17.05.2010

V roku 2001 sa na trh dostala vynikajúca zbraň kalibru .22 – Walther P22. Malé rozmery a neuveriteľne nízka hmotnosť spôsobili, že si tento kúsok našiel miesto v srdciach mnohých rekreačných strelcov. Walther znova ukázal, že vie vyrábať kvalitné zbrane.

Walther sa rozhodol využiť vynikajúcu konštrukciu P22-ky aj pri výrobe obrannej plynovej zbrane. Kaliber sa však z dôvodu väčšieho účinku musel zväčšiť a to na 9mm. Nízka hmotnosť a ladné tvary však zostali zachované.

Prečo používať plynovú zbraň ?
Dôvodov je veľa ale taktiež aj nepriaznivých následkov. Pokúsim sa vám ich priblížiť čo najviac, aby ste sa vedeli rozhodnúť či si plynovú zbraň (ďalej len plynovku) zaobstarať alebo nie!

V prvom rade to láka mladých chlapcov, aby mohli machrovať so zbraňou niekde na diskotéke. Čo je asi najhorší dôvod prečo si plynovku kúpiť. Písal som si s jedných chalanom, ktorého napadali rómsky spoluobčania vždy, keď išiel zo školy. Teleskopický obušok v tomto prípade nepomohol, pretože sa ho protivník ľahko zmocní a nakoniec skončíte horšie ako by ste čakali. Preto sa spomínaný chalan rozhodol pre kúpu walthera P22, aby nedošlo k fyzickému styku medzi nim a rómami. Tento problém sa tým vyriešil a mohol zo školy chodiť kľudne domov.

Čo sa však môže stať osudným?
Čo ak vytiahnete plynovku na človeka, ktorý nosí ostrú zbraň a v sebaobrane vystrelí ? Na túto tému sme s „kolegami“ diskutovali dlhé víkendy, ale vždy sú nejaké pre a proti. Najdôležitejšie je pravidlo, nevyťahovať zbraň skôr ako v nevyhnutnom prípade. Používať iba dovolené náboje. To znamená, že tie najúčinnejšie sa môžu použiť iba na ochranu pred zvieratami. Myslíte, že keď vystrelíte na 2m nabúchaného chlapa tak ho to položí? Nie. A keď budete strielať proti vetru, môže to pridusiť konkrétne vás a stanete sa cieľom vy! Ešte som takmer zabudol. Škoda, že walther má ochranný prvok (aby sa zo zbrane nestrieľali ostré náboje) v koncovej časti hlavne, takže ho dosť vidno a aj váš potencionálny útočník si to určite všimne. Niektoré typy to majú na začiatku a tak na prvý pohľad vyzerá zbraň ako skutočná

Ja osobne som rozmýšľal nad kúpou tejto zbrane. No po týchto faktoch, som si povedal, že ak nejakú zbraň, tak buď casser alebo teleskopický obušok. Ale našťastie žijem v kraji, kde sa toľko násilie neprejavuje voľne na uliciach.

Ďalší dôvod, prečo som sa rozhodol nekúpiť plynovku je veľkosť. V zime sa to ešte ako tak dá skryť pod bundu, ale v lete, keď máte na sebe kraťasky a tričko asi len ťažko prejdete na diskotéku aby si to pri vstupe nevšimli. Riadím sa pravidlom radšej sa konfliktom vyhýbať ako ich vyvolavať.

Ale walther p22 rozhodne nie je zlá zbraň. Po testovaní som bol prekvapený vlastnosťami. Prvé čo by ste mali spraviť po zakúpení plynovky (hocijakej zbrane) je rozobrať a premazať všetko pred prvým použitím. Kto tak nespravil po 1000 výstreloch sa väčšinou zbraň znehodnotí a začne sa zasekávať. Premazanie by malo oveľa predĺžiť životnosť walthera a to mám na mysli aj to pravidelné pred každou streľbou.

Párkrát sa stalo, že sa mi zbraň zasekla a trebalo jej pomôcť – nechceli by ste to zažiť pri ohrození, keď tasíte plynovku, aby sa vám zasekla. Veľmi dobre padla do ruky, pretože je pogumovaná a aj keď máte spotenú ruku sa dobre s ňou manipuluje. Malíček mi trochu trčal, pretože je krátka, lepšie by mi padlo, keby bola o pol centimetra dlhšia rúčka.

Zbraň dostanete v ultraľahkom plastovom kufríku čiernej farby s logom Walther. Okrem samotnej P22-ky je súčasťou dodávky čistiaca kefka, kľúč detského zámku, nástavec na vystreľovanie svetlíc a zábavnej pyrotechniky (kaliber 15mm) UMAREX I a príručka. Ako zvláštne príslušenstvo je možné dokúpiť externý zámok na spúšť a nástavec na súčasné vystrelenie štyroch kusov zábavnej pyrotechniky – Multi-Shooter (kaliber 15mm).

Páčka vypustenia zásobnika sa nachádza v spodnej časti lúčika. Je obojstranná, vhodná tak pre pravákov ako aj ľavákov. Pri streľbe a ani pri štandardnej manipulácii neprekáža a tiež sa nemôže stať ako pri niektorých zbraniach, že pri pudovej streľbe v stresových situáciach stlačíme tlačidlo a vypustíme si zásobník.

Streľba bola z tejto zbrane príjemná. Moc som ich neotestoval, ale táto bola primeraná k mojej „sile“. Nekopala a tak sa dalo celkom dobre mieriť. To však pri plynovke asi nie je až také dôležité.

K najvážnejšiemu problému som prišiel, keď som chcel plynovku zložiť. Strunka je dosť silná a tak som sa s tým celkom trápil. Veľmi pekný spôsob zloženia som našiel na youtube.

Taktisto aj odborníci na zbrane potvrdili, že ide o revolučnu zbraň v histórii plynoviek.

Po približne polročnej skúsenosti musíme konštatovať, že sa jedná o jednu z najlepších plynových zbraní dostupných na trhu. Vďaka nízkej hmotnosti sa hodí na každodenné nosenie (skôr pre mužov, do dánskej kabelky je príliš veľká), dobré služby ponúkne pri dlhších cestách autom. Svoje opodstatnenie nájde aj pri turistike na obranu proti psom a divokým zvieratám.

Pri použití plynových nábojov a blank nábojov (bez nástavca) nemá zbraň takmer žiaden spätný ráz. Po namontovaní nástavca (UMAREX I) je spätný ráz len veľmi malý, prejavuje sa slabým trhnutím zbrane dozadu. Po vystrelení asi 100 blank (silnejšie laborované od IWG – označené MFS, slabšie od Dynamit Nobel – s označením RWS) nábojov nedošlo ani k jedinému zlyhaniu a prebitie bolo vždy 100%.

Zbraň má vďaka dlhšej hlavni a kalibru 9mm relatívne vysoký „dostrel“ s úzkym rozptylom. Pri testoch s nábojmi Umarex P.A. PV (120 mg Nonivamid) bol dosah za bezvetria takmer 4 m pri streľbe z výšky 140 cm. Oblak plynu začínal 15–20 cm za hlavňou a spádová oblasť za hranicou 3 metrov. Ide len o orientačné hodnoty, ktoré sa môžu meniť podľa tlaku a teploty vzduchu. Vďaka tomu možno s touto zbraňou strieľať aj pri veľmi mierom protivetre (len smerom dole – proti zvieratám, s napriamenou rukou a po výstrele okamžite ustúpiť nabok).

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne články.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

jozo (Neregistrovaný užívateľ) 25.02.2012 12:20
jozo
Igor napísal:

Dobrý deň,
z recenzie vyplýva, že je tá zbraň veľmi dobrá (dobrá), ale to video tie issues and problems hovorí o opaku.. Neviem teda, čo si o tom myslieť.. Ak mi poradíte, budem rád. Na johan25@azet.sk .. ďakujem

on hovoty o otazkach a problemoch

tomas (Neregistrovaný užívateľ) 22.02.2012 08:59
tomas

ta zbran je velmi dobra ja som si ju kupil a nieje s nou ziadni problem.lahucko sa rozobera a cisti som s nou vysoko spokojny

Igor (Neregistrovaný užívateľ) 20.02.2012 03:27
Igor

Dobrý deň,
z recenzie vyplýva, že je tá zbraň veľmi dobrá (dobrá), ale to video tie issues and problems hovorí o opaku.. Neviem teda, čo si o tom myslieť.. Ak mi poradíte, budem rád. Na johan25@azet.sk .. ďakujem

Prihlásenie
 
 
Reklama