26.07.2011

Šachy. Pre niekoho zábava, pre iného šport či hobby. Matematici vyrátali, že existuje 318 979 564 000 možných kombinácií prvých štyroch ťahov v šachu. Lekári sa zasa zjednocujú v názore, že ľudia, ktorí pravidelne hrávajú šach majú tým, že si neustále precvičujú mozgové bunky, oveľa menšiu pravdepodobnosť diagnostikovania Alzheimerovej choroby. No napriek tomu si mnohí myslia, že šachy sú nuda. Nie je to pravda. Presvedčia vás o tom nasledujúce riadky, venované jedinečnému súboru z Banskej Štiavnice s názvom Animatus Lusus. Ale pekne po poriadku…
šachy1

História živých šachov

Dejepisci sú možno odsúdení k večnému hádaniu, odkiaľ stolová hra v šachy pochádza. Boli to Arabi, Indovia, alebo Číňania, kto ju vymyslel ? To sa asi nikdy nedozvieme. Vieme len, že prvé zmienky o šachoch pochádzajú zo 6. storočia nášho letopočtu. No už na prelome 7. a 8. storočia sa zo starých kroník dozvedáme o novom rozmere tejto hry, o živých šachoch. V tom čase sa franský kráľ Karol Martel očarený novou hrou, ktorú spoznal vďaka Arabom rozhodol, že usporiada šachy zo živými „figúrkami“. Predstavenia to boli efektné a tradícia živých šachov rýchlo opantala takmer celú Európu. K jej skutočnému rozmach došlo až o pár storočí neskôr – okolo roku 1400. Živé šachy sa tešili obrovskému záujmu na kráľovských dvoroch Francúzska, Španielska a hlavne Talianska. Stredovek bol naozaj dobou temna. A to doslova. Figúrky na šachovnici boli sprvu nahradené otrokmi , neskôr väzňami a odsúdenými na smrť. Ich osud závisel od taktiky pána, za ktorého hrali. Buď vyšli z boja víťazne, alebo zhynuli na šachovnici potupnou smrťou. Ich život nemal žiadnu cenu. Tak, ako kedysi zomierali v arénach gladiátori, oni zomierali na veľkej šachovnici. V niektorých mestách Európy je táto tradícia (už bez krviprelievania) dosiaľ živá. A možno neviete, že aj na Slovensku máme v súčasnosti súbor živých šachov, ktorý nesie názov Animatus Lusus a s veľkým úspechom predstavuje túto hru nielen v „rodnej“ Banskej Štiavnici.
šachy2

Animatus Lusus

Vznikli v roku 2005, keď sa partia nadšencov rozhodla oživiť stredovekú tradíciu živých šachov. V júli toho istého roku odohrali v Banskej Štiavnici prvý duel – exhibičný zápas medzi dvoma šachovými veľmajstrami Igorom Štohlom a Sergejom Movsesianom. Kuriozitou bolo, že obaja veľmajstri hrali naslepo, teda so zaviazanými očami. A ohlas? Vynikajúci. Nielen, čo sa návštevníkov týka. Štiavnické živé šachy sa stali aj miláčikom médií, ktoré sa o nich vyjadrovali v superlatívoch. Členovia Súboru Animatus Lusus možno v tom čase ani netušili, akú obrovskú popularitu a priazeň získali takpovediac zo dňa na deň. No utvrdilo ich to v poznaní, že to, čo robia, robia dobre. A tak sa tradícia živých šachov počnúc rokom 2005 udomácnila aj na Slovensku a pretrváva dodnes. Živé šachy si zahralo množstvo známych osobností, nielen zo šachového prostredia, ale napríklad aj pán prezident Ivan Gašparovič a mnohí iní. Výhodou je, že hoci súbor Animatus Lusus pôsobí hlavne v Banskej Štiavnici, nebráni sa ani výjazdom po celom Slovensku. S veľkým úspechom účinkoval napríklad v Bardejove a v iných mestách našej krajiny.
šachy4

Do boja !

Opísať slovami, aká atmosféra vládne pri šachových súbojoch so živými figúrkami je veľmi zložité. Predstavte si miesto, ktoré dôverne poznáte. Napríklad námestie či pešiu zónu vášho bydliska, ktorá sa akoby šibnutím čarovného prútika zmení takmer na nepoznanie. Z každého kúta na vás dýcha tajomná atmosféra stredoveku. Vo vzduchu cítite vôňu pečeného mäsa, stretávate ľudí, oblečených v dobových kostýmoch, žonglérov, ktorí usilovne predvádzajú svoje kúsky. Stretnete sokoliarov, remeselníkov, čo sa snažia predať na trhu svoje výrobky, ale aj stredovekých trubačov a bubeníkov. Stanete sa svedkami ukážok mučenia a popráv, uvidíte ohňovú show. Do toho všetkého hrá dobová hudba a uprostred diania je na zemi obrovská šachovnica, na ktorej stoja oproti sebe živé figúry… Takúto atmosféru dokážu prichystať nadšenci súboru Animatus Lusus a ich priatelia, účinkujúci v sprievodných programoch.
Hra začína predstavením osobností, ktoré si v nasledujúcich chvíľach zahrajú neobyčajnú partičku šachu. Oni budú tí, ktorí budú dávať pokyny a pohybovať tak členmi súboru po čiernych a bielych kockách šachovnice. Samotný duel je doslova odpálený replikou stredovekého malého dela. Živé šachy sú zážitkom, na ktorý sa nezabúda. V priebehu nasledujúcich chvíľ sú diváci svedkami naozajstných súbojov na šachovnici, kde rinčia zbrane a zvádzajú sa bitky na život a na smrť tak realisticky, že niekedy z toho tuhne krv v žilách. Všetko toto je výsledkom dokonalej choreografie a množstva driny pri nácvikoch. A nech vyzerajú súboje akokoľvek reálne, až na drobné zranenia pri nich nedochádza k úrazom. Ak si teda myslíte, že šachy sú nuda, prijmite pozvánku na vystúpenie súboru Animatus Lusus. O tom, kde a kedy ich môžete vidieť sa dozviete na stránke http://www.livechess.sk
šachy3

Na záver ešte jedno video, ktoré vám atmosféru živých šachov priblíži viac, ako slová.

V príspevku boli použité fotografie z www.livechess.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 4


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

eva (Neregistrovaný užívateľ) 26.07.2011 20:20
eva

Jojooooj....škoda, že si to sem nedal skôr, živé šachy by som chcela vidieť.
Ktorá figurka si tento rok bol ty?

Prihlásenie
 
 
Reklama