V mnohých ľuďoch sa spája pojem graffiti s vandalizmom a ničením. Čo by ste však povedali na graffiti, ktoré neničí, nemá vplyv na životné prostredie a dokonca je na dotyk jemné a hladké? Presne taký je nový eko-trend umelcov, ktorí sa rozhodli pracovať bez aerosolových farieb – vymenili ich za mach.

Machové graffiti – ekologické, živé, zelené
„Cítil som sa ako kúzelník, ktorý nevie, ako jeho trik
dopadne,“ hovorí o svojich začiatkoch Stefan
Schneider, 63-ročný nemecký popularizátor tohto machového umenia.
„Bol som len pár mesiacov na dôchodku a napadlo ma, že nejako
skrášlim vysoký múr pri mojej chalupe, ktorý ma oddeľoval od prašnej
cesty. Hľadal som na internete a natrafil som na machové graffiti. Zaujalo ma
to. No návod na jeho vytvorenie bol dosť bizarný. Napriek tomu som to skúsil
a po pár týždňoch sa dostavil výsledok. Teraz môj múr obdivujú
všetci…“
V priebehu niekoľkých rokov sa machové graffiti začalo tešiť obľube
umelcov, ktorí pod pojmom graffiti rozumejú krásu, prírodu a voľnosť –
nie však ničenie. Machové graffiti sa stalo príjemnou
súčasťou street artu a Hobby portál vám prináša
jednoduchý návod, pomocou ktorého môžete aj vy skúsiť
zmeniť jednotvárnosť vášho okolia.
Ako na to? (obrázkový postup krok za krokom)
1. Hľadá sa mach
Zozbierame za malé vedierko machu. Je však dôležité, odkiaľ ho zoberieme. Odporúča sa ten, ktorý rastie na skalách, betóne, tehlách, chodníkoch v blízkosti nášho obydlia. Mach z lesa nefunguje tak dobre a ten zo stromov nefunguje vôbec. Mal by sa ponechať v prírode. Tak isto by sme nemali brať mach vyrastajúci priamo zo zeme. Ostanú v ňom totiž malé skalky a silnejšia vrstva zeminy.

2. Príprava
Mach dôkladne a opatrne otrasieme od prachu a zeme, v ktorej vyrastal a potom umyjeme vo vode tak, aby jeho tenký koreňový systém ostal čo najviac čistý.

3. Machové mlieko
Do mixéra vložíme malé kúsky očisteného machu. Základný recept hovorí o troch šálkach machu, do ktorých vlejeme 2 malé biele jogurty (môžeme ich nahradiť dvoma šálkami čerstvého cmaru). Ďalej pridáme dve šálky piva (môžeme ich nahradiť dvoma šálkami odstátej vody), pol polievkovej lyžice kryštálového cukru a zapneme mixér.


4. Zahustenie
Zmes zmixujeme do hladka – budeme ňou maľovať. V prípade ak máte pocit, že zmes bude riedka a bude kvapkať, pridajte polievkovú lyžicu umytého machu a opäť premixujte. Zahustiť zmes môžeme (odporúča sa) aj prilievaním malého množstva kukuričného sirupu. Ak je zmes hustá, zriedime ju troškou mlieka.

5. Príprava na maľovanie
Zmes nalejeme do suchého vedra či inej nádoby. Pripravíme si štetce a môžeme začať tvoriť.

6. Maľovanie
Zmes nanášame štetcom na miesto, kde chceme vytvoriť graffiti. Toto miesto je potrebné pred samotným maľovaním prestreknúť obyčajnou vodou, aby bolo vlhké (nie mokré). Fantázií sa medze nekladú. Maľbu môžeme zmesou pretrieť aj viackrát. Maľovať môžeme na múry, steny, betón, ale tiež na skaly a kamene. Tí najzručnejší využívajú k svojej práci aj sklo či plechové brány.


7. Údržba
Ak je to možné, skontrolujeme po pár dňoch naše dielo. Na podporu rastu machu ho môžeme poprášiť vodou, prípadne ak zistíme, že sa mach na niektorých miestach neujal, pretrieme ich machovým mliekom, ktoré sme uskladnili v pohári na zaváranie. O pár týždňov sa dostaví výsledok. V niektorých prípadoch bude potrebné mach zastrihnúť, no zvyčajne sa o machovom graffiti hovorí ako o bezúdržbovom. S podmienkou kropenia, ak je viac týždňov suché počasie. Ak sme so svojim dielom spokojní, môžeme začať experimentovať a vymýšľať nové výtvory.


Inšpirácie
O tom, že pomocou machového graffiti môžete zmeniť jednotvárne múry na umelecké diela vás presvedčia nasledujúce obrázky:







Foto: Jaime Rojo, Edina Tokodi, wikihow.com, all-that-is-interesting.com, tumblr.com, carlyschmitt.wordpress.com, one-ds.com, truthseekerdaily.com, boredpanda.com
- Aranžovanie rastlín
- Čím sa riadiť pri výbere píly a aký typ si zvoliť?
- Kvalitné traktory pre úspešné hospodárstvo
- Mini jazierko na balkóne? Žiaden problém
- Ako skrášliť okolie Vášho domu?
- Lesné plody jesennej prírody
- Nieje huba ako huba
- Zakladanie ohňa kresadlom
- Ako predísť snežnej slepote
- Jedlé rastliny leta
Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!
Dobrý deň. Dá sa o machovom graffiti uvažovať aj v interiéri.... v izbe?
Zdravím. Myslím si, že nie - nejde len o to, že by sa ničil vnútorný náter steny, skôr o absenciu slnka a čerstvého vzduchu + vzdušnej vlhkosti, bez ktorých mach neporastie.
Dobrý deň. Dá sa o machovom graffiti uvažovať aj v interiéri.... v izbe?
Milujem zelenú strechu. Poradíte, ako na to? Ďakujem
Zdravím. Na tému zelená strecha nájdete na internete dokonca celé návody. Ja by som si na to netrúfol.
Milujem zelenú strechu. Poradíte, ako na to? Ďakujem