01.09.2010


Texas Hold’em Poker je najobľúbenejšou variantou pokru. Základom hry je získať čo najsilnejšiu 5-kartovú kombináciu zo siedmych možných kariet. Hrá sa s balíčkom 52 kariet – 13 kariet v štyroch rôznych znakoch. Najvyššia karta je eso, najnižšia je dvojka. Hra je určená pre 2 až 9 hráčov.

Princíp hry

Každému hráčovi sa rozdajú dve karty. Tieto karty nevidí nikto okrem hráčov ktorí ich majú. V priebehu hry sa rozdá päť odkrytých kariet. Tieto karty sú spoločné pre všetkých hráčov. Zo svojich a spoločných kariet sa snaží každý hráč vytvoriť silnejšiu kombináciu ako majú súperi. Vsádzanie prebieha v štyroch kolách, pričom všetci hráči musia vložiť rovnaké vklady. Ak tak hráč nechce spraviť, môže hru skončiť.

Pojmy

Dealer – hráč, ktorý rozdáva karty. Je označený tlačitkom s písmenom D, ktoré má pred sebou na stole. Dealer rozdáva karty v smere hodinových ručičiek. Po každej hre sa tlačítko a teda aj Dealer posúva o jedného hráča doľava.
Small Blind – je povinná stávka, ktorú musí ešte pred rozdaním kariet vložiť hráč. Tento hráč je označený tlačitkom s písmenami SB a sedí vždy naľavo od Dealera. To znamená, že po každej hre kedy sa posúva Dealer, posúva sa aj Big Blind a Small Blind. Výška Small Blindu je väčšinou polovica Big Blindu
Big Blind – je taktiež povinná stávka ako Small Blind. Takisto sa vkladá pred rozdaním kariet, hráč je označený tlačitkom BB a sedí vždy naľavo od hráča so Small Blindom. Výška Big Blindu je ľubovoľná a každou hrou sa môže zvyšovať aby sa hra urýchlila. Big Blind a Small Blind slúžia ako motivácia pre vsádzanie
Pot – sú vložené stávky alebo ak chcete bank. Na konci hry pripadne Pot hráčovi, ktorý vyhral.
Call – znamená dorovnať stávku. Napríklad v prvom kole vsádzania vložili hráči s Big Blindom a Small Blindom povinné stávky. Keďže všetci hráči musia vložiť rovnaké stávky a vy chcete pokračovať v hre, musíte dorovnať výšku Big Blindu. Na konci prvého kola vsádzania bude musieť dokonca aj hráč so Small Blindom dorovnať Big Blind.
Check – znamená stáť. Ak nikto pred vami nezvýšil stávku, alebo ste začali kolo vsádzania vy, môžete zvoliť Check. V tom prípade nemusíte vložiť stávku a na rade je hráč naľavo od vás, ktorý môže tiež zvoliť Check, pretože vy ste stávku nezvýšili. Ale ak sa rozhodne navýšiť stávku, kolo vsádzania sa posunie opäť k vám. V tomto prípade si nemôžete vybrať Check ale musíte buď dorovnať stávku (Call), alebo ukončiť hru (Fold)
Raise – znamená zvýšiť stávku. Ak máte dobré karty na ruke a veríte, že vytvoríte najsilnejšiu kartovú kombináciu, zvyšovaním stávok vyžmýkate od protihráčov viac žetónov. Ale prehnané zvyšovanie ich môže vystrašiť a hru ukončia. Čo je pri blafovaní niekedy užitočné
All in – znamená vložiť všetko čo máte. V prípade, že máte málo žetónov na dorovnanie, môžete sa rozhodnúť pre hru All in. Ak teraz prehráte, definitívne skončíte v hre.
Fold – znamená zložiť karty. Nastáva v prípade keď nechcete pokračovať hre. Buď kvôli zlým kartám alebo vysokému riskantnému dorovnávaniu. Zhodiť karty môžete počas celej hry.
Showdown – vyloženie kariet na konci hry. Hráč s najlepšou kombináciou vyhráva a berie bank – Pot

Ako prebieha hra

Ako príklad vám ukážem jednu hru, ktorú som si zahral v jednej online hre (Governor of Poker), na ktorú nájdete odkaz na konci článku.

Ako som už vyššie spomínal, najprv hráči, ktorí majú Big Blind a Small Blind vložia povinné stávky. Potom sa rozdajú každému hráčovi dve karty. Začína sa prvé kolo vsádzania. Keďže povinné stávky sú už vložené, kolo vsádzania začína hráč naľavo od Big Blindu (na obrázku som to ja). Môžem zvoliť Call, Raise a Fold. Fold & Skip v tejto konkrétnej hre (Governor of Poker) znamená zložiť karty a okamžite začať novú hru.

Prvé kolo vsádzania sa skončilo (všetci hráči zvolili Call). Rozdali sa tri spoločné karty – Flop. Začína sa druhé kolo vsádzania, ktoré začína hráč naľavo od Dealera (podobne aj v ďalších kolách). Keďže prví dvaja hráči zvolili Check, mám na výber Check, Bet (staviť) alebo Fold.

Druhé kolo vsádzania sa skončilo (všetci hráči zvolili Check), môže sa na stôl vyložiť štvrtá spoločná karta – Turn. Vsádzanie opäť začal hráč naľavo od Dealera. No druhý hráč (hráč s Big Blindom) navýšil stávku – Raise. V tomto prípade už nemôžem zvoliť Check ale musím dorovnať stávku – Call, navýšiť stávku –All in (pretože nemám dostatok žetónov) alebo skončiť hru – Fold. Kvôli ďalšej ilustrácií zvolím Call.

Ostatní hráči neriskovali a ukončili hru – Fold. Tým sa skončilo tretie kolo vsádzania, po ktorom zostali v hre len dvaja hráči. Na stôl sa vyložila piata a posledná spoločná karta – River. V poslednom kole vsádzania protihráč posunul latku naozaj vysoko. Vsadil vysokú sumu, čo znamená, že má veľmi dobré karty na ruke a dokáže s nimi poskladať silnejšiu kombináciu ako ja. Ale takisto je tam malá možnosť, že hráč len blafuje, t.z. tvári sa a dáva najavo, že má silne karty, čo v skutočnosti nie je pravda. Teraz mám na výber len Fold a All in. Aj za cenu skončenia v hre, zvolím All in.

Po poslednom kole vsádzania nasleduje Showdown. Protihráč vyložil karty a ako sa ukázalo, mal som pravdu. Protihráč blafoval, pretože mal najnižší pár aký sa dá poskladať – dve dvojky. No keďže ja som neposkladal ani len jeden pár, protihráč vyhráva. Môže sa začať nová hra.

Kombinácie

Royal Flush – Päť najvyšších kariet rovnakého znaku
Straight Flush – Ľubovoľných päť po sebe nasledujúcich kariet rovnakého znaku. Čím vyššia je postupka, tím vyššia je jej hodnota.
Four of a Kind – Štyri karty rovnakej hodnoty. Pri rovnakej štvorici rozhoduje výška piatej karty – kicker.
Full House – Trojica a pár súčasne. V prípade dvoch fullhousov rozhodne vyššia trojica, pri rovnakej trojici rozhoduje vyšší pár.
Flush – Päť kariet rovnakého znaku. V prípade dvoch farieb vyhráva hráč s najvyššou kartou vo farbe. Ak je rovnaká, rozhodne druhá najvyššia karta atď
Straight – Päť po sebe nasledujúcich kariet. V prípade rovnosti vyhráva postupka zakončená vyššou kartou. Esom postupka začína, alebo končí, nemôže byť v strede. Na obrázku je najnižšia možná postupka.
Three of a Kind – Tri karty rovnakej hodnoty. Pri rovnakej trojici, rozhoduje kicker – výška štvrtej karty, v poprípade rovnosti rozhodne piata.
Two Pair – V prípade rovnosti rozhoduje vyšší pár. Ak majú hráči rovnaký vyšší pár, rozhodne druhý pár. Ak sú rovnaké oba páry rozhodne výška piatej karty – kicker.
One Pair – Dve karty rovnakej hodnoty. Vyšší pár poráža nižší. Pri rovnakom páre rozhoduje kicker – výška tretej karty, pri rovnosti výška štvrtej alebo piatej karty.
High Card – Ak nemáte žiadnu z vyššie uvedených kombinácií, počíta sa najvyššia karta. V prípade rovnosti druhá karta atď. Na obrázku je najsilnejšia možná kombinácia najvyšších kariet.

Názorné príklady pokerových kombinácií nájdete vo fotogalérií.

Pokiaľ sa vám toto nestačí, TU nájdete malý tutorial s vysvetlivkami a tipmi na hranie

Ak ste pochopili základný princíp tejto hry a máte chuť si ju zahrať, TU nájdete odkaz na peknú flashovú online hru – Governor of Poker

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama