30.07.2012

Otázka ako vylepšiť prírodné vlastnosti flóry vŕta v hlave nielen odborníkom na pestovanie a záhradkárstvo, ale aj serióznym vedcom. Práve vďaka nim sa na trhu objavil sprej, ktorý v zimných mesiacoch dokonale ochráni rastliny pred mrazmi. Jeho názov je FreezePruf.

Exotické rastliny vo vašej záhrade

Tento prípravok bojuje proti poškodeniu rastlín mrazom v čase, keď sú dlhodobo pod snehovou prikrývkou aj proti definitívnemu uhynutiu listov, kvetov i plodov rastlín, ktorých poškodenie zapríčiňujú prízemné mrazy hlavne v jarných mesiacoch. A to nielen zvonku, ale aj vo vnútri rastlín.
Nemrznúci sprej vytvorili vedci z Alabamskej a Miamskej univerzity. Podľa nich je efekt po použití prípravku rovnaký, ako keby si záhradkári z USA preniesli svoj sad zo severu zhruba o 320 km južnejšie. V našich podmienkach to znamená, že budeme mať možnosť pestovať v našich záhradách plodiny, aké sa pestujú v južných oblastiach Francúzska, Chorvátskej Istrií, Čiernomorskej Soči a podobne. Táto správa na prvý pohľad vyzerá, ako novinárska kačica, vedci však tvrdia: „FreezePruf sme testovali na obrovskom množstve rozmanitých rastlín, kvetov a plodov. Neboli to len laboratórne testy. Podarilo sa nám napríklad dopestovať jahody, ktoré sú veľmi citlivé na chlad, na severe Štátov, kde sa to ešte nikomu nepodarilo s takým výsledkom, aký sa podaril nám.“

Dve identické rastliny vystavené mrazu. Tá napravo bola ošetrená prípravkom FreezePruf

Dve identické rastliny vystavené mrazu. Tá napravo bola ošetrená prípravkom FreezePruf

Ako to funguje?

Po nastriekaní spreja sa zníži u rastlín bod mrazu o niekoľko stupňov (maximálne –12°C). Sprej pritom obsahuje zložky, ktoré nie sú jedovaté pre rastliny, ľudí ani pre zvieratá. David Francko, profesor na Alabamskej univerzite uisťuje: „Tieto prísady sa pridávajú napríklad do potravín, alebo používajú pri príprave jedál. Výskum a vývoj tohto prípravku trval dosť dlho, no sústavne sme ho vylepšovali do dnešnej podoby a dnes je už patentovaný pod názvom FreezePruf. Nie je to žiaden umelý zázrak. Sprej iba vylepšuje prirodzené obranné vlastnosti rastlín pred podmienkami, keď sú nútené pobývať v mraze.“

Prof. David Francko, vedúci tímu biológov Alabamskej univerzity

Prof. David Francko, vedúci tímu biológov Alabamskej univerzity

Podľa profesora Francka je sprej priateľský k životnému prostrediu všeobecne. Môže sa používať vo veľkovýrobe, v domácich sadoch a záhradách, ale aj v bytoch za oknami či v zimných záhradách. Obsahuje chemické zložky, ktorých spoločné pôsobenie znásobí efekt „nemrznutia“. Jedna z nich znižuje bod mrazu v rastlinných bunkách, ďalší posilňuje bunkové steny, iný zas zabraňuje, aby bol prostriedok odplavený pri daždi z rastliny. Bežne má sprej účinok zhruba 4 týždne, pri veľkých snehových zrážkach sa však odporúča nastriekať rastliny znovu už po dvoch týždňoch.Prípravok sa môže používať aj sezónne v očakávaní poveternostných udalostí, akými sú prízemný mráz v jarných mesiacoch a podobne.

Vzhľadom k tomu, že FreezePruf predlžuje u rastlín vegetačné obdobie, je ideálny pre trvalky, ale aj ovocné stromy, kríky aj zeleninu. Nadšení záhradkári, ktorí majú svoje kráľovstvo v zime dlhú dobu pod snehom majú teda dôvod k radosti. V USA sa prípravok FreezePruf už bežne predáva. My si zrejme budeme musieť počkať, kým ho začnú predávať aj v našich končinách. „Samozrejme, že sa chystáme preraziť aj v Európe,“ hovorí zástupca Liquid Fence – spoločnosti, ktorá sa stará o výrobu a distribúciu prípravku v Amerike: “Aby k tomu došlo, musíme vybaviť množstvo povolení, ktoré diktujú zákony Európskeho trhu.“
Nám teda zostáva len dúfať, že to bude už tento rok. Sám by som chcel účinky FreezePruf vyskúšať najbližšiu zimu. Nedočkavci si prípravok môžu objednať už teraz napríklad TU . Na komunikáciu s týmto internetovým obchodom je potrebné mať dobré znalosti anglického jazyka, nakoľko do Európy oficiálne nedistribuujú. Pri platbe vopred však zašlú FreezePruf aj k nám. Od tohto kroku ma však odradilo poštovné, ktoré niekoľkonásobne prevyšovalo cenu výrobku. Tak si radšej počkám. FreezePruf stojí v USA približne 12 dolárov.

FOTO: news.liquidfen­ce.com, freezeproof.com, graduate.ua.edu
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

krtka (Neregistrovaný užívateľ) 27.09.2012 13:53
krtka

Páči sami všetko aj vysvetlenie .hľadala som kvet mikado a bola som spokojná L

Prihlásenie
 
 
Reklama