09.04.2010

Rok 1979 je pre históriu draftov do kanadsko-americkej NHL prelomovým rokom, pretože prvýkrát mohli byť draftovaní aj hráči, ktorí už mali profesionálny kontrakt v niektorej inej lige. Možno aj vďaka tomu je draft roku 1979 považovaný za jeden z najúspešnejších v histórii NHL. Veď rovno pätica hráčov z neho sa dostala do Siene slávy.

Kluby profiligy si vyberali mladých hráčov v auguste v Montreale. V šiestich kolách siahli po 126 hokejistoch – 11 brankároch, 41 obrancoch a 74 útočníkoch. Na rad sa dostali aj hráči z Európy – 5 Švédov a náš Anton Šťastný z bratislavského Slovana. Do NHL aspoň na jeden zápas nazrelo až 103 hráčov, z toho 17 odohrali vyše 1000 zápasov a spolu vyhrali 23 Stanley Cupov. Do siene slávy sa svojimi výkonmi prebojovala pätica Gartner, Bourque, Goulet, Messier a Anderson, v NHL All-Star zápase nastúpili ešte okrem nich ďalší 16 hokejisti.

Zaujímavosťou je, že v top desiatke boli vybraní až traja hokejisti Birminghamu Bulls z konkurenčnej WHA, medzi nimi aj jednotka draftu Rob Ramage. Prvá desiatka vyzerala nasledovne:

1. Rob Ramage
Obranca
Kanada
Colorado Rockies
Birmingham Bulls
WHA

2.Perry Turnbull
Ľavé krídlo
Kanada
St. Louis Blues
Portland Winter Hawks
WHL

3.Mike Foligno
Pravé krídlo
Kanada
Detroit Red Wings
Sudbury Wolves
OHL

4.Mike Gartner
Pravé krídlo
Kanada
Washington Capitals
Cincinnati Stingers
WHA

5.Rick Vaive
Pravé krídlo
Kanada
Vancouver Canucks
Birmingham Bulls
WHA

6.Craig Hartsburg
Obranca
Kanada
Minnesota North Stars
Birmingham Bulls
WHA

7.Keith Brown
Obranca
Kanada
Chicago Blackhawks
Portland Winter Hawks
WHL

8.Ray Bourque
Obranca
Kanada
Boston Bruins
Verdun Eperviers
QMJHL

9.Laurie Boschman
Center
Kanada
Toronto Maple Leafs
Brandon Wheat Kings
WHL

10.Tom McCarthy
Ľavé krídlo
Kanada
Minnesota North Stars
Oshawa Generals
OHL

Zaujímavosť:

Veľkú pochvalu si za draft 1979 zaslúži vtedajší generálny manažér Edmontonu Oilers Larry Gordon, ktorý práve v Montreale položil základný stavebný kameň budúceho megaúspešného klubu. Gordon urobil pred draftom pár šikovných výmien, čim získal od Minnesoty dva výbery v drafte, ktoré použil na mladíkov Marka Messiera a Glena Andersona – budúcich členov Siene slávy v Toronte. Naopak, v Minnesote si s odstupom času určite búchali hlavu o stôl, pretože aj keď získali hviezdneho Neala Brotena, kvality a vodcovské schopnosti tejto dvojice by boli popravde oveľa cennejšie.

Najväčšie prekvapenie draftu:

Mark Messier, kanadský útočník, o ktorom ešte bude reč.

Mark Messier, kanadský útočník, o ktorom ešte bude reč.

Najväčšie sklamanie draftu:

Perry Turnbull, dvojka draftu, nastrieľal v poslednej sezóne za Portland 75 gólov v 70 zápasoch, svoj potenciál však nikdy nedokázal využiť naplno. Síce v prvých štyroch sezónach v drese St. Louis pokoril trikrát hranicu 30 gólov, ale postupne začal stagnovať a v 29 rokoch natrvalo opustil profiligu.

Top mužstvo draftu 1979:

Brankári:

Pelle Lindbergh

Narodený: 24.5.1959

Zomrel: 13.11.1985

Národnosť: Švédsko

Draftová pozícia: 35. miesto (Philadelphia Flyers)

Úspechy: bronzový medailista z MS 1979, bronzový medailista z OH 1980, Vezina Trophy (1984–85), člen NHL All-Star teamu, člen NHL All-Star teamu nováčikov, 2-násobný účastník NHL All-Star zápasu, finalista Stanley Cupu

Kluby NHL: Philadelphia Flyers

Štatistika NHL: 157 zápasov s bilanciou 87 víťazstiev, 15 remíz a 49 prehier, 7 zápasov s čistým kontom, priemer gólov na zápas 3,30, percentuálna úspešnosť zásahov 88,69%

