05.08.2020

Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. Presne taká je elegantná dekorácia zo skalných ruží v tvare gule. Naučíme vás, ako si ju zhotoviť jednoducho a rýchlo.

Ide o živý doplnok do záhrad, na terasy a inde, kde môže vyniknúť jej krása. Jej výroba nezaberie veľa času, no na to, aby nám guľa vyrástla do dokonalosti, bude potrebovať čas. Presne tak ako sa hovorí v tom známom, že trpezlivosť ruže prináša.
Botanická guľa je všeobecný názov, ktorý nikomu nič nepovie do chvíle, kým ju neuvidí naživo. Ide vlastne o naaranžované kvety v tvare gule, ktorá je potom zavesená na rôznych miestach v záhrade, či na terasách. Je síce pravda, že pri jej zhotovení je možné použiť mnohé druhy rastlín, no najideálnejšie sú predsa len skalné ruže. Prečo? Lebo tento fascinujúci sukulent nepotrebuje k životu takmer nič a bude krásny, prežije zimné mrazy a ešte je aj užitočný ako liečivá bylinka. Pestovať skalné ruže naozaj dokáže každý. Aj ich rozmnožovať. Ak vám už na záhradke rastú, postačí odlomiť vyháňajúce ružice a postrká ich na nové miesta – v našom prípade do „gule“.

Čo potrebujeme?

  1. Dve drôtené pologule – závesné kvetináče s výstelkou z kokosových vlákien
  2. Zem (rašelinu, substrát) na naplnenie pologulí
  3. Silný kartón s rozmermi 50×50 cm, prípadne dosku z preglejky
  4. ohybný drôt na zviazanie pologulí k sebe
  5. Skalné ruže. Potrebujeme ich viac, lepšie sú mladučné s dlhšou koreňovou časťou

Postup

  1. Obe pologule naplníme substrátom až po okraj. Môžeme použiť akúkoľvek zem (skalná ruža nie je náročná), musíme však rátať s tým, že výsledná guľa bude o niečo ťažšia.
  2. Na jednu z pologúľ položíme silný kartón či preglejku, pritlačíme ju a opatrne preklopíme na druhú pologuľu.
  3. Preglejka teraz tvorí hranicu medzi substrátom hornej a dolnej pologule. Musíme ju teda opatrne vytiahnuť, aby sa nám substrát z vrchnej pologule nevysypal. Pologule najprv posunieme tak, aby tvorili guľu, prípadne tak, aby vzor na drôtenej konštrukcii k sebe pasoval. Preglejku vytiahneme a obe pologule zviažeme drôtom tak, aby pevne držali pri sebe.
  4. Do kokosovej výstelky robíme v pravidelných vzdialenostiach malé dierky a zasadíme do nich skalné ružičky.

Napriek tomu, že sa hovorí, že skalné ruže zálievku nepotrebujú, v prípade „črepníkového“ pestovania ich predsa len čas od času zaliať treba. V prípade botanickej gule ich môžeme v malých dávkach polievať cez kokosovú výstelku, no osvedčilo sa tiež striekanie rozprašovačom vody priamo na listy rastliny. Chvíľu to potrvá, ale rastlinky nakoniec vyrastú a zaplnia voľné miesta. Takto budete mať naozaj krásnu dekoráciu.

Foto: pinterest.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama