21.02.2014

Miernosť zimných mesiacov mohla prírodu, a teda i Vašu záhradu, značne zmiasť. Možno sa Vám zdá, že sa ani nestihla uložiť na zimný spánok a už sa znova prebúdza. Z tohto dôvodu ju treba pripraviť na novú sezónu oveľa starostlivejšie a citlivejšie. Mnohí škodcovia nestihli premrznúť a unavená zem nenačerpala dostatočnú silu.

Nutnosť revízie

Aby ste predišli zdržiavaniu počas začatej práce, na začiatku by ste mali Vašu záhradu dôkladne skontrolovať. Po kompletnej prehliadke zvážte, čo treba urobiť ihneď a čomu sa môžete venovať neskôr. Nezanedbajte ani kontrolu náradia, ktoré budete pri svojej práci potrebovať. Pokiaľ zistíte v tejto oblasti nedostatky alebo chyby, tak sa môžete pre doplnenie vhodného sortimentu obrátiť aj na naradicko.sk. Okrem vybavenia, ktoré by nemalo chýbať v domácnosti každého kutila, tu nájdete aj špecifickú výbavu pre záhradníka.

Presvetľovacie rezy, štepenie a omladzovanie

Už vo februári sa môžete pripraviť na plné využitie záhradníckych nožníc a pílky. V tomto období sa totiž prevádzajú presvetľovacie rezy a omladzovanie. Každý skúsený záhradník Vám poradí, aby ste si nevyberali na túto prácu mrazivý deň. Teplota v čase rezu by nemala byť nižšia ako – 4 stupne. V tomto roku to však asi nebude až taký problém. Odstráňte menej plodné, a teda tmavšie vetvy, rovnako zbavte ovocné stromy a kry chorých, poškodených a vzájomne si prekážajúcich vetví. Mladé výhonky neskracujte, lebo tak ochudobníte strom o úrodu. Február je tiež vhodný na štepenie egreša. Viac sa o tom dozviete na odkaze urobsisam.top­ky.sk/zahrada/ze­lenina-a-ovocie/krickove-egrese-z-vlastnej-produkcie. Voľakedy sa ovocné dreviny zrezávali v zimných mesiacoch. Dlhotrvajúca prax však ukázala, že oveľa vhodnejšie obdobie sa javí predjarie, jar, ba dokonca vegetačné obdobie. Pri zimnom reze je drevina náchylnejšia na infekcie a môže premrznúť. Na začiatku vegetácie, či počas nej, sa rany rýchlejšie zocelia a riziko nákazy sa zníži na minimum. Na konci mesiaca február môžete začať i so štepením marhúľ, čerešní a višní. V tomto Vám môžu pomôcť tieto praktické videá:

Zeleninová a ovocná záhrada

Skúsení záhradkári majú zaužívané predpestovanie sadeníc. Už v tomto skorom období vysievajú do debničiek včasný šalát, hlúboviny, pór, ale aj rajčiny, papriku, bazalku či majoránku. V miskách si môžete predpestovať aj iný druh zeleniny alebo byliniek. Využite fóliové kryty alebo studené parenisko. Priamu výsadbu môžete pre istotu prekryť čečinou alebo netkanou textíliou. Vykonajte tiež opravy na drevených podperách a plotoch. Február je na túto prácu vhodný aj z toho dôvodu, že rastliny sú ešte len pred klíčením, nemôžete ich teda pri práci nijako ohroziť. Pri počiatočnej revízií náradia myslite aj na akumulátorové vŕtačky, ktoré iste pri oprave plota využijete. Vykopte jamy na jarnú výsadbu ovocných stromov. V prípade, že nehrozí mráz, môžete začať i s rezom viniča. Nasledujúce video Vám poradí, ako na to.

Okrasná záhrada

I tu platí pravidlo, všetko staré a choré musí preč. Pokiaľ je to možné, tak i s koreňmi. Sadíme trvalky, zvončeky, maky, horec či pribilicu. Vašou úlohou je tiež pripraviť jamy na výsadbu okrasných drevín. Na ružové sady nanesieme síran draselný (cca 15–35 g na m2). V nádobách si predpestujte letničky, ktoré si vyžadujú dlhšiu dobu na vyzretie sadeníc (šalvia ohnivá, papuľka…). Zostrihajte nadzemné vrstvy tráv. Pomaly začnite pomýšľať i nad vertikutáciou- prevzdušnením trávnika. Ak nemáte vyriešenú otázku údržby trávnika, alebo plánujete zmenu, tak tým správnym riešením môže byť aj benzínová kosačka Husqvarna.

Potecha pre oči i dušu

Záhrada je kusom Vášho srdca, preto sa o ňu dobre starajte. Pokiaľ však bývate v paneláku, alebo sa chcete tešiť z pestrých krás jari už teraz, tak si môžete z predpestovaných jarných kvetín vytvoriť nádherné dekorácie pohládzajúce oči i dušu. Inšpiráciu možno nájdete aj na stránke pluska.sk/izah­radkar/okrasna-zahrada/zahony/za­sadte-si-jarne-kvety-dekoracie.html.

Obrázky: tanveernaseer.com, myheirloomgar­den.com, naradicko.sk, tvojdom.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama