26.04.2016

Hovorí sa mu tiež kamenný potok. Ide o skvelý trik, pomocou ktorého transformujete akýkoľvek konvenčný pozemok na rozprávkový kút. Naučíme vás ako to zvládnete za jeden víkend.

Vodný element bez vody

História udáva, že kamenné potoky sa stali súčasťou záhrad v dávnych časoch na územiach Japonska a Číny. V krajine vychádzajúceho slnka je vodný prvok spojený s čistotou a túžbou po živote a jeho šumenie s pominuteľnosťou času. Keďže sa stávalo, že z mnohých dôvodov nemohla pretekať záhradou ozajstná voda a to hlavne v suchých oblastiach tejto krajiny, nahrádzali ju takzvanými suchými potokmi. Vznikla imitácia vodného prvku vytvárajúca dojem, že ide o skutočný potok, ktorý vyschol, no prvé kvapky dažďa ho opäť naplnia životodarnou tekutinou. Vodu nahrádzali oblé kamene a štrk.
V našich končinách sa suchý potok ako prvok krajinného dizajnu objavil prakticky len nedávno aj s prívlastkom moderný.

Staviame suchý potok

Suchý potok z okruhliakov založíme veľmi ľahko s celkovo nízkymi finančnými nákladmi. Navyše skrášli aj rovinatú záhradu, do ktorej by sa tečúca voda nehodila.
Dôležité je správne miesto, ktoré je bez hrúd, buriny a zarovnané. Pred zakladaním kamenného potoka si treba dôkladne premyslieť jeho situovanie, šírku aj dĺžku. Ideálne je, ak prechádza väčšou časťou záhrady. Príliš krátke úseky nepôsobia atraktívne ani harmonicky . Po úprave terénu je vhodné načrtnúť si samotné obrysy budúceho potoka vrátane tvaru, kľukatenia smerovania aj dĺžky. Môžeme to urobiť pomocou jemného piesku, vápna ale tiež napríklad poukladaním drevených palíc či rozvinutého lana.

Následne tvar budúceho potoka olemujeme veľkými kameňmi. V týchto chvíľach ešte môžeme budúci potok, respektíve jeho obrys upraviť. Ak sme spokojní, odstránime hornú vrstvu zeme aj s koreňmi tráv a burín.

Na pripravenú plochu natiahneme pevnú fóliu, ktorú používajú záhradkári proti prerastaniu buriny. Veľmi dôležité bude okraje tejto fólie zamaskovať tak, aby po navezení výplne neboli vidno.

Ako výplň suchých potokov je vhodné zvoliť kameň (niekedy sa využíva aj kôra). Lepšie je vyberať prirodzene pôsobiaci kameň, ktorý sa nachádza v danej lokalite, no neobávajte sa, že by ste „exotickými“ skalami niečo pokazili. Všetko sa odvíja od vášho vkusu a fantázie. Z konkrétnych druhov štrku je vhodný riečny rôznej zrnitosti, lomový kameň, bridlica, čadič, vápenec, rula, ale aj žula, ktorá môže mať hnedo-červený alebo tiež šedý odtieň. Lepšie je vybrať jeden dominantný druh kameňa, akékoľvek kombinácie nepôsobia esteticky a výsledok opticky znehodnocujú. Kombinovať rôzne veľkosti (používať menšie a väčšie kusy kameňov) je však prípustné, dokonca sa to tak žiada. Vrstva kameňov by mala byť dostatočne hrubá (viac ako 20 cm) aby v medzerách nepresvitala fólia.

Ak chcete použiť dekoratívne kamene, ktoré sú (v prípade ak ich kupujete) drahé, nechajte ich rozmiestnené len po povrchu potoka. Vnútro potoka vysypte štrkom, alebo hoci aj ostrými kamienkami. Až poslednú vrstvu predstavujú riečne kamienky a dekoratívne skaly. Hotový a správne založený kamenný potok by mal pripomínať vyschnuté koryto riečky.

V suchom potoku sa samozrejme môžu nachádzať aj rastlinky. Možno ich vysádzať do skupiniek priamo do koryta (medzi kamene) alebo pozdĺž okrajov (nikdy nie v celom úseku). Vhodné sú rôzne druhy letničiek, trvaliek, okrasných tráv, cibuľovín ale aj vybraných okrasných drevín (skôr nižších a kompaktnejšie rastúcich). Samotná výsadba by mala svojim zložením a usporiadaním pripomínať skladbu vegetácie pri klasickom prirodzenom alebo aj umelom vodnom toku.

Suchý potok sa môže vinúť medzi kríkmi, skrášľovať trávnik či zákutia s machom. Nahradí aj cestičku, chôdza po vyhriatych okruhliakoich je veľmi príjemná a naboso slúži aj ako prevencia plochých nôh. Prirodzene vyzerá kombinácia kameňov rôznych veľkostí, vo vnútri suchého potoka môžu byť tiež ploché nášľapné kamene. Pri okrajoch pôsobia pekne okrasné trávy , rastliny môžeme sadiť aj medzi kamienky do otvoru v textílii.

Výhody suchého potoka

• Schopnosť vytvoriť suchý potok vlastnými rukami, a to bez nejakého zvláštneho úsilia a nemalých finančných nákladov.
• Rýchlosť výstavby: výber lokality, označenie koryta a plnenie kameňmi trvá krátko. Zvládnete to za víkend
• Suchý potok sa ľahko udržiava.
• Výber rastlín nie je obmedzený. Zatiaľ čo pre pestovanie v prírodnom vodnom útvare musíme vyberať len vodomilné rastliny, v tomto prípade to neplatí.
• Suchý potok je bezpečný pre malé deti.
• V suchých prúdoch, na rozdiel od prírodných vodných zdrojov, sa nenachádzajú komáre, ktoré spôsobujú toľko ťažkosti v čase pre dobrý odpočinok.

Foto: skkvartz.ru, aquagroup.ru, landscape-project.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ela (Neregistrovaný užívateľ) 31.05.2018 15:27
Ela

perfektný článok :) úplný ... my sme šli podľa neho ale ako hydroizolačnú foliu sme davala fatrafol aquaplast 805-ku kvoli vysokej odolnosti voci prerastaniu korenov

Jozef (Neregistrovaný užívateľ) 18.01.2018 19:27
Jozef

Samozrejme malo to byť "skomplikovať".Autor tohoto článku asi nikdy nemal záhradu a nestaral sa o ňu

Jozef (Neregistrovaný užívateľ) 18.01.2018 19:25
Jozef

Absolútny nezmysel takto si rozbiť záhradu a skompilovať si pohyb po trávniku

Marta (Neregistrovaný užívateľ) 15.05.2016 18:29
Marta

Práve sa chystám vybudovať záhradu okolo domu. Tento článok ma veľmi inšpiroval a verím,že to zvládnem. Výborný nápad! Dakujem.

Milan (Neregistrovaný užívateľ) 15.05.2016 10:57
Milan

Výborná inšpirácia pre môj budúci potôčik na ktorý sa chystám.
Ďakujem

Prihlásenie
 
 
Reklama