14.11.2011

Florbal sa teší čoraz väčšej obľube. Stále vznikajú nové tímy či už v školách, obciach, mestách či mestských častiach. Stáva sa však populárnym i pre rekreačných športovcov a vypĺňa „porobotné“ či víkendové chvíle mnohým športu chtivým nadšencom.

Čo florbal vlastne je?
Ide o kolektívny šport, ktorý sa podobá pozemnému hokeju a hrá sa v hale. Proti sebe hrajú dva tímy, z ktorého každý má počas zápasu v hre šesť hráčov ( z toho je jeden brankár, ktorý nemá hokejku). Ak sa zápas hrá profesionálne a nie len pre potešenie, ihrisko má rozmery 40×20 metrov. Cieľom je, rovnako ako pri pozemnom hokeji, dostať loptičku do súperovej bránky.

Kde vznikol?
Tento šport má pôvod v Škandinávií. Konkrétne sa prvotne začal hrávať vo Švédsku v polovici 70. rokov pod názvom innebandy. Ďalej sa florbal rozšíril do susedného Fínska a neskôr do Švajčiarska. Avšak švajčiarsky florbal mal od toho škandinávskeho jednu veľkú odlišnosť – a to, že brankár mohol používať hokejku. Oficiálne pravidlá florbalu sa ustanovili v septembri v roku 1983.

Ako sa rozšíril ďalej
Tri roky potom ako sa kodifikovali oficiálne pravidlá, čiže v roku 1986, založilo Švédsko, Fínsko a Švajčiarsko Medzinárodnú florbalovú federáciu (International Florball Federation, so skratkou IFF). Následne sa v ďalších desiatich rokoch rozmohol fenomén tohto športu v krajinách po celom svete. Keď sa v roku 1996 konali vo Švédsku prvé Majstrovstvá sveta vo florbale, v IFF bolo už prihlásených osemnásť krajín.
Dôležitým krokom pre rozvoj florbalu bolo tiež získanie členstva pre IFF v General Association of International Sports Federations (skratka GAISF) . IFF dnes pozostáva z 40 členov asociácií s viac ako 3 500 klubmi a 200 000 registrovanými hráčmi. (Slovensko sa stalo členom IFF v roku 1998.)
Medzinárodná florbalová federácia tiež organizuje každoročne majstrovstvá sveta. Avšak je tu sitá deľba – a to: v párny rok hrávajú kategórie Muži a Ženy pod 19 rokov a každý nepárny rok hrávajú kategórie Ženy a Muži pod 19 rokov. Aby to bolo ešte trošku komplikovanejšie, každý rok sa hráva aj Európsky pohár.

Cieľom IFF je, aby sa florbal dostal na Olympijské hry. A na to potrebuje uznanie od Medzinárodného olympijského výboru (International Olympic Committee – skratka IOC), aby florbalu udelil Olympijský štatút.

Pravidlá hry
Ako je už spomenuté na začiatku, hru hrávajú proti sebe piati hráči v poli so šiestym hráčom, ktorý je brankár za každý tím. Hráčov však počas hry môže byť aj menej, záleží to od vylučovania. Každé družstvo môže mať dvadsať hráčov s niekoľkými brankármi. Hráči počas hry bežia a snažia sa dať súperovi gól. Zaujímavé je, že fyzický kontakt je vo florbale neprípustný.
Zápas pozostáva z troch tretín, pričom každá tretina má buď dvadsať alebo pätnásť minút. Počas zápasu sú na hracej ploche dvaja rozhodcovia a každý má rovnaké postavenie.
Rozhodca môže hru prerušiť ak:
• sa lopta dostane mimo hracej plochy
• nejaký hráč poruší pravidlá hry
• počas trestného strieľania
• v mimoriadnych situáciách.
Rozmery ihriska majú spomínaných 20×40 metrov a plocha je olemovaná mantinelmi, podobne ako pri hokeji. Mantinely sú buď drevené alebo plastové, vysoké zvyčajne päťdesiat centimetrov a majú zaoblené rohy, aby nedošlo k zbytočným úrazom. Podlaha v halách býva tiež zväčša drevená či plastová, prípadne má rohožový povrch.

Samozrejme florbal sa dá hrať aj na ihriskách s inými kritériami. Dokonca i v profesionálnych zápasoch sa môžu vyskytnúť isté odchýlky od týchto spomínaných noriem.

Výbava hráčov
Oblečenie hráčov v poli sa skladá z krátkych nohavíc, podkolienok, halových tenisiek a trička = dresu, na ktorom je na chrbte i na hrudi číslo. Brankár však musí mať oblečené dlhé nohavice, mať masku a môže mať i rukavice.
Hokejky bývajú vyrobené najmä zo sklených, polykarbónových alebo karbónových vlákien. Ich hmotnosť sa pohybuje okolo 150 – 250 gramov a majú dĺžku v rozpätí 80 – 100 centimetrov. Čepele sú vyrábané z rozličných plastických zložiek (PE, HDPE) alebo nylonových zložiek (PA). Niektorí výrobcovia používajú sklené a karbónové vlákna. Rôzne materiály robia čepeľ tvrdou alebo mäkkou. Mäkké čepele sú dobré na riadenie hokejky, tvrdé sú zase lepšie pri streľbe. Čepeľ môže byť tvarovaná podľa potrieb každého hráča v súlade s niekoľkými pravidlami. Pri ohýbaní sa musí dodržať maximálne zahnutie 30 milimetrov. Cena hokejok sa pohybuje od 15 – 200 €.

Loptičky na florbal sú jedinečné svojho druhu. Ide totiž o ľahké plastové duté loptičky, v ktorých sú guľaté otvory – dierky. Ich tvar je prispôsobený aerodynamickým požiadavkám hry, čím zabezpečuje lepšie vedenie loptičky, presnejšie prihrávky a tvrdé strely. Loptička sa dá kúpiť od 1 €. Základné typy loptičiek:
1. hladká loptička: je to základný typ loptičky, ktorý má hladký povrch bez špeciálnych technologických prvkov a vylepšení.

2. Profilovaná loptička: loptička má na povrchu špeciálne vystužujúce vlsy v tvare šesťuholníka alebo trojuholníka pre zvýšenie tuhosti a odolnosti loptičky.

3. Loptička typu „booster“: je špeciálna loptička, ktorá má výrazne zlepšené aerodynamické vlastnosti zvyšujúce kinetickú rýchlosť loptičky. Loptička je rýchlejšia vďaka priehlbinkám na jej povrchu, ktoré znižujú odpor vzduchu. Výsledkom je zvýšená rýchlosť loptičky a tiež presnejšie strely a prihrávky.

4. Loptička typu „flash“: je najnovší technologický výtvor na poli florbalových loptičiek. Vychádza z modelu booster, ale na vnútornej strane je loptička vybavená špeciálnou farbou, ktorá pri pohybe a rotácii vytvára efekt blikania (flashuje). Táto novinka je oficiálnou loptičkou švédskej extraligy žien.

Florbalové odnože
Freebandy – je to šport, ktorý vyvinuli florbalový fanatici v roku 2000. Základnou technikou vo freebandy je florbalová technika zvaná „zorro“, ktorá zahŕňa zdvihnutie loptičky na hokejke do vzduchu s využitím odporu vzduchu a rýchlych pohybov ju udržať na čepeli. Pravidlá tejto formy florbalu sú skoro rovnaké ako pri klasickom florbale, s výnimkou dovolenej hry vysokou hokejkou.

Florbal vozíčkarov – tento typ florbalu je totožný s klasickou formou. Hráči používajú tie isté hokejky a loptičku, len sa pohybujú pri tom na vozíčkoch. Umožnené je taktiež hrať brankárom s hokejkami. (Prvý oficiálny zápas vozíčkarov pod dozorom IFF bol odohraný medzi mužskými tímami Českej republiky a Švédska počas majstrovstiev sveta mužov 2008 v Prahe.)

Slovenský florbalový zväz
http://www.szfb.sk/

Najväčší slovenský florbalový portál
http://www.florbalportal.sk/

Kde a ako na to?
Tí skromní potrebujú len hokejku, loptičku, vonku či vnútri nejaký „rovný plac“ a odhodlanie a chuť hrať. Ak sa im to však zapáči, môžu sa prihlásiť do klubu, ktorý by ich profesionálne trénoval, a ak by sa im darilo, odohrávanie zápasov by prišlo veľmi rýchlo (zvyčajne už v každej obci je florbalový tím, na ktorý sa záujemcovia môžu obrátiť so záujmom o členstvo, napr.: http://1scmalacky.sk/?…). Tu by sa už však nastolila akási rivalita a potešenie z hry by bola omotaná s cieľom vyhrať a nie sa len zabaviť. Preto je potrebné zvážiť, či sa hodláte ponoriť do tohto ošiaľu naplno alebo len rekreačne.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Anketa
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Martina Chudá 19.11.2011 20:13
Martina Chudá
Milan Švidroň napísal:

Vynikajúce - a zasa som o niečo múdrejší. Skvelý článok. Skvelé podrobnosti. Vďaka

Ja ďakujem. A som rada, že článok potešil!

Milan Švidroň 17.11.2011 21:33
Milan Švidroň

Vynikajúce - a zasa som o niečo múdrejší. Skvelý článok. Skvelé podrobnosti. Vďaka

Prihlásenie
 
 
Reklama