04.02.2012
(Platená inzercia)

Poker je hazardná kartová hra, ktorá je veľmi populárna a rozšírená. Často sa stáva, že ak ju človek raz začne hrať, podľahne jej a zo zábavy sa stane návyk. Manier však môže byť stále pozitívny, ak ide len o žrút času a nie peňazí… Poker totiž možno hrať nie len v kasínach s vysokými stávkami, ale aj ako on-line hru na internete s imaginárnymi stávkami napríklad počas pracovnej doby, aby rýchlejšie „prešiel čas“.

Pravidlá

Počet hráčov je v rozpätí 2 až 10, pričom cieľom hry je vyhrať čo najviac peňazí. Balíček kariet na poker obsahuje 52 kariet, v ktorých sú štyri farby – srdcia, piky, kára a trefy. Každý znak tak obsahuje 13 kariet:

Všetky znaky sú si v pokri rovné. Najvyššia karta je eso a najnižšia dvojka. Vyhráva hráč, ktorý zostaví najsilnejšiu kombináciu piatich kariet spomedzi všetkých hráčov.

Pozície: v pokri existuje 6 druhov pozícii:

Díler – rozdáva karty. Tie však môže rozdávať aj pracovník kasína, a v tom prípade pochopiteľne nie je zároveň i hráčom. Táto pozícia je známa i pod názvom button a počas hry rotuje v smere hodinových ručičiek.
Small blind (SB) – Malý blind – sedí naľavo od dílera a názov je odvodený od povinnej stávky, ktorú musí hráč do hry vložiť. Hodnota tejto povinnej stávky závisí od výšky limitu, akým hráči hrajú a je polovicou povinnej stávky na veľkom blinde.
Big blind (BB) – Veľký blind – sedí naľavo od malého blindu a názov je odvodený od povinnej stávky, ktorú musí hráč do hry vložiť. Hodnota tejto povinnej stávky závisí od výšky limitu, akým hráči hrajú.
Under the gun (UTG) – je prvá pozícia v hre pred vyložením kariet.
Middle position (MP) – ide o strednú pozíciu.
Cut-off (CO) – táto pozícia je napravo od dílera.

Rozdanie: Každý hráč dostane na začiatku hry dve karty, ktoré vidí iba on. Cieľom hry je, aby hráč skombinoval tieto karty s ďalšími piatimi, ktoré sa postupne vykladajú na stole a sú viditeľné pre všetkých hráčov. Hráč, ktorý vytvorí najlepšiu = najsilnejšiu kombináciu piatich kariet vyhráva bank.
Prvé kolo stávok: prebieha ihneď po rozdaní kariet. Malý a veľký blind sú povinné stávky a po nich nasleduje dobrovoľné stávkovanie ostatných hráčov. Začína ten, kto sedí ako prvý za veľkým blindom na pozícii UTG. Hráč má na výber 3 možnosti:

Dorovnať (Call) – hráč dorovná veľký blind
Zvýšiť (Raise) – hráč zvýši pôvodnú stávku (veľký blind)
Zložiť (Fold) – hráči zloží svoje karty a ďalej už v hre nepokračuje

Ďalší hráč má rovnaké možnosti, ako predchádzajúci. V prípade, že hráč alebo hráči pred ním stávky zvýšili, tento hráč má možnosť znovuzvýšiť (re-raise). Takto hra pokračuje až dovtedy, kým nie sú všetky stávky od hráčov v hre dorovnané.

Druhé kolo stávok: Po prvom kole stávok sa na stole vyložia 3 karty, ktoré vidia všetci hráči a sú pre nich spoločné – nazývajú sa flop. Stávkové kolo začína prvým hráčom naľavo od dílera, čiže hráčom na pozícii malý blind (ak nezložil karty ešte v prvom stávkovom kole – ak zložil, pokračuje najbližší hráč napravo od neho). Tento má nasledujúce možnosti: vsadiť (bet) alebo zdržať sa akcie (check) a teda nevsadiť, ale ani nezložiť karty. Ďalší hráči môžu taktiež vsadiť alebo sa zdržať akcie. Ak niektorý z hráčov vsadil, ďalší hráči môžu dorovnať, zvýšiť jeho vsadenie alebo svoje karty zložiť. Takto sa pokračuje až dovtedy, kým nie sú všetky stávky od hráčov v hre dorovnané.

Tretie kolo stávok: Po ukončení druhého kola stávok sa na stôl vyloží ďalšia – štvrtá karta, ktorá sa nazýva turn. Tretie kolo stávok prebieha v takom istom poradí a úplne rovnakým spôsobom, ako predchádzajúce ko­lo.

Štvrté kolo stávok: Po ukončení tretieho kola stávok sa na stôl vyloží posledná – piata karta, ktorá sa nazýva river. Štvrté kolo stávok prebieha taktiež totožne ako predchádzajúce kolá. Po tom ako všetci hráči ukončia svoje stávky alebo zložia svoje karty, postupne ukazujú svoje karty. Ten s najlepšou kombináciou piatich kariet vyhráva celkový bank (pot). Ak majú viacerí hráči rovnakú kombináciu, bank je im rovnomerne rozdelený.
Hra sa nemusí vždy dohrať až do štvrtého kola stávok. Ak sa v predchádzajúcich kolách nenájdu hráči, ktorí by dorovnali najvyššiu stávku, hra sa končí a bank získava hráč, ktorý vsadil najviac. Karty sa v tomto prípade nemusia ukázať a víťazovi je pridelený bank. Tu je práve citeľná pochybnosť, či hráč v skutočnosti mal vysokú výhernú kombináciu kariet alebo len „blafoval“. To sa však ostatní hráči nedozvedia. Ak však aj pri štvrtom kole nemá ani jeden hráč výhernú kombináciu, bank vyhráva ten, ktorý má najvyššiu kartu.
Existuje niekoľko variantov pokrov. V niektorých verziách vystupujú dvojky ako divoké karty, ktoré tak môžu zastúpiť akúkoľvek kartu a v iných verziách sa pri hre využívajú i žolíky. Najrozšírenejšou a najobľúbenejšou formou pokru je Texas Holdem. Najčastejšie sa môžete v kasínach stretnúť so stolmi pre dvoch, šiestich alebo deviatich hráčov. Hrací čas nie je striktne daný, závisí od toho, kým sa všetci protihráči nerozhodnú skončiť.

Výherné kombinácie

Od najvyššej hodnoty po najnižšiu sú radené nasledovne:

Royal Flush = Kráľovská farba – päť najvyšších kariet rovnakého znaku (A-K-Q-J-10)

Straight flush = Postupka vo farbe – ľubovoľné karty toho istého znaku idú postupne za sebou podľa veľkosti. Čím vyššia je postupka, tým vyššia je jej hodnota. (napr. J-10–9–8–7 vyhráva nad 5–4–3–2-A)

Four of a kind – Poker = Štvorica – štyri karty majú rovnakú hodnotu. Ak má rovnakú štvoricu viacero hráčov, o víťazstve rozhoduje výška piatej karty – kicker. Ak majú hráči aj piatu kartu v rovnakej hodnote, bank sa medzi nich rozdelí. (napr. A-A-A-A-K)

Full house – karty pozostávajú z trojice a dvojice kariet, ktoré majú rovnakú hodnotu. V prípade dvoch fullhousov rozhodne vyššia trojica, pri rovnakej trojici rozhoduje vyšší pár. (napr. A-A-A-K-K)

Flush = Farba – všetkých päť kariet má rovnaký znak. V prípade dvoch farieb vyhráva hráč s najvyššou kartou vo farbe. Ak je rovnaká, rozhodne druhá najvyššia karta atď. (napr. K-J-7–4–3)

Straight = Postupka – päť kariet ľubovoľných znakov idú postupne za sebou podľa veľkosti. V prípade rovnosti vyhráva postupka zakončená vyššou kartou. Esom postupka začína, alebo končí, nemôže byť v strede. (napr. 7–6–5–4–3)

Three of a kind – Trips = Trojica – tri karty majú rovnakú hodnotu. Pri rovnakej trojici, rozhoduje kicker – výška štvrtej karty, v poprípade rovnosti rozhodne piata. (napr. A-A-A-Q-J)

Two Pair = Dva páry – dve a dve rovnaké hodnoty kariet. V prípade rovnosti rozhoduje vyšší pár. Ak majú hráči rovnaký vyšší pár, rozhodne druhý pár. Ak sú rovnaké oba páry rozhodne výška piatej karty – kicker. (napr. A-A-J-J-9)

One Pair = Pár – Dve karty rovnakej hodnoty. Vyšší pár poráža nižší. Pri rovnakom páre rozhoduje kicker – výška tretej karty, pri rovnosti výška štvrtej alebo piatej karty. (napr. 8–8-J-3–2)

High Card = Najvyššia karta – Ak nemáte žiadnu z vyššie uvedených kombinácií, počíta sa hodnota najvyššej karty. V prípade rovnosti druhá karta atď. (napr. A-K-Q-J-9)

Limity vkladov
● bez limitu – ľubovoľne vysoké vklady
● limitované podľa doterajších vkladov – v každom kole možno doterajší vklad najviac zdvojnásobiť
● limitované – v každom kole možno zvýšiť stávky o dohodnutú sumu

On-line poker
Poker „pre zábavu“ a bez straty v peňaženke sa dá hrať na internete bežne a jednoducho. Portály s on-line hrami, ako napríklad hryzadarmo.com, ponúkajú niekoľko variantov pokru. Obľúbené verzie pokru ponúka i Google Chrome vo svojom Chrome Web Store. Odporúčam Texas Holdem Poker. Nebezpečenstvo, ktoré pri tomto šetrnom pokri hrozí, je taktiež návyk a spomínaný „žrút času“.
Ak však poker, bez reálnych peňažných stávok ani nepovažujete za poker v správnom zmysle slova, okrem kamenných kasínach si môžete poker zahrať aj v on-line pokrových herniach. Tieto herne si za sprostredkovanie hry vyberajú poplatky zvané rake.

Ak sa na hru necítite, skúste si niekedy zapnúť pokrový turnaj a sledovať výsledky hráčov. Niekedy takýto program uvoľní myseľ i telo viac ako nejaká telenovela či seriál. Hra je naozaj chytľavá a nečudujte sa ak by ste sa potom pristihli ako sledujete Livescore a stáva sa to vašim pomaly každodenným rituálom. :-)
Ak sa bojíte, že by ste v hre neuspeli, ale pália vás vo vrecku peniaze, je tu ešte možnosť stávkovania na hráčov.

M.CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama