*Väčšina chovateľov považuje koi kapre za najkrajšie ryby, ktoré môžete chovať vo svojom vlastnom jazierku. Pre svoje zafarbenie sa stanú jeho ozdobou. Sú to okrasné, majestátne ryby, ktoré sa dožijú skutočne úctyhodného veku a možno ich tak považovať za domácich miláčikov.*
Ich pôvod nie je presne známy, no väčšina odborníkov sa zhoduje, že pochádzajú z Číny, kde ich priamym predkom bol kapor divý, ktorý sa už pred dvetisíc rokmi úspešne krížil. No pravého koi kapra vyšľachtili v Japonsku, o čom ostatne napovedá jeho názov. V ázijskej kultúre je KOI symbolom šťastia, sily a bohatstva. Tieto ryby sú charakteristické predovšetkým svojím zafarbením, ktoré docielili japonskí chovatelia. Na ich úspešný chov sú potrebné vhodné životné podmienky, ktoré spočívajú v dostatočnom priestore, vhodnej potrave a kvalite vody, ktorú dosiahneme filtráciou. Ak im vytvoríme priaznivé podmienky dokážu narásť až do dĺžky jedného metra a dožiť sa aj viac ako 100 rokov. Môžeme ich tak zanechať naším potomkom ako vzácne rodinné klenoty.
Základné fakty o kaproch koi
============================
• Bežná veľkosť: 60 – 100 cm.
• Doporučené pH vody: 7 – 7.5.
• Doporučená teplota vody: 5 – 25 ° C.
• Min. hĺbka jazierka: 1-1,5 m.
• Znášanlivosť s inými rybami: Bez problémov.
Druhy koi kaprov
================
Koi kapor je v Japonsku nazývaný Nishikigoi (v preklade brokátový kapor), a podľa historických záznamov bol prvýkrát vyšľachtený práve v krajine vychádzajúceho slnka začiatkom devätnásteho storočia. V priebehu nasledujúcich 80 až 100 rokov sa chovateľom podarilo vyšľachtiť niekoľko farebných variácií, predovšetkým však bielo-červenú variantu známu pod menom Kohaku. Začiatkom dvadsiateho storočia boli koi kapre predstavené na výstave rýb v Tokiu, kde získali veľký záujem chovateľov rýb a postupne sa rozšírili do jazierok v celom Japonsku a neskôr aj do celého sveta. Dnes je pre chovateľov k dispozícii mnoho rôznych farebných druhov týchto krásnych rýb. Okrem už spomínaného Kohaku, v základnom bielo-červenom variante, sa chovateľom podarilo vyšľachtiť a stabilizovať niekoľko ďalších, farebne špecifických druhov. V súčasnosti je všeobecne uznávaných 13 druhov, pričom sa stále objavujú nové, exotické druhy, ktoré však zatiaľ nie sú zaradené medzi tie základné. Dnes sa však môžeme stretnúť aj s pojmom eurokapre, čo sú kapre, chované od základu v Európe. Sú podstatne lacnejšie, ale ak chcete skutočný originál, bude treba využiť firmu, ktorá sa špecializuje na dovoz koi kaprov priamo z Japonska.
Chov koi kaprov
Chov koi kaprov je v princípe veľmi podobný s chovom iných okrasných rýb s tým rozdielom, že koi kapre potrebujú pre kvalitný život pomerne veľké a hlboké záhradné jazierko. Sú to veľmi prítulné ryby a po určitom čase sa dokonca nechajú kŕmiť z ruky a niekedy dokonca aj pohladkať. Pri dobrej starostlivosti, čistej vode a kvalitnom krmive môžu tieto ryby dosiahnuť dĺžku okolo metra a veku aj 70 rokov. Ideálna teplota vody je okolo 20º C. Použitie kvalitného krmiva, ktorého zloženie zodpovedá ročnému obdobiu, prispieva k optimálnemu rastu a zároveň zabraňuje prílišnému znečisteniu vody, čím sú kapre všeobecne známe. Kvôli zvýšenej produkcii výkalov a z toho vyplývajúceho znečistenia jazierka je potrebné zabezpečiť, aby bola filtrácia jazierka primerane dimenzovaná. Veľmi dôležitý je dostatočný obsah rozpusteného kyslíka vo vode . Ak je malá plocha hladiny a väčšie množstvo rýb, je potrebné inštalovať vzduchovanie. Správne nastavený vzduchovací motorček (aký bežne používajú akvaristi) s dvoma kamienkami stačí okysličovať až 5 m3 vody.
Dôležité poznatky k chovu
• Pozor na choroby, koi kapre môžu napadnúť parazity.
• V závislosti na kvalite vody treba počítať so zmenou farebnosti.
• Používajte len vysoko kvalitné krmivá, inak kapre nebudú tak pekné.
• Koi kapre potrebujú dostatočne veľké jazierko, počítajte s tým v rámci jeho projektu.
• Kvalitná voda je základ pre zdravé kapre, investujte do kvalitnej techniky.
• Veľkosť závisí na pohlaví, samce sú zvyčajne menšie ako samice.
• Rozmnožovanie je pomerne náročné, obráťte sa radšej na odborníkov.
A v neposlednom rade – ak máte záujem o chov týchto nádherných rýb, vždy sa radšej poraďte s odborníkom. Množstvo veľmi dobrých rád vám vie ponúknuť aj chovateľ, u ktorého budete tieto ryby kupovať. Pozor – je rozdiel medzi priekupníkom a chovateľom. Aj v literatúre sa odporúča kupovať ryby priamo od chovateľa. Úspešný chovateľ si nebude kaziť dobré meno predajom chorých rýb. Môže vám ponúknuť širší výber a za nižšiu cenu než u priekupníka a, ako sme už spomínali, vám zadarmo pridá niekoľko užitočných , chovateľských rád.
Foto: Koi-Care.com , Media Storehouse, indiamart.com, pondexperts.ca