22.03.2010

Post obrancu v hokejovom tíme je špecifická pozícia. Správny bek musí mať dokonalý prehľad o hre, byť obetavý, tvrdý, nekompromisný a zároveň musí mať v sebe aj určitú kreativitu, pretože každý jeden útok sa zákonite začína od vlastnej brány, čiže od obrancu.

Na poste obrancu máme momentálne asi najväčší výber a najväčšiu kvalitu a perspektívu. Medzi najlepšími nájdeme bekov rýdzo defenzívnych (napr. Jurčina, Štrbák) i ofenzívnych (Lintner, Podhradský), perspektívnych (Valábik, Sekera) i skúsených veteránov (Pavlikovský, Suchý).

Jednotkou medzi nimi je jednoznačne Zdeno Chára. Držiteľ Norrisovej trofeje z minulej sezóny je momentálne možno najlepším obrancom planéty, prinajmenšom patrí do prvej trojky. Je pre obrancu v ideálnom veku (32 rokov), na ľade vzbudzuje rešpekt svojou obrovskou postavou, ale i hokejovými zručnosťami. Na svoju výšku je neuveriteľne obratný a zdatne konkuruje aj najrýchlejším útočníkom NHL. Opačným prípadom je Ľubomír Višňovský. Obranca, ktorého jeho výška by sa zdala hendikepom, sa vypracoval a v 24 rokoch sa dostal do vysnívanej kanadsko-americkej NHL, kde stihol odohrať doteraz už takmer 600 zápasov. Obaja beci sa držia v aktuálnej sezóne v prvej desiatke kanadského bodovania obrancov a sú veľkými oporami svojich tímov a špičkou na svojom poste v celosvetovom meradle.

Okrem tejto dvojice pôsobia v zámorí aj ďalší naši defenzívni hráči s veľkým potenciálom – Andrej Sekera a Andrej Meszároš. Hlavne Meszároš predstavuje stále mladého perspektívneho beka, aj keď v posledných sezónach nevie vrátiť svoju výkonnosť na úroveň nováčikovskej sezóny, v ktorej získal 34 plusových bodov. Určite je však stále prísľubom pre budúcnosť nášho hokeja.

Martin Štrbák v reprezentačnom drese

Martin Štrbák v reprezentačnom drese

V Európe tvoria špičku vo svojich ligách predovšetkým Dominik Graňák vo Švédsku, Richard Pavlikovský v Nemecku, či Richard Stehlík a Ivan Švarný v Čechách. Početné zastúpenie má slovenský hokej v ruskej KHL. Elitou medzi bekmi KHL je jednoznačne Martin Štrbák. Skúsený obranca, ktorý bol po nevydarenej minulej sezóne odpisovaný, je momentálne možno v životnej forme a drží sa v špičke bodovania obrancov KHL i čase strávenom na ľade. Veľkými oporami svojich tímov sú aj Peter Podhradský, Ivan Baranka, Jaroslav Obšut, či Richard Lintner. Do rebríčka sa dostal aj jeden zástupca slovenskej extraligy – Michal Sersen. Bratislavský bek je top obrancom na Slovensku a len nešťastne zranenie na začiatku minulej sezóny mu zabránilo v prieniku do NHL, kam si ho po vzájomnom súboji chcela stiahnuť Tampa Bay. Tento v juniorských časoch veľmi produktívny obranca má však ešte podstatnú časť kariéry pred sebou a ak na sebe neprestane pracovať, môže to dotiahnuť ešte ďaleko.

20 top obrancov SR
Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama