04.03.2010

Karty už akosi patria k atmosfére kamarátskeho posedenia pri pive, či cigaretke. Výnimkou nie je ani akčný Bang!. Ten sa môže považovať za typickú krčmovú hru – v tom najlepšom slova zmysle – navyše, dá sa hrať aj vo vznešenejšom prostredí. Ale povedzme si na rovinu – kde si vychutnáte spoločenskú atmosféru lepšie ?

bang

K tomu, aby ste si zahrali Bang! vám stačí stôl, 3–7 stoličiek a balíček kariet. Áno, Bang! Je čisto kartová hra, žiadnu centrálnu hraciu plochu vám netreba. Stačia iba karty a partička dobre naladených priateľov.

Hra je vytvorená na motívy divokého západu, čiže ide o western – alebo ak chcete, o spaghetti western, keďže Bang! je dielom Emiliana Sciarru z Talianska. Ten získal za Bang! v roku 2004 cenu Origins Awards za najlepšiu hru a grafiku.

V hre sa stretávajú 4 druhy postáv: šerif, pomocník šerifa, bandita a odpadlík. Úlohou šerifa je zabiť všetkých banditov a odpadlíka. Bandita sa snaži zabiť šerifa. Pomocník šerifa musí šerifa ochrániť. Odpadlík hra proti všetkým, keďže jeho úlohou je, aby zostal v hre iba on a šerif, ktorého sa až potom pokúsi zabiť, keďže chce byť novým šerifom. Ak by ho zabil skôr, keď sú v hre ešte aj ostatné postavy, vyhrávajú banditi. Pomocníci šerifa vyhrávajú vtedy, ak sa strane zákona podarí zabiť všetkých banditov a odpadlíka a to aj v tom prípade, ak za šerifa položili život. Pri plnom obsadení hráčov (počet 7) je ich rozloženie takéto: 1 šerif, 2 pomocníci šerifa, 3 banditi a 1 odpadlík.

Hra sa začína výberom postáv, avšak lícom dolu, keď hráči nevidia, ktorú postavu si vyberajú – tú im pridelí náhoda. Počas celej hry držia svoju rolu v anonymite, svoju totožnosť odkryje iba šerif, ktorý ma výhodu jedného života navyše. Keďže je šerif odhalený, jeho pomocníci vedia, na koho nemajú útočiť, banditi naopak vidia, kam majú smerovať ich výstrely. Odpadlík pôsobí v hre ako vyrovnávajúci element – najprv sa snaží zabiť banditov, a keď jeden z nich padne, presunie sa na ich stranu a zabíja pomocníkov šerifa. Rola odpadlíka je v hre určite tou najnáročnejšou.

Dvoma najdôležitejšími kartami v hre sú karta Bang! a karta Vedľa. Kartou Bang! môžeme po niekom vystreliť a on sa môže kartou Vedľa výstrelu uhnúť (ak takú kartu má). Ak kartu Vedľa nemá, uberá si život. Hráč je zabitý vtedy, ak mu neostáva ani jeden život. Tie si môže počas hry dobíjať kartou Pivo. Štandardne môže hráč vystreliť len na hráča sediaceho vedľa neho (či už po jeho ľavici alebo pravici), avšak v hre existujú ďalšie karty, ktorými si hráč môže zvýšiť dostrel. V hre sa nachádza ešte viacero špeciálnych kariet, ktoré robia hru zaujímavejšou. Okrem základnej verzie hry Bang! existuje aj niekoľko rozšírení, ako napríklad Dodge city, High Noon ci Fistful.

Jedna hra trvá 20 – 40 minút.

Na Slovensku je v predaji česká verzia hry Bang!, avšak je celkom možné, že niekde natrafíte aj na pôvodnú (taliansku) verziu. Hru môžete zohnať za cca 11 eur. Neváhajte a aj vy sa pridajte do nadšenej komunity hráčov Bangu!, hráčov, čo majú radi pravú westernovú atmosféru !

Viac o hre Bang! na portáli www.bang.cz

Zdroj: Jakub Nedoba

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Anketa
Za koho najradšej hrávate ?
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama