08.04.2014

Ponúkame vám možnosť poslať svoje meno nielen do hlbokého vesmíru, ale rovno na asteroid. To všetko zadarmo a behom pár sekúnd.

Ako sa zaregistrovať?

V roku 2016 sa vydá na misiu k vzdialenému asteroidu s názvom Bennu kozmická sonda OSIRIS – Rex. Na jej palube bude uložený čip s menami ľudí z našej planéty, ktorí tam to svoje dostanú pár kliknutiami cez svoj vlastný počítač. Cieľom misie je nielen prieskum asteroidu, ale aj odobratie jeho vzoriek a návrat na zem v roku 2023.
Registrácia mena je naozaj jednoduchá. Kliknite na stránku PLANETARY.ORG a zaregistrujte sa – stačí vyplniť krstné meno (First Name), priezvisko (Last Name) a vybrať si krajinu (Country)+ potvrdiť váš mail.

Potom kliknite na Send Your Name a vzápätí sa objaví vyskakovacie okno, kde je možnosť stiahnuť si a vytlačiť certifikát, že vaše meno sa stalo súčasťou misie OSIRIS Rex.

Jednoduché, že? Moje poradové číslo je 00272036, takže miesta pre vaše meno je na čipe je ešte stále dosť.

Kam sa vlastne vaše meno dostane?

Najprv niečo o asteroide Bennu. Patrí medzi potenciálne nebezpečné asteroidy, nakoľko križuje dráhu Zeme. Jeho vek sa odhaduje na 4,5 až 4,6 miliárd rokov. Rotačný čas je krátky – 4,3 hodiny a veľkosť v priemere je cca 575 metrov (pre porovnanie si môžete pozrieť obrázok Bennu voči Veľkej Pyramíde v Gíze.

Voľným okom ho neuvidíte, aj keby sa nachádzal veľmi blízko Zeme, nakoľko je jeho odrazivosť povrchu len 3%, čo sa slnečného žiarenia týka. Pre porovnanie – Mesiac je 6 000 000 000 000 krát jasnejší.

Toto je obežná dráha Bennu:

Priemerná rýchlosť asteroidu je 27,8 km/s, čiže takmer 10 000 km/h a dĺžka jeho obehu po orbite 436,6 dní.

OSIRIS – Rex

Odpočítavanie tejto misie začalo v stredisku NASA 9. decembra 2013 o 19:43 hod tamojšieho času. Vtedy zostávalo do začatia misie v septembri 2016 presne 999 dní. Dante Lauretta, hlavný výskumník projektu Osiris-Rex povedal: „Toto symbolické číslo je možno pre niekoho veľké, no čas letí rýchlo a jeho neustála pripomienka pre nás veľa znamená. OSIRIS-Rex, zamieri ihneď po štarte k asteroidu, kde priletí v roku 2018, pobudne na jeho povrchu 2 roky a kapsula so vzorkami a menami ľudí sa vráti na zem v roku 2023. Kópie mien však zostanú vo vesmíre na materskej lodi ešte veľmi dlho.“
Prečo názov OSIRIS? „Osiris bol dávny egyptský boh, ktorého po smrti (zavraždení vlastným bratom) znovuzrodili z kúskov roztrúsených po celom starovekom Egypte, kde sa prebudil ako nositeľ života a vládca podsvetia,„ povedal Lauretta. “Naša misia má podobný príbeh – OSIRIS-Rex sa bude skladať z komponentov vyrobených v miestach po celom svete s vedomím, že raz spolu nám umožní spojiť sa s objektom v blízkosti Zeme, ktorý je prístupný od vzniku našej slnečnej sústavy.“

Misia OSIRIS-Rex sľubuje, že pomôže vedcom riešiť niektoré základné otázky o zložení veľmi ranej slnečnej sústavy, zdrojoch organických látok a vody, ktoré spôsobili možný život na Zemi a lepšie predvídať obežné dráhy asteroidov, ktoré predstavujú kolízie ohrozenia našej planéty.

Foto: autor, osiris-rex.lpl.arizo­na.edu, planetary.org, NASA

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 14.04.2014 09:03
Milan Švidroň

Tak som sa aj ja poslal :) len či dožijem do roku 2023?

Prihlásenie
 
 
Reklama