17.10.2012

Ak by ste hľadali miesto v okolí Trenčína, kde sa môžete stať súčasťou kresťanskej púte, určite navštívte pútnické miesto Skalku nad Váhom. Najstaršie pútnické miesto na Slovensku sa nachádza na ceste z Trenčína do Nemšovej.

Zrúcaninu benediktínskeho kláštora zbadáte po pravej strane vynímajúcu sa nad cestou. Pútnické miesto Skalka nad Váhom pozostáva z dvoch objektov a to z Malej Skalky a Veľkej Skalky.

Na Veľkej Skalke sa nachádza zrúcanina kláštora, kostolík a jaskyňa. V 10. a 11. stor. tu žili pustovníci Sv. Svorad a Benedikt, na tomto mieste bol koncom 12. stor. postavený kostolík. Pri ňom na mieste mučeníckej smrti sv. Benedikta založili v roku 1224 benediktínsky kláštor. V roku 1644 prišli do Skalky jezuiti, ktorí postavili nový kláštor vedľa starého, ktorý bol vtedy v ruinách. Jezuiti vystavali Kalváriu a zrekonštruovali Malú i Veľkú Skalku. V r. 1717 znovu postavili Kaplnku sv. Ondreja (Svorada) a Benedikta s novou vežou. Po zrušení rehole jezuitov kostolík a kláštor pustli. Komplex sa zachoval v najväčšej miere z obdobia 17. –18. storočia. Po roku 1989 sa začali rekonštrukčné práce na obnove celého komplexu. Bol obnovený kostolík, opravené múry a kláštorné objekty, upravené parkovisko a vstup do objektu.

Na Malej Skalke sa nachádza barokový dvojvežový kostolík sv. Svorada a Benedikta postavený v románskom slohu. Zasvätený bol sv. Benediktovi. V r. 1520 dal Juraj Turzo na jeho mieste vybudovať kaplnku, ktorú jezuiti v roku 1945 rozšírili do súčasnej podoby a pristavili k nej dve veže.


Kostolík sv. Svorada a Benedikta

Ako sa k nim dostanete?

Autobusom z Trenčína vystúpite na zástavke Skalka nad Váhom, kostol pri kostole sv. Benedikta na Malej Skalke. Kláštor je vzdialený cca. 1 km. Túto vzdialenosť môžete prekonať po značenom chodníku (kalvárii), ktorý vedie cez les, alebo po ceste.

Autom z Trenčína sa dá dostať cestou č. 507 smerom na Nemšovú, resp. opačne z Nemšovej smerom na Trenčín.

Zaparkovať sa dá pri oboch objektoch. Zatiaľ čo po zaparkovaní pri kláštore vás k nemu čaká mierne stúpanie, na Malej Skalke zaparkujete priamo pred kostolom.

Hneď pri parkovisku pod kláštorom vás uvítacia tabuľa oboznámi so stručnou históriou kláštora. Pár metrov od tabule uvidíte po prejdení pár metrov po pravej strane ďalšiu, ktorá informuje o výskyte Opatovskej jaskyne. Je to veľký otvor v skale, ktorý zbadáte pri výstupe ku kláštoru. Nájdete tu spleť chodbičiek, ak by ste chceli túto jaskyňu preskúmať, nezabudnite si na cestu pribaliť baterku a teplejšiu bundu.

obrazky-025.jpg obrazky-026.jpg

Pri vstupe do kláštora vás privíta milá osôbka, ktorá vám urobí krátke predstavenie histórie kláštora a prevedie vás jeho útrobami. Najskôr sa budete nachádzať na nádvorí opátstva, z miesta ktorého budete mať krásny výhľad na cestu nachádzajúcu sa pod kláštorom a rieku Váh, v pozadí s pohorím Veľká Skala.

obrazky-039.jpg obrazky-045.jpg

Z nádvoria vstúpite vchodom do Benediktovej jaskyne. Už pri vchode Vás privíta ručne vyrezávaná drevená socha sv. Benedikta. Po vstupe do jaskyne sa ocitnete v príjemnom chládku, chodbičkou sa dostanete do kaplnky kláštora. V kaplnke je vidieť mnoho kresieb po stenách. Nad oltárom sú zobrazení pútnici so stupňami vlastností, ktoré by mal človek mať na konci svojho života. Na klenbe sa nachádza viacero malieb.

obrazky-048.jpg obrazky-050.jpg obrazky-053.jpg

Z kaplnky sa úzkou chodbou dostanete až k soche sv. Benedikta ukrytej v skale, tu si ale musíte dávať pozor, lebo je tu len slabé osvetlenie a chodník je naozaj úzky. Spätnou cestou od sochy si nezabudnite všimnúť po pravej strane nádoby nájdené pri vykopávkach.

obrazky-054.jpg obrazky-056.jpg

Po schodoch vstúpite do druhej časti kláštora, kde sa nachádza prekrásny Betlehem. Tu ale aj v kaplnke si môžete zakúpiť pamiatkové predmety (pohľadnice, kalendáre atď.) za prijateľné ceny. Tieto peniažky slúžia na zabezpečenie ďalšieho chodu kláštora.

obrazky-058.jpg

Od Betlehemu zostúpite dreveným schodiskom do spodnej kaplnky „Umučenia Krista“. Cestou si všimnite pútavé plagáty na stene kaplnky, ktoré vás informujú o výskyte rôznych akcií v areáli kláštora. Usporadúvajú sa tu stretnutia umelcov, ktorí tvoria rozličné umelecké diela, či je to maľbou alebo vyrezávaním z dreva – ukážky sú umiestnené vo dvore kláštora.

spodnej kaplnke „Umučenia Krista“ uvidíte ukrižovaného Krista na kríži a jeho v hrobe vytesanom do kameňa.

obrazky-064.jpg obrazky-065.jpg

Otváracie hodiny:

júl – august okrem pondelka

10:00 – 12:00

13:00 – 17:00

Je to veľmi silný zážitok, na tomto mieste ucítite strašný pokoj, ktorý prostredie vyžaruje.

Foto: archív autora

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama