10.07.2011

Čo je boccia?
Aj keď mnohým slovo boccia mnohým možno evokuje nejakú taliansku špecialitu, boccia či „boča“ je druh športu. Ide o modifikáciu hier ako je napríklad pétanque, bowling alebo boules.

Kto ju hráva?
Hra bola pôvodne určená postihnutým deťom s detskou obrnou, avšak dnes je rozšírená u športovcoch s rôznymi vážnymi pohybovými poruchami, ktorí sú kvôli svojmu telesnému postihnutiu odkázaní na invalidný vozík.

Hrať ju však môže každý, kto sa na hru cíti. Rekreačne je vhodná ako pre mladých tak i pre starších, bez rozdielov. No ak sa hrá boccia závodne na vyššej úrovni treba sa vedieť koncentrovať mať silný švih, pričom sa namáha paža.

Je známa?
Boccia sa teší veľkej popularite, i keď pre niekoho môže byť úplnou novinkou. No o jej rozšírení svedčí aj to, že v roku 1984 sa stala paraolympijským športom a v roku 2008 ju hrávali postihnutí športovci vo viac ako päťdesiatich štátoch. Hrala sa napríklad na paralympiáde v Barcelone, Sydney, Aténach či v Pekingu. Boccia je jedným z troch paralympijských športov, ktoré nemajú protipól v programe letných olympijských hier.

Čo sa na hru potrebuje?
Samozrejme miesto. „Boča“ sa hráva buď v telocvičniach alebo halách, kde je parketová palubovka. Rozmery ihriska sú 12,5 m x 6 m. Ďalej je potrebná sada 13 loptičiek. Šesť z týchto loptičiek je červených, ďalších šesť modrých a jedna je biela – tá sa volá „Jack“ a zvyčajne je menšia ako ostatných 12. Pre tých hráčov, ktorí neudržia loptičku v ruke sa pri hre používajú špeciálne upravené rúry, ktoré im pomáha asistent nastaviť, aby sa hráč trafil kam má.

Ako sa hrá?
Hra je veľmi podobná petangu. Rozdiel je, že v boccii sa namiesto kovových guličiek používajú kožené loptičky. Ich hmotnosť je 275 gramov a a obvod 270 mm, a tak salepšie držia postihnutému športovcovi.

Jack (biela loptička) sa hodí do hracieho poľa a hráči majú za úlohu sa triafať svojou farbou loptičiek čo najbližšie k Jackovi.

Loptičky sa môžu hádzať alebo kopaťnohou. Tím, ktorí neudržia loptičky pomáhajú spomínaný asistenti so špeciálnymi rúrami.

Koľkí môžu hru hrať?
Bocciu môžu hrať jednotlivci, páry ale aj trojčlenné tímy.

Aké sú kategórie?
V „boči“ existujú 4 kategórie BC1, BC2, BC3 a BC4. Každý tento stupeň klasifikuje každého boccistu osobitne v klasifikačnom systéme a na základe jeho postihnutia určí do akej kategórie športovec patrí.

Toto boli pravidlá pre hráčov, ktorým je hra prednostne a pôvodne určená. To však neznamená, že hrať ju nemôže nik iný. Práve naopak, loptičky sú ľahšie či už na dotyk alebo váhu v porovnaní s petangom, takže hrať ju môžu pokojne aj deti či seniori ako pre zábavu tak aj závodne.

Druhy hodov
Hod Punto: keď sa farebná guľa kotúľa k Jackovi, s úmyslom čo najviac sa mu priblížiť
Hod Raffa: buď s pomocou alebo bez pomoci podlahy sa loptička hodí na inú, či už vlastnú alebo súperovu, na ktorú však hráč vopred upozorní rozhodcu
Hod Volo: boccista sa snaží priamo trafiť vlastnú alebo súperovu loptičku alebo Jacka tak, ako to vopred oznámil rozhodcovi resp. súperovi. Loptička zahraná hodom Volo teda letí celú dráhu vzduchom a mala by dopadnúť na vybraný cieľ.

Každý hráč má 1 minútu na hodenie gule.

Bodovanie
Zápas sa vždy končí pri 15 bode. Za jeden bod sa počíta každá loptička, ktorá bude k Jackovi bližšie ako najbližšia loptička súpera. To znamená, že v jednej výmene je možné dosiahnuť až 4 body.

Tímy
Na Slovensku i po celom svete je veľa tímov boccistov. Od kamarátskych skupiniek, cez školské družstvá či krúžky až po profesionálov, ktorí sa zúčastňujú na paraolympiáde.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Martina Chudá 06.10.2011 14:40
Martina Chudá
adammer napísal:

tusim este nebolo spomenute, ze ta "vozickarska" boccia, ktoru mimochodom hravam, sa hra a styri a nehra sa do 15, ale sa skore pocita tak, ze pocet najblizsich lopt jednej farby sa porovna s prvou najblizsou loptou druhej farby a ich pocet sa preietne do skore 1 blizsia lopta = 1 bod... hrac ktory ma viac bodov za vsetky styri sety, vyhrava :-) viac na www.bocciask.webnode.sk a www.adamboccia.webnode.sk

s pozdravom
adam burianek

dik za upresnenie a priblizenie z reality.. cim viac info, tym vacsia kvalita.. zelam vela uspechov a bodov v hre ;)

adammer (Neregistrovaný užívateľ) 04.10.2011 12:30
adammer

tusim este nebolo spomenute, ze ta "vozickarska" boccia, ktoru mimochodom hravam, sa hra a styri a nehra sa do 15, ale sa skore pocita tak, ze pocet najblizsich lopt jednej farby sa porovna s prvou najblizsou loptou druhej farby a ich pocet sa preietne do skore 1 blizsia lopta = 1 bod... hrac ktory ma viac bodov za vsetky styri sety, vyhrava :-) viac na www.bocciask.webnode.sk a www.adamboccia.webnode.sk

s pozdravom
adam burianek

Prihlásenie
 
 
Reklama