31.10.2013

Pestrá jeseň pomaly potemnieva, šedivie, oblieka si sychravý odev, ukladá sa spať. Žezlo preberie biela zima, ktorá prikryje naše záhrady sviežou perinou a dopraje im zaslúžený odpočinok. Možno ste sa tento rok nasťahovali do vysnívaného domčeka so záhradou. Alebo sa už dlhšie tešíte z vlastného hniezdočka? Ak o ňom stále iba snívate, tak kliknite TU. Či sa staráte o záhradu vo vlastnom dome alebo u rodičov, tak aj na jeseň jej musíte podať pomocnú ruku a pripraviť ju na zimu, aby ste sa mohli z jej krásy tešiť znova na jar.

Môže sa ešte niečo sadiť?

Aj koniec októbra a začiatok novembra dáva priestor výsadbe niektorých druhov. Práve toto obdobie je ideálne pre oživenie fádnych plotov, ktoré môžete spestriť popínavkami. Preberte k životu tiež opustené balkóny a to napríklad trvalkami, ktoré práve pod vplyvom chladnejšieho počasia naberajú na farebnej sýtosti. Záhradníctva Vám zaručene ponúknu aj široký výber vresov a vresovcov, ktoré môžete vysadiť do črepníkov. Ako pestovať a aranžovať rastlinné druhy neskorej jesene sa dozviete aj na sluzby.mojtren­cin.sk/subpor­tals2/priprav­te-zahradu-na-zimu-trencin.phtml?id_te­my=806&action=clan­ky&id_clanku=1866&p_sek­cia=.
Práve teraz sa otvára aj sezóna chryzantém. Tradične sa tieto kvetiny pokladajú za smútočné, no ide iba o predsudok. Sú to nádherné rastliny, ktoré vedia potešiť a rozjasniť deň. Môžete ich zasadiť do kvetináča a vyzdobiť si nimi chodník ku vchodovým dverám.

Ako je to s trávnikom?

Pomaly sa blíži čas posledného kosenia záhrady pred zimou. November prináša so sebou nulové až mínusové teploty, a preto je nutné dať trávniku definitívny „mrazivý strih“. Ako začiatkom jari, tak i pred zimou sa odporúča prevzdušnenie. Vykonajte ho však len vtedy, keď má trávnik krátke a silné korienky. Určite ste si odrobili svoje pri celoročnom kosení a jesennom hrabaní lístia. Vyčerpanie necítite iba vy, ale tiež Váš trávnik. Práve prevzdušnenie mu vráti potrebné živiny. Najideálnejšie je pridať i hnojivo.

Hrabanie lístia by ste nemali nikdy zanedbávať. Ideálne je venovať sa tejto činnosti jeden až dvakrát za týždeň. Trávnik potrebuje dýchať a prijímať liečivú silu slnečných lúčov. Spadnuté lístie Váš trávnik doslova dusí. Navyše, lístie je výbornou prísadou do kompostu, ako aj prikrývkou pre zazimovanie rastlín. Prečo ho teda nechávať iba tak ležať? Trávnik oživí vertikutácia a vy využite na regeneráciu síl svoje vane. Po práci v chladnej záhrade iste dobre padne horúci kúpeľ.

Odev a krmivo – zimné zásoby pre Vašu záhradu

Aby sa mohla záhrada definitívne ubrať na pokojný spánok, je nutné ju zaodieť a nakŕmiť. Dusíkové hnojivo treba vymeniť za draslíkové a to v kryštalickej podobe. Čo sa týka „odevu“ dbajte najmä na to, aby boli zakryté všetky „citlivky“ a novovysadené rastlinky. Ak však zima nebude až taká tuhá a vy to preženiete, môže sa stať, že rastlinky začnú hniť. Aj z tohto dôvodu sa odporúča využívať čo najvzdušnejší materiál. Skúsení záhradkári radia použiť mulčovaciu kôru alebo smrekovú čečinu.

V októbri a novembri nezabúdajte ani na zálievku ihličnanov. Ich vegetačné obdobie totiž neskončilo. Počas silnej snehovej nádielky dbajte, aby bol sneh z konárov vždy otrasený. Chráňte ich tiež pred zverou, ktorá ich zvykne v zime obhrýzať. Kríky nemusíte vyhrabávať, opadané časti slúžia ako ochrana, ale aj ako prírodné hnojivo. Súčasťou povinnej výbavy prác v záhrade počas jesene je i rýľ. Neodporúča sa ísť pod hranicu 25 cm. Odstráňte korene, hniezda škodcov, ale i kamene. Po rýľovaní pôdu pohnojte maštaľným hnojivom alebo kompostom. Počas prihnojovania Vám môže byť užitočná i Vaša žumpa. Pokiaľ nemáte vyriešenú otázku odpadu, tak si môžete kliknúť aj SEM.
Užitočné rady o hnojení pôdy nájdete aj na linke pluska.sk/izah­radkar/uzitko­va-zahrada/hnojenie-poda/10/pripravte-zahradu-zimu-pohnojte-podu-upracte-sklenik.html.

Nezabudnite na hadice a jazierko

Pokiaľ je dominantou Vašej záhrady jazierko, tak ho nezabudnite na zimu vypustiť, alebo zakryť fóliou či drevom. Vodu vypustite aj zo zavlažovacieho systému.
Viac čítajte aj na linkách:

  1. pluska.sk/izah­radkar/uzitko­va-zahrada/hnojenie-poda/10/
  2. pluska.sk/izah­radkar/uzitko­va-zahrada/hobby/ja­zierko-pripravte-zimu.html

Tatko pripravená záhrada zostane do jari vo výbornej kondícií a vy sa budete môcť znova tešiť, keď sa po zimnom spánku prebudí a znova zakvitne

Foto: isolabella.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama