Každý z nás sa už stretol, že kvety ktoré daroval, alebo nimi bol obdarovaný, rýchlo zvädli. Na to, aby sme sa z kvetov mohli tešiť čo najdlhšie je niekoľko trikov.

Kvety vo váze

Rezané kvety majú narušené prirodzené podmienky, ktorými sú napríklad zmena teploty prostredia, svetelných podmienok, ale najdôležitejšou z nich je príjem vody a živín. Rezná plocha stonky na určitý čas nahrádza koreň. Aby kvetina mohla prijímať čo najväčšie množstvo vody a živín, je potrebné aby rez bol šikmý a stonka čo najviac ponorená do vody (približne 2/3 stonky). Plochu, ktorou sa prijíma voda môžeme zväčšiť ďalším hlbokým približne 50 mm zvislým zárezom. Platí zásada, že kvetu musíme dodať taký objem vody, ktorý sa odparí z listov a kvetu. Pred vložením do vody by sme mali odstrániť prebytočné listy zo stonky, čím znížime plochu odparovania. Rezná plocha je súčasne otvorenou ranou, ktorú napádajú baktérie a huby množiace sa hlavne vo vlhkom a teplom prostredí, čím spôsobujú zahnívanie.

Vädnúce kvetiny ihneď odstráňte, pretože odovzdávajú do vody etylén, ktorý spôsobuje vädnutie ostatných kvetín.

Rezná plocha a stonka potrebujú pravidelnú výmenu vody (aspoň raz denne). Stonku opláchneme pod tečúcou vodou a pravidelne šikmým rezom skrátime. Vázu by sme mali umiestniť v polotieni, v chladnom a vlhkom prostredí bez prievanu. Na kvety ma nepriaznivý vplyv priame slnečné svetlo, prievan, suchý vzduch a vysoká teplota. Na noc môžeme do vázy pridať niekoľko kociek ľadu. Nemali by sme zabúdať ani na pravidelné čistenie vázy, čím zabránime hnilobe a rozmnožovaniu baktérií. Dezinfekčné účinky majú medené a strieborné predmety, prípadne drevené uhlie vhodené do vázy.

Kvetom môžeme dodať aj potrebné živiny (uhľohydráty) vo forme glukózy alebo cukru, sodík a draslík v malom množstve kuchynskej soli alebo kamenec, ktorý zníži odparovanie vody z rastliny.

Najlepšie obdobie na rezanie kvetov je skoro ráno, aby mali čo najdlhšiu trvácnosť. Režeme ich pred alebo počas prvého kvitnutia. Neodporúča sa prílišné kombinovanie kvetín, pretože niektoré uvoľňujú do ovzdušia a vody látky, ktoré znížia životnosť ostatným kvetom. Pri čiastočne zdrevnatených stonkách, napríklad pri ružiach alebo orgováne ostrým nožom olúpeme kôru na dolnom konci do výšky 5 cm.

Kvety vo vlasoch, svadobné kytice, pierko pre ženícha

Aj v prípade, že sú kvety dlhú dobu bez vody, existuje riešenie.

Kvety necháme celý deň v čistej vode, aby sa dostatočne napili. Hneď po vybratí z vody konce približne 2 cm namočíme do ochladeného vosku zo sviečky. Na konci stonky sa vytvorí hrubší mastný zábal, ktorý čiastočne udržuje vodu v stonke. Na oživenie kytice môžeme použiť lesk v spreji, prípadne rozprašovač vody. Aj tu platia nepriaznivé vplyvy spomínané pri udržiavaní rezaných kvetov vo váze.

kytica
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama