19.02.2021

Kto nájde tento poklad, nebude musieť do konca života pracovať. Výzva s názvom The Thrill of the Chase vylákala do terénu viac ako 350 tisíc ľudí. Zatiaľ bezúspešne. Poďme sa na ňu pozrieť bližšie.

Kto je Forrest Fenn?

Forrest Fenn je prezývaný aj žijúci Indiana Jones. Celý svoj život strávil pátraním po historických pokladoch. Jeden takýto poklad sa rozhodol ukryť na neznámom mieste s tým, že sa pokúsi svojou hrou odtrhnúť ľudí od počítačov. Podarilo sa. Fenn vo svojich pamätiach uviedol báseň, do ktorej zakomponoval indície k nájdeniu pokladu nesmiernej ceny. Desiatky tisíc ľudí sa vybralo podľa jeho stôp tento poklad hľadať. Prešlo deväť rokov od jeho ukrytia a zatiaľ nič. Takže stále má každý šancu stať sa milionárom. Dnes má Forrest 87 rokov a ak sa poklad do jeho smrti nenájde, plánuje k nemu nechať uložiť aj svoje kosti. Aby to nebol iba hon za bohatstvom, Fenn sa rozhodol pridať trochu morálneho poučenia: „Neseďte za počítačom a choďte von do prírody.“ Jeho cieľom je, aby sa ľudia zamilovali do americkej prírody a aby si aj oni na vlastnej koži vyskúšali jeho vášeň pre napätie pri hľadaní pokladu.
Forrest Fenn sa rozhodol vytvoriť zlatý poklad v roku 1988, keď mu lekári diagnostikovali rakovinu (rok predtým na túto chorobu umrel jeho otec). Do bronzovej truhlice z 12. storočia ukryl zlaté nugety, vzácne mince, šperky a drahé kamene spolu so svojou autobiografiou a poklad chcel ukryť blízko miesta, kde si plánoval vziať život. Vážnu chorobu však porazil a poklad nakoniec ukryl až v roku 2010. Do rýmov básne skryl 9 stôp – indícií, ktoré vedú k pokladu. Ten by mal byť zakopaný niekde v horách Santa Fe, hlboko v zemi. Truhla váži celkom 18 kilogramov, z čoho 4,5 kilogramov je samotná truhla. To znamená, že váha cenností vo vnútri je 13,5 kilogramov.

Forrest Fenn

Forrest Fenn

Začalo to básňou

Forrest Fenn vo svojej autobiografii s názvom The Thrill of the Chase vydanej v roku 2010 ukryl veršovanú nápovedu. Z básne sa čitatelia napríklad dozvedia, že poklad by mali začať hľadať na mieste, kde sa „teplé vody zastavujú“. Báseň o 24 veršoch je v knihe ukrytá medzi spomienkami na Vietnam, kde Fenna dvakrát zostrelili. Dokázal prežiť a o mnoho rokov neskôr zvíťazil tiež nad rakovinou.

Toto je preklad básne do slovenčiny:

Začnite tam, kde teplá voda stojí a zamierte kaňonom dole. Nie je to ďaleko, avšak chôdzou ďaleko, vydajte sa nižšie k domom Brownovcov.

Odtiaľ vedie cesta k pokore, koniec je stále bližšie, k nemu nevedie žiadna ľahká cesta, iba prekážky a problémy.

Keď budete múdri a nájdete značku, pozrite sa rýchlo dolu, vášmu hľadaniu je koniec. Už sa nerozhliadajte, vezmite si truhlu a v pokoji odíďte.

Tak prečo musím ísť a poklad takto skryť? Odpoveď už viem, bol som unavený a teraz som slabý.

Tak ma dobre počúvajte, vaša snaha bude stáť za ten chlad. Keď ste v lese odvážni, zlato dám vám rád.

A po čom sa t vlastne pátra? V bronzovej truhle sa má údajne ukrývať 265 zlatých mincí, stovky zlatých nugetov, stovky rubínov, osem smaragdov, dva zafíry, veľa diamantov či dve sošky zo starovekej Číny.

Je to vtip, marketingový ťah či pravda?

Hlavne v poslednej dobe sa objavujú teórie, že ide o jeden veľký hoax a že žiaden poklad v skutočnosti neexistuje. V rozhovore spred dvoch rokov pre New York Times však Forrest toto tvrdenie kategoricky odmieta a sľubuje, že postupne pridá k básni ďalšie indície. A dokonca že bude odpovedať na svojej stránke na niektoré zaujímavé otázky. Z doteraz zodpovedaných otázok tak možno zložiť aspoň približný popis miesta, kde by mohol byť poklad ukrytý. Fenn tvrdí, že truhla sa nachádza najmenej 13 kilometrov severne od Santa Fe, kdesi v Skalistých horách vyššie než 1525 metrov nad morom. Poklad vraj na miesto viezol na dvakrát. Najprv schoval truhlu a až neskôr do nej vložil drahocenný obsah. Truhlica nie je schovaná v bani, na cintoríne alebo vnútri nejakej budovy.
Ľudia pri pátraní využívajú všetky dostupné pomôcky. Niektorí si vystačia s papierovou mapou a indíciami z básne. Iní sa neboja použiť najmodernejšie technológie a analyzujú satelitné snímky a digitálne mapové podklady. Dokonca existuje stránka s podrobnou analýzou textu. Či už je poklad skutočný, alebo nie, mnohí pri jeho hľadaní neváhajú riskovať život. Niektorí z nich kvôli tomu dali výpoveď a opustili rodiny. A niekoľko ich tu našlo aj smrť. Záhadná truhlica sa stala tak populárnou, že o tejto legende vzniklo niekoľko kníh a dokonca už aj dokumentárny film. Sám Fenn vyhlásil, že poklad vyzdvihne, až jeho hodnota vplyvom inflácie stúpne na 10 miliónov dolárov.

Skalisté hory blízko Santa Fe – nachádza sa poklad niekde tu?

Skalisté hory blízko Santa Fe – nachádza sa poklad niekde tu?

Foto: forrestfennstre­asure.weebly.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama