10.09.2013

Hranice Vašej záhrady

Milovníkom záhradkárčenia je určite blízke vyjadrenie záhradného architekta Thomasa Dollivera Churcha, ktorý povedal, že hranice Vašej záhrady udáva len Vaša vlastná predstavivosť. Ak ste priaznivci tohto pokojného hobby a záhrada je pre Vás oázou pokoja, tak vedzte, že ste našli svoj balzam pre dušu. Nie je totiž nič krajšie ako pokochať sa estetickým výsledkom svojej neľahkej, no krásnej práce. Presádzate s láskou každý kvet či stromček? Prihovárate sa nežne priesade? Potom sa už nedá nič robiť, máte srdce záhradníka. Nadšenec však vždy po ukončení jednej práce hľadá príležitosti a motiváciu na niečo iné. No čo robiť, ak bývate v byte a Vaša vízia na dom s veľkou záhradou sa rozplýva pri každom zazvonení budíka? V tom prípade platia Churchove slová dvojnásobne. Ponúkame Vám pár typov, ako si urobiť svoj malý záhradný eden napríklad aj na balkóne bytu.

Fairy gardens – mini rozprávkové záhrady „pre víly“

Verili by ste, že i pri zariaďovaní záhrady platí „aj z mála sa dá urobiť veľa“? Nepotrebujete veľa materiálu, ani siahať hlboko do vrecka. Urobíte radosť sebe i svojím ratolestiam. A možno sa do Vašej minizáhradky nasťahujú aj skutočné víly. Záleží iba na Vašich schopnostiach a kreativite. Môžete z výroby záhradky urobiť rodinnú slávnosť. Deti si vytvoria svoju a vy sa pokojne môžete pustiť i do náročnejších variácií. Inšpirovať sa nechajte Japonskom alebo Rakúskom. My Vám na rozpútanie „búrky“ vo Vašom mozgu ponúkame nápad štyridsaťpäťročnej Jany, ktorá si vyrobila svoju minizáhradku v orechovom pni. Príprava trvá zhruba dve hodiny.

Na Vašu orechovú Fairy garden budete potrebovať:
• starý orechový peň (+ silný pomocník)
• kamene podľa vlastného uváženia a vkusu
• štrk sivý hrubý
• štrk biely jemný
• zemina
• keramická aromalampa, ktorú možno inak nevyužívate
• šišky (cca 4 ks)
• klince (cca 4 ks)
rastliny:
• (funkia) hosta
• rozchodník
• delosperma
• machovička šidlovitá

A takto sa to robí:

Silný pomocník Vám vydlabe orechový peň tak hlboko ako to len ide. Nezabudnite prevŕtať dierky aj do dna, aby mohla odtekať dažďová voda.
Dno vysypte hrubým štrkom, zeminou a zasaďte rastlinky. Potom poukladajte kamene, nasypte dekoračný štrk a nastrkajte šišky, ktoré spevnite klincami. Na záver usaďte aromalampu, ktorá má v tomto prípade romantický vzhľad domčeka. Z praxe je možné potvrdiť, že rastlinky prezimujú, dokonca sa pri nich môžu objaviť aj noví návštevníci – hríby.

Tak čo, páči sa? Vašu „minizáhradku pre víly“ musia, samozrejme, strážiť nápadité záhradné sochy. Na obrázkoch si môžete pozrieť aj iné čarovné motívy.

Umenie s kamennou tvárou

Vo Fairy Gardens môžete využiť tiež umenie maľovania na kameň, no ako iné záhradné dekorácie, tak i maľované kamene majú viacúčelové využitie. Obyčajné okruhliaky z Vášho okolia, blízkej rieky alebo z dovolenky pri mori môžu odrazu získať celkom nový rozmer. Nech sa páči, pozrite sa, ako sa to robí. Rovnako ako každé umenie, aj toto si vyžaduje recept zložený z fantázie, trpezlivosti, elegancie a talentu. No prvoradý je pocit spokojnosti a šťastia.

Farební gavalieri

Chýba Vám na balkóne život? Chcete sa cítiť ako na lúke, kde z kvetu na kvet preletujú farebné motýle? Vyskúšajte položiť na betónové kvetináče alebo misu plátky pomaranča s cukrom. To by k Vám malo vohnať húfy týchto farebných gavalierov.

Človek je dielom prírody

Veríme, že sme Vás motivovali a presvedčili, že svojho krásneho hobby sa nemusíte vzdávať ani za stenami bytu. Na záver dáme slovo francúzskemu filozofovi Dietrichovi, ktorý sa o prírode vyjadril nasledovne: „ Človek je dielom prírody, existuje v prírode, nemôže sa od nej izolovať, nemôže- a to ani v myslení, že sa z nej vyabstrahuje.“
Veľa krásnych chvíľ vo Vašej väčšej či menšej záhrade.

Foto: gardencentertv­.ning.com, pahls.com, bloomersfloris­twilmington.blog­spot.sk, pinterest.com, sammi-in-wonderland.blog­spot.sk, lillianasworld­.blogspot.sk, zahradne-sochy.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama