09.08.2010

Hoci výber predpestovaných druhov trávnika na našom trhu nie je až taký veľký ako v iných krajinách aj u nás sa dá vybrať. Ide zväčša o trávniky záťažové napr. pre futbalové ihriska. Položenie trávnikového koberca má oproti vysievanému tú výhodu, že okamžite mení charakter plochy a už po niekoľkých týždňoch sa dá plne zaťažiť.

Príprava pôdy pred položením trávnika nie je obzvlášť náročná. Mala by byť upravená do hĺbky 100 – 150 mm. Treba z nej odstrániť všetky kamene, burinu a iné nečistoty. Pokiaľ je pôda príliš tvrdá odporúča sa prekopať.
Ak je pôda veľmi ílovitá alebo sa nachádza na mieste kde je nedostatok podzemnej vody bude treba vopred nainštalovať zavlažovací systém, ktorý sa robí zo 75 – 100 mm potrubia. Je to dôležitý prvok, ktorý síce zdvihne cenové náklady ale pre udržanie zdravého a kvalitného trávnika je dôležitý.
Ďalším krokom úpravy pôdy pred položením trávnika je odstránenie vzduchových bublín aby sa v budúcnosti zabránilo poklesu pôdy. Vzduchové bubliny odstránime tak, že v topánkach na podpätku prechodíme zo strany na stranu celú podkladovú plochu budúceho trávnika. Následne sa musia všetky vyjazdené koľaje , jamy a prepadliny vyplniť novou pôdou.
Pre posilnenie rastu a koreňov trávnika sa takisto ešte pred jeho položením odporúča aplikovať granulované hnojivo s postupným uvoľňovaním.
Ešte sa odporúča, ak je pôda príliš suchá, poliať ju, teda zvlhčiť aby sa zabránilo okamžitému vysýchaniu trávy ešte počas pokladania.
Položenie trávnika je nenáročný proces pri ktorom sa zrolovaný koberec odmotáva v jednom smere z jedného konca na druhý. Dôležité je jednotlivé pásy klásť tesne k sebe inak by mohlo dochádzať k vytváraniu neestetických špár . Trávnik pokladáme tak aby sme si nepošliapali pripravenú plochu, to znamená, že nové role prinášame po už položených pásoch koberca. Po položení sa trávnik uvalcuje a zavlaží.
Dôležitá rada : Trávnikový koberec by sa mal položiť do 24 hodín od dodania. Ak nie je možné položiť ho v tomto čase, musíme ho uskladniť na tmavom mieste, ochrániť pred priamymi slnečnými lúčmi aby sa zabránilo jeho vysýchaniu. Niekedy môže trávnik ľahko zožltnúť, je to však len dočasné a v krátkej dobe po kontakte so slnečným svetlom by mal opäť zozelenieť.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama