26.08.2011

Numizmatika a zberateľské mince sú pre viacerých zberateľov skrátka naplnením ich života. Zberateľstvo, ktoré je zároveň vzdelané, môže dokonca slušne vynášať. Zároveň však láka pozornosť aj nevítaných hostí. Pre vzácnosť mincí sú ľudia ochotní spraviť čokoľvek. V súčasnosti však Národná banka Slovenska usporiadala ďalšiu súťaž na návrh zberateľskej mince, čím sa otvorili dvere všetkým výtvarne nadaným, sochárom, aj modelárom. Každý má pritom možnosť sa zúčastniť súťaže na vytvorenie vzhľadu zberateľských min­cí.

Cikker
Ilustračné foto: Ján Cikker, striebroná minca, mint.sk

Leto plné neobvyklých súťaží
Ak sme si doteraz zvykli na súťaže s cukrovinkami a kupónmi, trochu neobvykle pôsobí anonymná súťaž na výtvarné návrhy zberateľských mincí, ktoré vyhlasuje NBS. V júni predstavili súťaž o návrh pre striebornú mincu v nominálnej hodnote 10 € s témou Majstra Pavla z Levoče. Návrhy majú spĺňať niekoľko podmienok, obsahovať názov krajiny a rok 2012, zároveň na druhej strane „MAJSTER PAVOL Z LEVOČE“. Výherca získa 2700,– €, 2. cenou je 2000,– €, a 3. cena je 1400,– € a to už je pekné lákadlo. V auguste NBS opäť vyhlásila súťaž na výtvarný návrh striebornej zberateľskej mince v nominálnej hodnote 10 eur k 250. výročiu narodenia Antona Bernoláka. Výhry sú rovnako lákavé ako pri prvej súťaži. Do tretice bola v rovnaký mesiac vyhlásená aj druhá súťaž o ešte väčšiu vec. Verejná súťaž o výtvarný návrh zlatej zberateľskej mince v nominálnej hodnote 100 eur k 300. výročiu korunovácie Karola III. v Bratislave má taktiež niekoľko pravidiel, ktorých sa má minca držať.

Presné podmienky možno nájsť na stránkach NBS: nbs.sk
Manuály pritom uvádzajú veľkosti písma, nutné texty a tematiku. Ostatné je práve na fantázií všetkých nadaných Slovákov.
Adresa pre zaslanie návrhov je:
Národná banka Slovenska
Odbor bankoviek a mincí
Imricha Karvaša 1
813 25 Bratislava

Všetky pochádzajú z Kremnice
Slovenské mince v obehu, ako aj zberateľské mince pochádzajú všetky z Kremnickej mincovne. Všetky však stále pod dohľadom NBS. Každým rokom vychádzajú niektoré špeciality, zberateľské mince k výročiam a významným udalostiam. Pamätné mince sú často vytvorené v obmedzenom počte a aj vďaka tomu môžu vďačiť svojej vysokej hodnote. Byť však autorom jednej takejto mince, ktorá priláka pozornosť nie len slovenských zberateľov, to je už pocta grafickej práce aj talentu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

vytvarnicka (Neregistrovaný užívateľ) 06.03.2012 16:33
vytvarnicka

NBS a predtym Narodna banka ceskoslovenska, vhlasuje taketo sutaze pravidelne. Ak si pozriete emisny plan NBS, na kazdu pamatnu, zberatelsku mincu musi byt vyhlasena sutaz. Ked si pozorne precitate podmienky sutaze, pripadne si pozriete vysledky, zistite, ze do sutaze musite poslat sadrovy model, ktory zodpoveda technickym parametrom pre vyrobu mince. Inak vas vylucia este pred posudzovanim. Takze tato sutaz je urcena profesionalom a tomu zodpovedaju aj odmeny.
Podobne sutaze vyhlasuju aj narodne banky a mincovne inych krajin.

Prihlásenie
 
 
Reklama