08.03.2017

Mince sú jednou z najstarších foriem peňazí. Historici zaznamenali prvé zmienky o nich už v siedmom storočí pred našim letopočtom. Išlo o kusy drahého kovu , najčastejšie zlata alebo striebra , s vyrazeným znakom potvrdzujúcim ich hmotnosť a kvalitu . Súčasné mince sú najčastejšie vyrobené z kovu, ktorého hodnota je zvyčajne zanedbateľná a minca je tak de facto bankovka vyrazená do kovu.
Aj numizmatika má svoje rekordy. Hobby portál vás dnes zoznámi so siedmimi rekordérmi vo svete mincí.

Najstaršia minca na svete – Statér

Je ťažké určiť, ktoré konkrétne platidlo možno označovať za prvú mincu. Základným parametrom je guľatý tvar, obsah drahého kovu a nominálna hodnota. Všetky tieto parametre ako prvý spĺňa Statér, ktorý je spájaný s vládou lýdského kráľa Alyatta. Statéry sú mince vyrobené zo zlata, striebra či prírodnej zliatiny obidvoch kovov, ktorá sa nazýva elektra. Používali sa v rokoch 610–560 pred našim letopočtom v Stredomorí, hlavne v Grécku. Historicky najstaršia minca je z Efezu, mesta, ležiaceho na brehu Egejského mora. Jeden exemplár tohto platidla môžeme nájsť v Britskom múzeu. Ak si však myslíte, že najstaršie mince sú zároveň najdrahšie, mýlite sa. Na trhu majú hodnotu „len“ okolo 1000 až 10 000 dolárov.

Najdrahšia slovenská minca – Zlatý pätnásťdukát Krála Mateja

Odvtedy ako sme v článku o najdrahších minciach sveta spomínali, že tou najvzácnejšou slovenskou je banskoštiavnický Zlatník, prešla nejaká doba a dnes vám môžeme predstaviť nového rekordéra – Zlatý pätnásťdukát Krála Mateja, ktorý je nielen najdrahšou ale tiež najvzácnejšou slovenskou mincou s dodatkom, že jej cena takmer každý deň stúpa. minca bola vyrazená (ako ináč) v Kremnici a hodnota zlata v nej je okolo 1000€. Iná je však jej zberateľská hodnota, ktorá v súčasnosti atakuje sumu 200 000€.

Najdrahšia česká minca – Štyridsaťdukát Ferdinanda III

Nemôžeme tiež vynechať našich západných susedov, nakoľko v dobe, kedy sa táto minca používala sme boli súčasťou Rakúsko-Uhorského štátneho zväzku. Štyridsaťdukát Ferdinanda III bol vyrazený v roku 1629 a v roku 2012 bol v Nemecku vydražený za neuveriteľných 414 000€. Do tej doby bol najdrahšou českou mincou desaťdukát Matyáša II z roku 1613.

Najdrahšia minca na svete – Flowing Hair Liberty Dollar

Nazývaný „Dolár s rozpustenými vlasmi“. Už 3 roky si udržuje pozíciu najdrahšej mince na svete. Aj o ňom ste sa mohli na stránkach Hobby portálu dočítať. Pripomenieme, že hoci má táto americká minca nominálnu hodnotu 1 dolár, vydražila sa v roku 2013 za viac, ako 10 000 000 dolárov (!). Vzácny je na nej fakt, že na celom svete jej koluje iba 10 kusov. Boli vyrazené v roku 1794. Ide o vôbec prvý americký strieborný dolár. Na konci 18. storočia bola výroba mincí pomalá a značne komplikovaná, takže sa do obehu dostalo len 1.758 kusov tejto mince. Za viac ako dve storočia sa väčšina mincí stratila a v súčasnosti sa vie o existencii spomínaných 10 kusov.

Najvzácnejšia minca sveta – Double Eagle z roku 1849

Aký je vlastne rozdiel medzi najdrahšou a najvzácnejšou mincou? Double Eagle z roku 1849 sa nesmie predať a tak sa jej cena len odhaduje. V prípade Double Eagle odhadujú experti jej hodnotu na 20 000 000 dolárov. Jediný exemplár tejto mince je dodnes uložený v Smithovom inštitúte vo Washingtone.

Najbežnejšia minca sveta – Lincoln Cent

Po stáročia držala prvenstvo v počte mincí kolujúcich v obehu stará medená minca z Číny takzvaný cash. Niet divu, razila sa od 2. storočia pred našim letopočtom až do 20. storočia. V súčasnosti ju ale predbehol Lincolnov cent, ktorý sa razí od roku 1909 až do súčasnosti. Len v prvej várke bolo vyrazených 20 000 000 kusov tejto mince a ich počet neustále rastie.

Najväčšia minca z rýdzeho zlata – Austrálsky klokan

Chceli by ste ju vlastniť? Nereálne. Ani by ste ju neuniesli. Bola totiž vytvorená ako pamätná minca pri príležitosti 25 výročia užívania motívu klokana na austrálskych obežných minciach a vyrazila ju mincovňa v Perthe z 1 tony (!) rýdzeho zlata. Svetové mincovne súťažia, ktorá z nich dokáže vytvoriť najväčšiu pamätnú mincu sveta a pokorí tak svetový rekord. A v roku 2012 sa ňou stala táto minca. Jej predajná cena nie je stanovená ale v závislosti na súčasnej cene zlata to môže byť niečo okolo 45 000 000 dolárov.

Takto sa zhotovovala najväčia a najťažšia minca sveta

Takto sa zhotovovala najväčia a najťažšia minca sveta

Foto: alexanderthegre­atcoins.reidgol­d.com, tvnoviny.sk, coinauctionshel­p.com, 1849doubleeagle­.org, narodnipoklad­nice.cz, lincolncents.net, coinnews.net

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Norbik (Neregistrovaný užívateľ) 11.09.2019 09:41
Norbik

Nádherné mince, ani by som nepovedal že môžu byť až take drahé. Ja som rád aj za moju malú zbierku ktorej sa venujem asi dva roky. Double eagle mám len z 1933 z Národnej Pokladnice. Nie nemá hodnotu 20 000 000 ale mňe aj tak robí radosť. Ale určite by som bral jednu z takých mincí, hoci je to nereálne

Prihlásenie
 
 
Reklama