20.06.2012

Nie je ani medvedí, ani cesnak, no toto pomenovanie sa zakorenilo nielen v našich končinách. Táto unikátna rastlina kvitne na jar medzi prvými a je charakteristická prenikavou vôňou cesnaku. No príbuzná je skôr pažítke. Na zber sa používajú len listy, nie kvety. Ak by ste v zemi hľadali nejakú cesnakovú hlavičku, máte smolu. Nie je tam. A prečo medvedí? Keď sa po zimnom spánku prebudí medveď, inštinktívne sa vydá hľadať rastlinku s cesnakovou vôňou, aby si po zime prečistil črevá, žalúdok a krv. Nájde ju ľahko, pretože v čase, keď ostatné rastlinky zväčša ešte driemu v zemi, dlhé jazykovité listy medvedieho cesnaku (alium ursinum) sa už týčia k nebu. Liečivé účinky tejto rastliny poznajú našťastie okrem medveďov aj ľudia.

Poznali ho síce už naši dávni predkovia, no až v ostatných rokoch získal všeobecnú popularitu. Možno to bolo preto, že sa čoraz častejšie začal objavovať pri príprave jedál v kvalitných reštauráciách a moderných jedálenských zariadeniach, kde sa stal doslova hitom a možno aj preto, že neustály rast cien liekov prinútil človeka siahnuť po „babičkiných receptoch“ a vyhľadať pomoc pri zdravotných ťažkostiach v prírode samotnej tak, ako to kedysi bolo bežné a účinné. Medvedí cesnak (listy) sa dá zbierať práve teraz, pretože v lete už bude vyschnutý a až budúceho roka prečká v zemi, aby opäť na jar vyrástol v celej kráse. Počas tohto obdobia nezhnije, dokonca ho nenapadnú ani škodcovia. Odpudí ich totiž jeho nezameniteľná a­róma.

Kde hľadať?

Pohodlnejším stačí v týchto dňoch navštíviť tržnicu, kde si zväzok listov môžu kúpiť u babky za cca 50 centov. Šikovnejším odporúčam výlet do prírody. Medvedí cesnak môžete nájsť pod stromami vo vlhkých lesoch, ale hlavne pri potokoch a riekach, kde vytvára husté dlholisté porasty, z ktorých vykúkajú biele okrúhle kvety. Odvážlivci môžu opatrne vydolovať zo zeme rastlinku aj s cibuľkou a pokúsiť sa ju zasadiť doma v záhrade. Treba to však urobiť skôr, ako sa zjavia kvety. Medvedí cesnak sadíme v záhrade do polotieňa. Je to dôležité. Priame slnko nemá rád a ani úplný tieň. Preto patrí k prvým rastlinám, ktoré na jar vykuknú zo zeme. Musí totiž zakvitnúť skôr, ako ho zatienia listy stromov. Po zasadení nesmieme zabudnúť na pravidelné zalievanie.

Ako konzumovať?
Mnoho ľudí robí veľkú chybu v tom, že jedlá, do ktorých pridajú pokrájané listy medvedieho cesnaku dlho varia, dusia, pražia. Tepelnou úpravou tak, ako u iných bylín sa ich liečivý účinok vytráca. Ak teda pridávať pri varení – tak len tesne pred finále. Nasypať a odstaviť. Najlepšia je však ich konzumácia v surovom stave. Stačí, ak si nadrobno posekanými lístkami posypete chlieb s maslom a na túto pochúťku len tak ľahko nezabudnete. Môžete ho pridávať do šalátov, polievok k mäsu, alebo si vyrobiť domáce pesto tak, že bazalku nahradíte práve medvedím cesnakom, ktorého listy (bez stoniek) rozmixujete s ostatnými surovinami v mixéri. Je to výhodné aj z toho dôvodu, že sušením by stratil všetky liečivé účinky, preto listy medvedieho cesnaku nesušíme. Môžeme ich však zamraziť v mikroténových sáčkoch. Šťavu z listov môžeme získať lisovaním – musíme ju potom uložiť do chladničky v uzavretej nádobe, fľaši. Vlákniny a listové farbivá po čase klesnú na dno a žltohnedá tekutina sa postupne vyčíri. No a samozrejme ideálne je (keďže ešte nikto nič lepšie, ako alkohol na „vytiahnutie“ živín z bylín nevymyslel)naložiť pokrájané listy do liehu. Po dvoch týždňoch nálev scedíme a takto vzniknutý elixír môžeme užívať po celý rok napríklad pri kašli, ženských problémoch a podobne. Stačí malá lyžička denne a účinok sa zaručene dostaví. Tekutinu tiež môžeme natierať na boľavé miesta (kĺby, okolie otvorených rán a podobne). Látky, ktoré šťava, alebo výluh z medvedieho cesnaku obsahujú sa rýchlo dostávajú do krvi a s krvou sa roznesú do celého tela. Vydychujeme ich potom pľúcami a vylučujeme močom, stolicou i kožou. Organizmu pritom vôbec neškodia na rozdiel od mnohých, podobne účinkujúcich syntetických liekov. Nedajte sa nachytať na kúpu tabletiek z medvedieho cesnaku. Nemeckí lekári dokázali, že aj keď sa tento (v sušenej podobe) v tabletkách nachádza, účinok tabletiek je minimálny, alebo žiaden. Používajte teda naozaj len čerstvé listy, alebo šťavu.

Čo lieči?

Vymenovať všetky neduhy, ktoré sa dajú liečiť pomocou medvedieho cesnaku je takmer nemožné. Táto bylina obsahuje sírne zlúčeniny, ktoré znižujú koncentráciu cholesterolu a tukov v krvi, zabraňujú, aby vznikali usadeniny v cievach a neutralizujú rôzne jedy nachádzajúce sa v tele organizmu. Liečivé látky okrem detoxykácie pôsobia tiež proti agregácii krvných doštičiek – trombocytov v cievach. Cesnak medvedí je preto vhodný pre ľudí s náchylnosťou k tvorbe krvných embólií a k vzniku trombózy. Zlepšuje prúdenie a priechodnosť krvi v celej cievnej sústave a zároveň znižuje krvný tlak, ktorý je tiež jedným z nebezpečných faktorov vzniku aterosklerózy.
Okrem iného tiež:

 • Prečisťuje tráviaci systém, obličky, močové cesty a podporuje močenie
 • Používa sa pri črevných kataroch a hnačkách, pri zápaloch hrubého alebo tenkého čreva
 • Pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
 • Preukázateľne priaznivo vplýva na vencové srdcové tepny
 • Znižuje škodlivý vplyv fajčenia na organizmus
 • Zmierňuje dýchacie ťažkosti, čistí zahlienené pľúca a priedušky
 • Pomáha pri ženských problémoch a výtokoch
 • Zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje činnosť hormonálnych žliaz
 • Podporuje hojenie otvorených rán
 • Znižuje bolesť spôsobenú zápalom
 • Liečia sa ním kožné vyrážky, povrchové vredy, lišaje
 • Podporuje pamäť
 • Znižuje krvný tlak
 • Pôsobí pri nespavosti
 • Účinkuje proti závratom, tlaku v hlave, úzkosti, skľúčenosti a hučaniu v ušiach
 • Zabraňuje kôrnateniu ciev a skleróze
 • Ako bonus vám z vašej záhradky vypudí škodcov, vrátane hrabošov.

Ak teda máte chuť spojiť príjemné s užitočným, vyberte sa do prírody a pohľadajte jednu z najliečivejších rastlín. Pomýliť sa nemôžete. Stačí jemne zahryznúť do lístka a cesnaková chuť vám okamžite napovie, že ste na správnej adrese.

Foto: guenther-blaich.de, findmeacure.com, wikipedia.org

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

majo (Neregistrovaný užívateľ) 06.04.2014 23:48
majo
Sisa napísal:

Noooo, aj my už lúhujeme a nevieme sa dočkať :)

akým sposobom luhujete

majo (Neregistrovaný užívateľ) 06.04.2014 23:40
majo

je velmi dobrý na zníženie krvného tlaku dennu dávku nezvyšovat

Zdeniatko (Neregistrovaný užívateľ) 18.04.2013 21:36
Zdeniatko

v pripade choroby - prechladnutia,traviacich problemov,cievnych,srdcovych a pod. pozuvat a spapat hlavne surove lístky,kazdy den zo 5 kusov,dost palia,komu to vadi,nakrajat na maslovy chlebik,posypat zemiacky,ryžu,alebo ine jedlo,vtedy to zaberie velmi rychlo,mne cesnakova vôna vôbec nevadi,zjem ho pooobede,ked som doma,na rana vyprcha,ale naozaj pomaha,mam to odskusane,takže odporučam vsetkym,kto ma možnost zohnat si ho a ma problemy

Zdeniatko (Neregistrovaný užívateľ) 18.04.2013 21:25
Zdeniatko

je uzasny,za jeden den mi vyliecil kasel,treba si ho nalozit do olivoveho oleja,alebo liehu,kde vam vydrzi cely rok

Nicolette 11.07.2012 16:49
Nicolette

Medvedí cesnak je parádna vecička :)

Sisa 03.07.2012 07:39
Sisa

Noooo, aj my už lúhujeme a nevieme sa dočkať :)

Milan Švidroň 27.06.2012 17:55
Milan Švidroň

Ja len malú poznámku. Výluh cesnaku medvedieho v liehu (alkohole) môžeme bez obáv potierať priamo na odreninu. Síce trochu štípe, ale rana sa oveľa skôr a účinnejšie zahoji. Ináč - super článok. To MAJA: správny postreh - ja sa už roky zaobídem bez liekov - vrátane tých na tlak srdca. Zatiaľ moje prehliadky u lekára vyzerajú, že OK. A pritom sa vôbec nedopujem pilulkami. Stačí mi med, cesnak, niekoľko bylín a mám vystarané.

Maja (Neregistrovaný užívateľ) 24.06.2012 17:43
Maja

Čo všetko nevieme a kupujeme si drahé lieky. Pritom máme rovno pod nosom lieky čo nám dáva matička príroda. Akosi sme veľmi "in" a kašleme na to, čo naše staré mamy vedeli už dávno.

Jano (Neregistrovaný užívateľ) 22.06.2012 08:35
Jano

Mám doma - naložený vo vodke a môžem naozaj len odporučiť. naozaj všeliek

Prihlásenie
 
 
Reklama