24.12.2013

Pozývame vás do sveta numizmatiky najvyššieho levelu. Zoznámime vás s najdrahšími mincami sveta, zistíme prečo sú práve ony najdrahšími, vypátrame ich históriu a osudy, vysvetlíme, prečo sú medzi týmito skvostami aj falzifikáty a samozrejme uvedieme ich súčasnú cenu.
V každom z nás drieme numizmatik. Naposledy sa tento fakt prejavil, keď sa končila éra Slovenskej koruny a prechádzalo sa na Euro. Podľa štatistík si takmer 100% dospelých Slovákov odložilo nejakú tú „našu“ mincu na pamiatku. Sú však ľudia, ktorí sú ochotní zaplatiť za malý kus kovu nepredstaviteľné peniaze.

Flowing Hair Dollar – dolár s rozpustenými vlasmi

„Boli by sme ochotní zaplatiť omnoho viac,“ usmievala sa spolumajiteľka spoločnosti Legend Numismatic Laura Sperberová v januári 2013, keď sa jej firme podarilo vydražiť v aukcií strieborný dolár, vyrazený v roku 1794 za 10 000 000 dolárov (takmer 7 260 000€). Touto kúpou sa zamiešalo poradie najdrahších mincí sveta a Flowing Hair Dollar sa postavil na čelo rebríčka.
Už okolo roku 1780 požadovalo množstvo prominentných Američanov zriadenie centrálnej mincovne, ktorá by dodávala Štátom oficiálne mince. Požiadavka vznikla preto, lebo do tých čias nemali USA vlastnú menu a platilo sa zahraničnými mincami, vrátane španielskych „osemrealoviek“ , známych ako španielske doláre. 21. decembra 1791 bol kongresu USA predložený návrh novej dolárovej mince, ktorá mala tvoriť základ menového systému Štátov. V roku 1794 sa začalo s jej razením. Autorom návrhu mince bol hlavný rytec novovzniknutej americkej mincovne Robert Scott (1744 – 1823). Lícna strana zobrazuje Slobodu, ako ženu s rozviatymi vlasmi. O rok neskôr sa s jej razením náhle skončí a do obehu sa dostávajú nové dolárové mince podľa návrhu Gilberta Stuarta. Prečo? Jeho Sloboda je bucľatejšia a má väčšie prsia. Stuartovým vzorom pri rytí jej podoby bola údajne Ann Willing Binghamová (1764 – 1801), patriaca v tej dobe medzi najkrajšie ženy. Mincí s pôvodnou podobou Slobody sa za rok dostalo do obehu 1758 kusov. Dnes ich zostáva v zbierkach len 100. Pre lepšiu predstavivosť – ak by ste si chceli zameniť v banke túto mincu za jednoeurovky a náhoda by chcela, že by také množstvo mincí mali, zrejme ich neodnesiete. Dokonca by vám bol aj kamión malý, pretože hmotnosť jednoeuroviek, zodpovedajúcich cene Flowing Hair Dollar by bola takmer 55 ton!

Double Eagle – dvadsaťdolárovka s dvojitým orlom

Príbeh tejto mince je vážnym konkurentom kriminálnych románov. V snahe ukončiť všeobecnú bankovú krízu nariaďuje prezident USA Franklin D. Roosevelt (1882 – 1945) stiahnuť z obehu všetky zlaté mince a pretaviť ich do zlatých prútov. Píše sa rok 1933 a toto nariadenie sa týka aj 445 000 práve vyrazených nových 20 dolárových mincí, ktoré sa tak nikdy nedostanú do obehu. Osudu roztavenia predsa len unikne 13 z nich. Oficiálne sa uchovajú dva kusy pre múzeum. A ďalšie? Pokladník mincovne George McCann ich jednoducho ukradne zo skladu, kde sú uložené pred prevozom do taviacej pece. Po čase sa začnú tieto mince objavovať medzi zberateľmi a do veci sa musí vložiť FBI. Po úmornej práci nájde a zničí všetky, okrem jednej. Jediná zostávajúca dvadsaťdolárová minca prežije vďaka egyptskému kráľovi Farúkovi, ktorý ju v roku 1944 FBI pred nosom vyvezie do rodnej krajiny pod pyramídami. USA sa snažia získať mincu späť diplomatickou cestou, no vzhľadom k vrcholiacej II. Svetovej vojne sú ich snahy márne. Minca zmizne na dlhých 42 rokov z povrchu zemského. Nenájde ju FBI, ani súkromní detektívi. Nepodarí sa to ani nadšeným numizmatikom, ktorí nemajú zábrany spojiť sa pri hľadaní dvadsaťdolárovky s podsvetím. Až v roku 1996 je pri pokuse o jej predaj zatknutý obchodník s mincami Stephen Fenton. Dňa 30. júla 2002 bol Double Eagle predaný anonymnému záujemcovi v aukcii Sotheby´s, ktorá sa tentokrát už legálne konala v New Yorku. Cena mince aj s poplatkami sa vyšplhala na 7 200 000€.

Brasherov Dublon

Vráťme sa v čase do roku 1783. Po skončení vojny za nezávislosť americká ekonomika prekvitá a objavuje sa potreba vlastných amerických mincí. Ešte pred návrhom strieborného dolára, ktorý je dnes najdrahšou mincou na svete sa o možnosť výroby novej mince uchádza americký zlatník Ephraim Brasher (1744 – 1828). Vo svojom obore je uznávanou kapacitou a okrem iného jeho susedom nie je nik iný, ako George Washington (1732 – 1799). S nádejou, že jeho šance uspieť sú vysoké nechá vyrobiť malú sériu zlatých mincí, ktoré nazve dublony. Táto minca je dodnes považovaná za prvú zlatú americkú mincu. Existuje v dvoch verziách, ktoré sa líšia umiestnením puncu s iniciálkami EB. V prvej verzií je punc umiestnený na krídle orla, v druhej (vzácnejšej) na jeho prsiach. Do súčasnosti sa z tejto verzie zachovala len jedna minca. Bez preháňania je označovaná za svätý grál numizmatikov. Cena? 5 720 000€.

5 centov z roku 1913

Pôvodná verzia tejto mince sa razí v USA v rokoch 1883 – 1912. Potom je nahradená takzvaným niklákom s podobizňou byvola a hlavou indiána. Napriek tomu existuje päťcentovka s dátumom 1913. Nikdy však nebola zaradená do obehu a legálna. Zmienka o tejto minci sa po prvýkrát objavila v roku 1919. V novinách sa objavil inzerát: „Kúpim 5 centovú mincu z roku 1913. Za každú zaplatím 500 dolárov.“ Znalci krútia hlavami, laici nechápu ponúkanú cenu. Napriek tomu o rok neskôr oznamuje numizmatik Samuel Brown, že sa mu podarilo získať vďaka inzerátom 5 kusov týchto mincí. Pozdejšie však vyjde najavo, že pred časom pracoval v mincovni a podľa všetkého si ich vyrobil sám, kvôli zisku. Inzerát a všetko okolo bolo súčasťou premyslenej hry. Svedčí o tom aj fakt, že v roku 1924 rozpredá Brown všetky kusy „drahocenných“ mincí. Každá z nich má v súčasnosti svoje vlastné meno podľa prvých majiteľov (Eliasberg, Olsen, Norweb, McDermott a Walton). A každá má svoj vlastný príbeh. Tak sa vlastne dostal falzifikát medzi najdrahšie mince sveta. Ak by ste ho chceli vlastniť, postačí vám maličkosť- 3 620 000€.

Strieborný dolár I. triedy

19 750 – toľko kusov strieborných dolárov vyrobí v roku 1804 Americká štátna mincovňa. Vzhľadom k úsporným opatreniam však používa staré raznice s dátumom 1803. Bola to bežná prax, no mala za následok, že strieborné doláre s rokom výroby 1804 boli vyrobené až v roku 1934. Nebolo ich však veľa. Vyrazená je len malá edícia, ktorá mala byť darom pre ázijských panovníkov, s ktorými sa v tom čase snažili USA nadviazať obchodné styky. Do dnešného dňa sa ich zachovalo len 8 kusov, existujú však tiež ďalšie sady týchto mincí, označované ako trieda II. a III. Líšia sa nielen hmotnosťou, ale aj kvalitou razenia. V obidvoch prípadoch však ide o falzifikáty, ktorých „stvoriteľom“ je zamestnanec mincovne Theodore Eckfeldt, ktorý ich nelegálne vyrába a predáva numizmatikom v rokoch 1858 – 1860. Dnes sa ich hodnota šplhá do závratných výšok, no na prvú triedu nemajú. Cena jedného strieborného dolára I. triedy sa v súčasnosti pohybuje okolo 3 400 000€.

Dvojitý orol s extra vysokým reliéfom

Augustus Saint-Gaudens (1848 – 1907) bol popredným americkým sochárom. Keď sa americký prezident Theodore Roosevelt (1858–1919)rozhodne vydať novú americkú dvadsaťdolárovú mincu, navrhne pre neho hotový klenot, ktorý je dodnes považovaný za najkrajšiu americkú mincu. Ohromuje dokonalými detailmi a vysokým reliéfom. Práve ten sa stane kameňom úrazu. Raziaci lis si na takzvaný „prvý lis“ nedokáže s ním poradiť. Odpor minciarov a hlavného rytca Charlesa E. Barbera prinúti Saint-Gaudensa upraviť svoj návrh. V roku 1907 sa tak do obehu dostane „nízkoprofilová verzia“. Pôvodná skúšobná séria sa tak stáva zberateľskou raritou, z ktorej sa dodnes zachovali údajne len dve desiatky kusov. Cena jedného? 2 600 000€.

Najdrahšia minca, vyrazená na Slovensku?

Rebríček najdrahších mincí sa mení nielen vo svete, ale aj u nás. Ktorú teda môžeme považovať za najdrahšiu? Zrejme pôjde o banskoštiavnický Zlatník razený v Kremnici. Ten sa vlani predal za rekordných 130 000€. V Kremnici sa nachádza najstaršia mincovňa na svete. Privilégium na prevádzkovanie získala 17. novembra 1328. Prvé razené mince boli razené podľa vzoru mincí z Florencie a nazývali sa florény. „Zlatník“ však patrí medzi oveľa mladšie mince. No napriek tomu by ste si zaň mohli kúpiť veľký rodinný dom. V niektorých lokalitách možno aj dva.

Foto: coinnews.net , paulfrasercollec­tibles.com , usacoinbook.com, icollector.com , hlavnespravy.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

argo123 (Neregistrovaný užívateľ) 24.02.2014 03:06
argo123

mam falzifikat mince dolar 1804 ako mozem overik pravost

Prihlásenie
 
 
Reklama