16.01.2017
(Platená inzercia)

Mnohým ľuďom sa môže zdať, že zbieranie mincí je nudné, ba dokonca zbytočné hobby. Je však zahalené určitou tajomnosťou. Môže pripomínať starého otca, ktorý mal v podkroví alebo v pivnici plno rozmanitých záujmových položiek. Tie pre nás zostávali celé roky tabu. Teraz môžete mať niečo podobné aj Vy. Určite nebudete potrebovať špičkové obchodné váhy, aby ste svoju zbierku vážili na kilá. Tu ide o niečo celkom iné. Nemôžeme Vás viniť za zmiešané pocity ohľadne zbierania mincí alebo samotných zberateľov, no dovoľujeme si s rešpektom nesúhlasiť. V podstate dnes ide o akýsi jedinečný druh lásky k niečomu. Na zbieraní mincí (či celkovo na zberateľstve) nie je nič zlé, ak v tom nachádzate vášeň a zaľúbenie. V nasledujúcich riadkoch priblížime, prečo sa oplatí zbierať mince.

1. Zárobok

Verte tomu alebo nie, zbieranie mincí môže byť výnosné. Nielen preto, že tie drobné „pliešky“ získavajú na hodnote, ale aj preto, že ak nebude zberateľstvo nič pre Vás, pravdepodobne získate späť všetky svoje investície. Ceny niektorých mincí sa budú vždy pohybovať so zmenou cien kovov. Našťastie, ceny kovov (najmä vo vratkej ekonomike) majú tendenciu pravidelne stúpať.

2. Rarita / Krása

Je možné, že sa budete snažiť zohnať mince, ktoré sa na trhu vyskytujú len zriedkavo. Tie stoja vždy viac, ale práve rarita ich výskytu im často dáva tú najlepšiu predajnú hodnotu. Ak máte šťastie, môžete naraziť na nejaký skrytý poklad, z ktorého by Vám niektoré vzácne kúsky zabezpečili pohodlie na zvyšok života. Okrem vzácnosti sú práve krása a dizajn ďalšími dvoma veľmi vyhľadávanými atribútmi pri zbieraní mincí. Niektorí zberatelia klasifikujú ako krásu lesk a bezchybnosť, kým iní hľadajú mince pre ich úpravu či umelecké spracovanie.

3. Výzva

Niektorí zberatelia chcú jednoducho nájsť svoju „dokonalú“ mincu. S neobmedzeným rozpočtom sa dajú kúpiť takmer všetky. Okrem hľadania tej správnej sú mnohí zberatelia aj súčasnými hľadačmi pokladov. Len si to predstavte, idete si po pláži s detektorom kovov v ruke a potknete sa o kopu mincí v hodnote tisícov eur alebo dokonca viac. Je to extrémne nedosiahnuteľný cieľ, ale napriek tomu stojí za to snívať o tom. Medzi zberateľmi sú napríklad aj takí, ktorých baví kompletizovať moderné euromince. Zakúpiť si kompletnú zbierku je jednoduché, ale oni dobrovoľne podstupujú pátracie akcie. Samostatnú kapitolu tvoria mince jubilejné. V takomto prípade sa môže hodiť pracovať ako pokladník, kde si môžete vybrať mincu, akú potrebujete a vymeniť ju za kus, ktorý sa už v zbierke nachádza.

4. Vzdelávanie

Pravdepodobne si to ani neuvedomíte, kým sa úplne neponoríte do zbierania. No táto činnosť prináša naozaj veľa nových poznatkov. Štúdium mincí a ich histórie môže viesť k zaujímavým objavom a faktom o histórii, politike, spoločnosti a kultúre.

5.Obsah kovu

Vzhľadom k tomu, že ceny zlata a striebra stále rastú z dôvodu obmedzeného celosvetového výskytu, mnohí zberatelia hľadajú mince do svojej zbierky len podľa tohto určujúceho kritéria – teda obsahu konkrétneho kovu. K veľkému prekvapeniu mnohých sú cenné aj mince, ktoré nám pravdepodobne celkom pravidelne prechádzajú cez ruky. Vedeli ste, že mnoho amerických mincí razených pred rokom 1965 malo 90% strieborného obsahu? Len málo ľudí si to uvedomuje, a ešte menej z nich má toľko rozumu, aby si tieto mince odložili, keď na to majú príležitosť.

6. Pamiatka pre deti

Ak chcete skutočne čeliť realite, papierové bankovky a mince v dobe dospelosti našich detí už ani nemusia existovať. S ohľadom na túto skutočnosť sú mnohí rodičia radi, že si môžu kúpiť úplne nové mince priamo z banky v nádeji, že zvýšia svoju hodnotu. Nemyslite si, že tieto mince nebudú svoju hodnotu v priebehu času zvyšovať. Aj keď sa pri ich výrobe už nepoužíva toľko drahých kovov ako kedysi, aj stav mincí je dôležitým faktorom prispievajúcim k ich hodnote. Vaše deti sa nemusia stať práve milionármi, ale za „skúšku“ táto relatívne malá počiatočná investícia stojí, no nie?

7. Relax

Moja sestra zbiera známky. Spočiatku som túto jej záľubu nechápala. Teraz, keď som staršia, dokážem tento jej druh relaxu a odpočinku oceniť. Sestru dokonca konečne chápem. Skúmanie jej zbierky ju vždy uspokojí a pridanie novej známky (hoci len jednej jedinej) pre ňu veľa znamená. Záľuby sú veľmi dôležité pre odbúranie stresu a dávajú možnosť sa na chvíľu odpútať od všetkého, pričom sa môžete ponoriť do svojho vlastného malého sveta, aj keď len dočasne.

Zberatelia mincí boli medzi nami už pred Rímskou ríšou a nezdá sa, že by mali v blízkej budúcnosti vymrieť. Hoci sa dnes čoraz viac platí kreditnými kartami, pričom klasický pokladničný systém je nahradený inovatívnejším, mince sú stále súčasťou nášho života, a preto sa oplatí venovať im pozornosť. Či už si myslíte, že je to absolútna nuda, alebo potenciálna výplň Vášho voľného času, nezdajú sa Vám načrtnuté dôvody aspoň trochu lákavé? Možno dokonca objavíte vlastné dôvody pre začatie zbierania. Či tak alebo onak, dajte tomu šancu. Nemáte predsa čo stratiť.

Zdroj: moneycrashers.com
Foto: pixabay.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Stanno (Neregistrovaný užívateľ) 16.09.2019 14:52
Stanno

Chápem že pre niekoho zberateľstvo je nuda. Ja som tiež nechápal keď niekto zbieral mince alebo známky až kým som nedostal k sviatku pamätnú mincu kde bolo moje rodné mesto. Mincu som si odložil a neraz som si ju obzeral. Vtedy som si uvedomil že by to zbieranie bolo zaujímavé. Nečakal som dlho a vybral som si na Národnej pokladnici zaujímavú kolekciu a postupne objednával mince. Ako bolo písané v článku ich prezeranie je velmi uspokojivé a naozaj sa poteším keď k ním pridávam novú.

Kruto (Neregistrovaný užívateľ) 04.09.2019 13:54
Kruto

zaujímavé

Prihlásenie
 
 
Reklama