10.01.2013

V internetových súťažiach sa dá vyhrať všeličo. Od kníh, kozmetiky, dovoleniek až po autá či domy. Ale súťaž o let do vesmíru tu ešte nebola. Až doteraz. Hobbyportal vie viac.

Druhý Slovák v kozme ?

Výrobca dezontorantov, spoločnosť Unilever, do portfólia ktorého patria populárne produkty AXE ponúkol niečo bezkonkurenčné. 9.januára 2013 oznámil zahájenie súťaže o 22 leteniek do výšky nad 100 kilometrov – čo je medzinárodne uznávaná hranica vesmíru. Súťaž bude prebiehať do júla 2013. Výhercovia si potom začiatkom roku 2014 budú môcť vychutnať svoj vesmírny let. Pre nás je podstatná informácia, že Slovensko patrí k 75 krajinám sveta, v ktorých sa môžu bežní smrteľníci do tejto súťaže zapojiť. Tieto krajiny sú rozdelené do geografických okruhov . Vzhľadom k deleniu na okruhy by jeden z výhercov mal pochádzať z Česka, Slovenska, alebo Maďarska. Šanca na výhru pre našinca je teda veľmi vysoká. Ak by to bol Slovák, bude asi na veľmi dlhú dobu posledným Slovákom, ktorý bude mať možnosť pozrieť sa z vesmíru na matičku Zem. A prvým, ktorý ju uvidí z raketoplánu.
K súťaži pozýva Buzz Aldrin, „muž na Mesiaci“ (VIDEO)

Let zaisťuje súkromná spoločnosť SpaceXC v malom dvojmiestnom raketopláne LYNX. Tento stroj zatiaľ nikdy nevzlietol, po prvý krát sa tak má stať v tomto roku. Firma však má už predbežné objednávky na niekoľko stoviek leteniek. Nie je to lacná záležitosť. Cena jednej letenky je 95 000 amerických dolárov.

Ako sa prihlásiť do súťaže?

Prihlásiť sa dá priamo cez domovskú stránku projektu AXEapollo , kde nájdete dve možnosti registrácie – prvú mailom a druhú pomocou Facebooku. Počas súťaže bude mať každý možnosť sledovať rebríček pre krajinu, z ktorej pochádza. Tí najlepší postúpia do finále. Víťazi Národnej súťaže pocestujú do Orlanda na Floride, aby sa zúčastnili na procese finálneho výberu, Svetový Space Camp. Tu sa súťažiaci zúčastnia troch tréningových misií, na ktorých sa ukáže, či sú schopní letieť do vesmíru.Výbor kozmických expertov napokon vyselektuje najvhodnejších súťažiacich na cestu do vesmíru. Počas celého trvania Space Campu bude medzi AXE komunitou vysielaný záznam.(VIDEO) Výcvik nebude vôbec prechádzkou ružovou záhradou.Prvá misia zahŕňa let v prúdovom lietadle Albatros MKII dvojnásobnou rýchlosťou zvuku. Počas parabolického letu bude umelo vytvorený beztiažový priestor a nakoniec si všetci vyskúšajú extrémne preťaženie na centrifúge. Také, akému sú vystavení astronauti počas pristávania.(VI­DEO)

Keďže ide o horúcu novinku, informácií zatiaľ nie je veľa. Hobbyportal však bude túto súťaž sledovať ďalej a aktuálne novinky nájdete v komentároch k tomuto článku. Ak máte odvahu, nezabudnite sa prihlásiť. A nezabudnite sledovať stránku tejto súťaže. Hobbyportal praje všetkým budúcim kozmonautom veľa šťastia.

Zdroj & foto: axeapollo.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Anketa
Chcel(a) by si letieť do vesmíru?
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 11.01.2013 21:18
Ivan Nôta

Takže k dnešnému dňu máme v rebríčku dvadsiatku prihlásených Slovákov. Na čele je so 170 hlasmi Ján Bučko. Dokonca sa tu nachádzajú aj dve ženy - a to na začiatku hry preberalo, či budú mať odvahu nejaké sa prihlásiť. Čo sa týka súťaže - zatiaľ žiadna podstatná novinka. Azda len jedna vec, na ktorú som zabudol - súťažiaci musia byť starší, ako 18 rokov.

Prihlásenie
 
 
Reklama