22.06.2015

Prinášame vám návod na zhotovenie fantastickej kytice z púpav, ktorá vydrží vo váze mesiace bez toho, aby zaplavila váš byt tisíckami „padáčikov" či zoschla.

Púpava. Pre niekoho burina, pre iného dizajnérsky prírodný skvost, ktorý v bielom – chocholcovom stave dokáže detailne nakresliť len pár ľudí na svete. Vtedy je doslova posiata malými bielymi padáčikmi , nesúcimi plody – elipsovité nažky. Človek od nepamäti premýšľal, ako priniesť túto nádheru do svojho domova tak, aby nedochádzalo k malým nehodám – púpava, ako všetci vieme, je v tomto stave najkrehkejšia a stačí malý pohyb či závan vetra a semienka na chocholcoch by zapríčinili v našej izbe pohromu.
Zdalo sa priam nemožné uchovať túto krásu pre interiér. A predsa…
Všetko je vlastne veľmi jednoduché a pri čítaní návodu zistíte, prečo to nemohli urobiť naši predkovia a my áno.

Ako na to?

Tajomstvo spočíva v spreji – laku na vlasy s veľmi silnou fixáciou (extra strong). Tento lak neprilepí semienka na padáčikoch k rastline, ale neviditeľne zlepí jednotlivé padáčiky o seba tak, že nebudú mať šancu opadnúť.
Poďme však pekne po poriadku:
Vyberieme sa do prírody a nájdeme lúku s belejúcimi sa púpavami. So sebou si zoberieme spomínaný lak na vlasy, ostré nožnice, niekoľko metrov tenšieho, no silného a ohybného drôtu, priemeru 1 – 1,5 milimetra a nádobku, do ktorej púpavy dočasne uskladníme. Postačí obyčajná dvojlitrová PET fľaša, z ktorej odrežeme vrch.
Čo robiť, ak nájdeme vhodnú púpavu? Mal by mať samozrejme nepoškodenú chocholcovú korunu a tiež silnejšiu a dlhú stonku. Možno by bolo najlepšie, ak by sme si najprv nasledujúci proces nacvičili na nejakej osamelej púpave: Na hlavu s padáčikmi namierime lak na vlasy v spreji a zo vzdialenosti 30 cm začneme v jednom nepretržitom prúde na túto hlavu striekať lak dovtedy, kým ním neobídeme celú hlavičku. Potom prestaneme so striekaním. Nemôžeme „zaútočiť“ na kvet silným prúdom laku, striekame jemne, avšak vytrvalo z bezpečnej vzdialenosti, aby nedošlo k poškodeniu padáčikov. Dôležité je urobiť tento ťah sprejom na jedenkrát bez prerušovania. Netreba to lakom vôbec preháňať, tento prvotný nástrek nám dostatočne spevní celú hlavu púpavy. Po cca 1 minúte urobíme druhý nástrek rovnakým spôsobom, ako prvý (na celú hlavu jemným prúdom laku zo vzdialenosti 30 cm).
Po ďalšej minúte už budú padáčiky zafixované okolo púpavy a my ju môžeme odstrihnúť bez poškodenia.

Ďalším krokom je výplň stonky. Táto časť je tiež veľmi dôležitá, aby naša kytica držala aj po mesiacoch svoj tvar. Stonky sa totiž dehydrovaním stávajú krehkými a ohýbajú sa. Preto je nutné vopchať do každej pripravený pevný drôt. Robíme to veľmi pomaly a až na doraz cez celú dutú stonku až ku kvetu. Keďže vopred nemôžeme presne určiť, aký dlhý drôt spotrebujeme, musíme tam vopchať vždy dlhší a potom ho kliešťami opraviť tak, aby 1 cm a viac z neho trčal vonku. Tento koniec ohneme smerom nahor popri stonke. Samotnú stonku nestriekame lakom na vlasy – časom sa vysuší a pevne ovinie okolo drôtu.

Keď máme drôt v stonke, môžeme spokojne prestreknúť hlavu púpavy ešte raz sprejom s lakom na vlasy. Takto budeme mať istotu, že sme nezabudli na žiadne miesto, odkiaľ by sa mohli uvoľniť padáčiky. Preparované púpavy opatrne vložíme do jednej (prípadne viacerých) PET fliaš a s najväčšou obozretnosťou prenesieme domov.
Po príchode domov vyberáme púpavy po jednej. Kým je stonka s drôtom flexibilná, ohýbame ju do mierne zakriveného tvaru. Je to preto, aby sa neskôr vo váze nedotýkali púpavy hlavičkami (nieže by to až tak vadilo, no takto bude kytica vyzerať oveľa malebnejšie). Samozrejme, že si vopred pripravíme aj vázu, v ktorej bude naša kytica. Mala by byť dostatočne vysoká so širším hrdlom. Púpavy do tejto vázy naaranžujeme tak, aby vznikla pekná kytička. To je všetko. Do vázy v žiadnom prípade nedávame vodu!
Teraz už len môžeme počkať, kým ju nezbadá niekto z našich známych a s hrôzou v očiach sa nespýta, či máme všetko v hlave pohromade. Veď…púpavy v byte?
Veru áno. Ak budete postupovať podľa tohto návodu, vydrží vaša kytica rok, možno viac. Každopádne určite dovtedy, kým z jari nenazbierate púpavy na novú – krajšiu.

Náš tip

V obchodoch s drogistickým tovarom majú extra silné laky na vlasy so strieborným efektom. Ak svoju kyticu nastriekate týmto lakom, bude sa pri večernom osvetlení jagať, akoby stála v mrazivom chlade.

Foto: livemaster.ru

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama