28.08.2017

Milujete vôňu kvetov, byliniek a exotického korenia? Hobby portál vám ukáže, ako si vyrobiť voňavé potpourri, ktoré vám príjemne prevonia byt a navyše zdvihne náladu.
Pojem potpourri pochádza z Anglicka a je označením pre dekoračné výrobky, ktoré obsahujú sušené kvety, časti bylín alebo korenín a vonné oleje. Zvyčajne sa táto zmes dáva do ozdobných vázičiek a nádob, alebo sa uchováva vo vrecúšku z jemnej a priehľadnej látky, aby sa vôňa jemne šírila po miestnosti.

Ako začať?

Príprava suchej voňavej zmesi nie je otázkou niekoľkých minút, musíte mať dostatok sušených kvetov, voňavých byliniek a napríklad aj obľúbenú esenciálnu zmes. Takmer všetko si počas celej „kvitnúcej“ sezóny, ktorá trvá až do neskorej jesene, môžete priniesť zo záhradky alebo voľnej prírody. Nebudete potrebovať len kvety ruží a nechtíka lekárskeho, ale tiež menšie šišky, bukvice, vres, plody šípok alebo jalovca, tiež listy voňavých byliniek, napríklad do červena sfarbené lístie čučoriedok, vňať pamajoránu, rozmarínu alebo vavrínu.

Pre lepší prehľad sme prísady rozdelili na tri kategórie:

Byliny pre vôňu

Aké si zvolíte prísady do vonnej zmesi, je len na vás. Základ väčšinou tvoria okvetné lístky ruží a aromatické bylinky ako je levanduľa, medovka, rozmarín, materina dúška alebo harmanček, ale použiť môžete aj bazalku, listy jahôd alebo malinovníka, listy mäty alebo príjemne voňajúci bobkový list. Tiež je dobré využiť kvetenstvá hortenzií, pelargónií alebo kvety karafiátov, ktoré potom môžete podľa vône a vzhľadu kombinovať s ďalšími prírodninami.

Byliny pre farbu

Farbu potpourri najlepšie oživia kvety ruží, čakanky, nevädze, maku, nechtíka, sedmokrásky, tulipánu alebo slamienok. Výberom rastlín iba dvoch alebo troch farieb môžete vytvoriť zaujímavú kombináciu.

Korenie

Z korenín je najvhodnejšia škorica, klinčeky, jalovec, muškátový oriešok, aníz, badián, nové korenie, zázvor, úlomky vanilkového struku alebo kôprové semienka. Vôňu dobre podčiarkne tiež sušená kôra z pomaranča alebo citróna.

Pri výbere tých správnych rastlín a prírodnín vždy dbajte na to, aby vám ich vôňa bola príjemná a aby k sebe jednotlivé kúsky voňavej zmesi farebne ladili, potpourri väčšinou totiž slúži aj ako dekorácia nasypaná voľne v mise alebo košíku. Niektoré okvetné lístky síce voňajú božsky, ale po usušení nevyzerajú príliš dekoratívne, dobrá správa je, že u iných je to naopak.

Sušenie

Jednotlivé prírodniny na potpourri sušíme bežnými spôsobmi, najlepšie sa však osvedčilo sušenie na sieti, na čistom bielom papieri a kúsky citrusov v sušičke potravín. Veľmi dobrý spôsob v horúcich letných mesiacoch je autosušenie. Názov je odvodený z automobilu. Postup: kvety a bylinky rozložíme na plechy na pečenie, vystlané papierom a poukladáme na sedačky automobilu, ktorý bude stáť celý deň pri vašom dome na slnku. Ak je váš pozemok dostatočne chránený voči zlodejom, nechajte mierne pootvorené okná na dverách automobilu. Prírodniny sa vám do večera dokonale vysušia a navyše vaše auto bude ešte dlhý čas krásne voňať.

Tipy na prípravu potpourri

Potpourri z ruží

Potpourri z ruží sa skladá z pohára lístkov ruží, hrsti sušeného nechtíka, hrsti šípok, polievkovej lyžice klinčekov a nalámaného stvolu škorice.

Zmes „Dobré želanie“

1pohárik bazalky, 1pohárik harmančeku, 1pohárik stračej nôžky (Delphinium), 1pohárik levandule, pohárik pelargónie (ideálne s citrónovou vôňou), 1pohárik citrónovej kôry, 1 pohárik mäty, 1šálka ružových listov, 1pohárik tymianu, 1pohárik rebríčka, 3 lyžice koreňa dúhovky (Iridaceae), 1lyžička ružového oleja a ½ lyžičky levanduľového o­leja.

Kompozícia „Neha“

1 šálka konvaliniek, 1 šálka ružových lístkov, 1 šálka záhradnej mäty, 1 šálka tymianu, 1 šálka medovky, 1 šálka trávničky (Armeria).

Kulinárska vonná zmes

Vonnú zmes, vhodnú do kuchyne, si pripravíte z pohára majoránky, hrsti bazalky, nalámanej sušenej kôry z 1 pomaranča, z 10 zrniek badiánu, 10 zrniek borievky, 10 bobkových listov, 1 polievkovej lyžice klinčekov a 1 škoricového stvolu.

Potpourri na spanie

Do látkového vrecka vložte hrsť listov ruží, hrsť levanduľových kvetov, rovnaké množstvo kvetov nechtíka, harmančeka a medovky.

Lesná zmes

Lesná zmes obsahuje pohárik listov jahôd, 1/2 pohára borovicových ihlíc, polievkovú lyžicu úlomkov cédrového alebo santalového dreva a 5 kvapiek borovicovej silice.

Potpourri ako vianočná dekorácia

Kúsky sušených citrónov, pomarančov alebo jabĺk, škrupiny rôznych orechov, sušené ihličie a koreniny (škorica, klinčeky, badián) zmiešajte, vložte do vhodnej misky, naaranžujte. Doprostred vložte šišku. Môžete pokvapkať vonným olejom pripomínajúce Vianoce – napr. vôňa smreku, škorice alebo klinčekov.

Mám potpourri – kam s ním?

Voňavú zmesou môžete prevoňať celý byt, stačí ju len nasypať do misy, prúteného košíčka alebo ozdobného vrecka a zavesiť na stenu alebo do skrine. Menšie textilné vrecúška môžete vkladať aj medzi posteľnú bielizeň alebo uteráky, pekne je prevoňajú. Ak navyše do zmesi dáte sušenú kôru z pomaranča, nepustia sa do vašich látkových zásob žiadne mole.
Keď potpourri rozplynie, skúste ho rukami ľahko našuchoriť a premiešať, vôňa sa znova rozvinie. Alebo si kúpte malú fľaštičku príjemného voňavého oleja a do usušenej zmesi pridajte pár jeho kvapiek. Kvety alebo okvetné lístky sušte vždy rozložené na čistom bielom papieri. Do potpourri môžete pridať plátky exotického ovocia, trebárs sušených grapefruitov, pomarančov, mandarínok alebo kiwi. Plátky by mali byť dokonale vyschnuté.
Z voňavých kvetov si môžete uviazať malé kytice a použiť ich ako dekoráciu.

Foto: fancyworks.info

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama