť s poslednými minútami ľudského života. Keď vypukla prvá svetová vojna, obohatila sa zbierka o fotografie a osobné veci postriekané krvou vojaka, ktorého zasiahla do srdca nepriateľská guľka. Druhá svetová vojna priniesla podobné artefakty. A od tých čias nič. Ani ja som do zbierky nič nepridal a dúfam, že ani nebudem musieť pridať, no tak, ako sa o ňu starám ja, bude sa musieť o ňu starať aj môj syn. Veď to prináša šťastie,“ hovorí Jan s úsmevom.

Zberateľ kostí

Po stretnutí s Janom som bol na vážkach – napísať o ňom a jeho záľube, alebo nie? Veď je zrejme jediný na svete, ktorý má takúto morbídnu zbierku. Pátral som po internete a to, čo som objavil, mi doslova vyrazilo dych. Jan nie je sám, kto má takéhoto koníčka. Smrť a veci s ňou spojené majú tisícky prívržencov po celom svete a sú pre mnohých hobby. Aj celkom slušným biznisom.

Ronald „Ron“ Cauble je majiteľom vskutku netradičného obchodu, v ktorom si môžete kúpiť ozajstné ľudské kosti, lebky a dokonca celé kostrové skelety. Že to nie je možné? Ale je. Obchod nájdete v USA na adrese 1569 Solano Avenue, Berkeley Ca 94707. Nie je jediným svojho druhu. „Ceny sú vysoké,“ hovorí Ron: „No ja za to nemôžem,“ vzápätí sa ospravedlňuje. Väčšina vo svete predávaných ľudských kostrových pozostatkov pochádza z Indie a Číny. India však už v roku 1985 zakázala vývoz. S trhom to zatrasie až o mnoho rokov neskôr, pretože Amerika si do tej doby stihne v skladoch urobiť hotové kostnice. Potom však príde rok 2008. Tesne pred olympiádou v Pekingu sekne s vývozom aj Čína. A zásoby sa začnú stenčovať. Ľudské kostry zdražejú a ich cena je naozaj vysoká. Len pre zaujímavosť – na tejto stránke nájdete cenník ľudských lebiek – dospelých jedincov.

„Vidíte, tu chýba zub. To už znižuje cenu a ja to musím zapísať do dokumentov pre prípadných zákazníkov,“ hovorí Ron, obracajúc v rukách lebku z Číny. V jeho obchode môžete takéto kúsky zohnať už za 300 dolárov, nú sú tu kúsky aj za 2000. Unikátne zdeformované lebky stoja najviac. Predávajú sa však aj celé kostry. V Ronovom obchode sa každý musí cítiť ako v záhrobnom panoptiku. A stále sa nájdu ľudia, ktorí prídu…a kúpia.
„Ak si myslíte, že v mojej predajni sa to len tak hemží úchylákmi, ste na omyle,“ podotýka Ron a dodáva: „Nie som psychológ, aby som odhadol ich profil, no podľa seba viem, že ide o celkom normálnych ľudí so zaujímavou záľubou. Kosti a lebky sú niečím fascinujúce. A to už po tisícročia. Vyžaruje z nich mágia, ale aj určitý druh pokoja. Pohľad na ne nás naučí pochopiť, že smrť čaká každého.“

Vnútro obchodu BONE ROOM je zaujímavo desivé

Vnútro obchodu BONE ROOM je zaujímavo desivé

Ak chcete kostlivca ku telke, tu si ho môžete obstarať

Ak chcete kostlivca ku telke, tu si ho môžete obstarať

„Pohrebák“, ktorý je in

Dokážete si ešte predstaviť, ako vyzeral legendárny cadillac z filmu Krotitelia duchov (1984)? Toto štýlové vozidlo malo v 70. A 80. rokoch minulého storočia zvláštne poslanie. V čiernom vyhotovení slúžilo ako pohrebný voz. Po vozidlách Cadillac Miller – Meteor je v USA opäť veľký dopyt, aj keď sa už dávno nevyrábajú. Inzeráty sa len tak hemžia ponukami na kúpu tohto veterána, ktorého výroba kulminuje v roku 1973. Cena nie je veľmi dramatická a priemerne sa pohybuje okolo 4800 dolárov. V pohrebnej brandži sa využíval ešte jeden typ Cadillacu – Fletwood. Vyrábal sa v roku 1965 a do dnešnej doby sa zachovali tri, alebo štyri pojazdné kusy. Ich cena je samozrejme preto vyššia – cca 18 000 dolárov. Dodge Coronet je o čosi starší – pochádza z rokov 1955 – 1959 a vo svojej dobe patrí medzi špičkové pohrebné vozy (a tiež sanitky). Dnes stojí 5000 dolárov…Prečo to spomíname? Uvedeným vozidlám dnes nikto nepovie ináč, ako „pohrebáky“ a medzi automobilovými fajnšmekrami majú cveng. Preto nájdete za oceánom autobazáry, ktoré sa špecializujú na takýto druh automobilov.
„Pohrebáky sú v kurze,“ hovorí Andres, jeden z predajcov. Cenené sú vozy, ktoré prepravovali na poslednú cestu telo nejakého slávneho nebožtíka a ktoré majú o tom dôkaz (fotografie, filmový materiál a podobne). Vtedy je ich hodnota aj desaťnásobne vyššia.

Kúpte si rakvu

Letom týmto nevšedným zberateľským svetom môžeme naďabiť na mnoho morbídností, ktoré s ohľadom na možnú psychickú ujmu našich čitateľov radšej vynechám. Na záver sa budem venovať rakvám. Respektíve tým, ktorým pridávajú na hodnote ich mŕtvi „obyvatelia“.
Píše sa rok 2010 a aukčným svetom zatrasie škandalózna ponuka. Do dražby ide rakva pravdepodobného vraha 35. Prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917 – 1963) Lee Harvey Oswalda (1939 – 1963). Táto rakva bola vyňatá zo zeme v Texase s telom mŕtveho už v roku 1981, aby boli vyvrátené mnohé konšpiračné teórie. Oswaldove pozostatky boli pochované v náhradnej rakve a originálna sa po takmer tridsiatich rokoch dostala do dražby. Je vyrobená z borovicového dreva, celkovo zachovaná a v aukcií sa jej cena vyšplhala na závratných 87 468 dolárov! Kto sa stal šťastným majiteľom sa mi nepodarilo zistiť, no už fakt, že niekto kúpil takúto vec mi dáva za pravdu. Smrť a veci s ňou súvisiace môžu byť rovnako výnosným biznisom ako aj bizarným koníčkom, o ktorom mnohí z vás určite nepočuli.

Rakva údajného Kennedyho vraha je zberateľskou raritou

Rakva údajného Kennedyho vraha je zberateľskou raritou

Foto: nbcnews.com, berkeleyside.com, bonesshellsan­dcurios.com, boneroom.com, imcdb.org

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 04.09.2014 21:40
Milan Švidroň

Neveril by som, že súaj takíto "zberatelia kostí"

Prihlásenie
 
 
Reklama