Lindbergh je považovaný za najväčší švédsky brankársky talent všetkých čias, nikdy ho však, bohužiaľ, nemohol rozvinúť naplno. Philadelphiu zaujal Lindbergh v sezóne 1978–79, keď sa ako junior presadil v štokholmskom AIK a zahral si na juniorských i seniorských majstrovstvách sveta. Na draft sa dostal symbolicky po tom, čo ukončil kariéru jeho brankársky vzor, dvojnásobný držiteľ Vezina Trophy a legenda letcov Bernie Parent, ktorý sa stal neskôr jeho trénerom vo Flyers. Po veľmi úspešnej sezóne na farme v Maine, keď sa stal nováčikom roka i najužitočnejším hráčom sa postupne začal presadzovať aj v prvom mužstve pennsylvánskeho klubu. Vo svojej prvej sezóne sa dostal do All-Star teamu nováčikov, ale vrchol jeho kariéry prišiel až o dva roky neskôr, keď získal Vezina Trophy pre najlepšieho brankára NHL. Philadelphiu doviedol až do finále Stanley Cupu, kde však podľahli letci vtedy nezastaviteľným olejárom na čele s Wayneom Gretzkym. Lindbergh si však podobný úspech už zopakovať nestihol. Na začiatku sezóny 1985–86 sa viezol domov z večierka so svojimi spoluhráčmi, keď nevybral so svojim Porsche zákrutu a v rýchlosti 60 míľ vrazil do budovy základnej školy a zahynul. Vo Philadelphii jeho číslo 31 nikdy nevyradili, ale na úctu k nemu ho od nehody nikto nenosil. Lindbergh síce stihol počas zámorskej kariéry odchytať len necelých 160 zápasov, ale svojimi výkonmi sa nezmazateľne zapísal do sŕdc fanúšikov nielen Flyers.

Rick Wamsley

Narodený: 25.5.1959

Národnosť: Kanada

Draftová pozícia: 58. miesto (Montreal Canadiens)

Úspechy: víťaz Stanley Cupu (1989), William Jennings Trophy (1981–82, v drese Montrealu spolu s Denisom Herronom)

Kluby NHL: Montreal Canadiens, St. Louis Blues, Calgary Flames, Toronto Maple Leafs

Štatistika NHL: 407 zápasov s bilanciou 204 víťazstiev, 46 remíz a 131 prehier, 12 zápasov s čistým kontom, priemer gólov na zápas 3,38, percentuálna úspešnosť zásahov 88,02%

Wamsley nikdy nebol považovaný za brankára z hviezdnou budúcnosťou a svoj tieň ani nikdy neprekročil. Jeho sezónnym maximom bolo 46 zápasov v drese Montrealu. Vždy bojoval o pozíciu jednotky, ale nikdy ju definitívne nezískal. Napriek tomu má však za sebou slušnú kariéru, ktorú zdobí aj prsteň za víťazstvo v Stanley Cupe v roku 1989, keď robil v drese Calgary dvojku Mikeovi Vernonovi.

Rollie Melanson

Narodený: 28.6.1960

Národnosť: Kanada

Draftová pozícia: 59. miesto (New York Islanders)

Úspechy: 3-násobný víťaz Stanley Cupu (1981,1982,1983), William Jennings Trophy (1982–83, v drese Islanders spolu s Billym Smithom), 4-násobný finalista Stanley Cupu

Kluby NHL: New York Islanders, Minnesota North Stars, Los Angeles Kings, New Jersey Devils, Montreal Canadiens

Štatistika NHL: 291 zápasov s bilanciou 129 víťazstiev, 33 remíz a 106 prehier, 6 zápasov s čistým kontom, priemer gólov na zápas 3,63, percentuálna úspešnosť zásahov 88,14%

Melanson mal šťastie, že si ho vybrali práve Islanders, pretože v ich drese sa trikrát po sebe tešil zo Stanley Cupu. Aj keď v základnej časti bol Smithovi viac ako vyrovnaným konkurentom (v sezóne 1982–83 skončil dokonca na druhom mieste v hlasovaní o Vezina Trophy), v play-off ho vždy skúsenejší sok vytlačil z postu jednotky. Melanson to trpel tri sezóny, potom sa rozhodol skúsiť šťastie inde. Úspešné však bolo už len jeho pôsobenie v LA, keď bol oporou kráľov.

Obrancovia:

Ray Bourque

Narodený: 28.12.1960

Národnosť: Kanada

Draftová pozícia: 8. miesto (Boston Bruins)

Úspechy: víťaz Stanley Cupu (2001), trojnásobný finalista Stanley Cupu, člen hokejovej Siene slávy (2004), James Norris Trophy (1986–87, 1987–88, 1989–90, 1990–91, 1993–94), Calder Trophy (1979–80), King Clancy Trophy (1991–92), 13-násobný člen All-Stars teamu NHL (6-násobný člen druhého All-Stars Teamu), 19-násobný účastník zápasu hviezd, najproduktívnejší obranca, najlepší strelec i nahrávač medzi obrancami v histórii NHL, najčastejšie strieľajúci hráč v histórii NHL (6206 striel)

Kluby NHL: Boston Bruins, Colorado Avalanche

Štatistika NHL:1612 zápasov, 410 gólov, 1169 asistencií, 1579 bodov

Keď Boston využil svoju 8. draftovú pozíciu na mladého beka Verdunu Black Hawks, určite ani netušili, že Bourque bude nasledujúcich dvadsať rokov viesť Bruins a zaradí sa spolu s ďalšími bývali obrancami medveďov Bobbym Orrom a Bradom Park k top obrancom hokejovej histórie. Niektorí odborníci sa dokonca zhodujú, že práve Bourque je tým najlepším defenzívnym hráčom, akého kedy videli krúžiť po zámorských klziskách. Mladý Ray sa presadil hneď po drafte a získal Calder Trophy pre najlepšieho nováčika a zároveň sa dostal do prvého All-Stars Teamu NHL, čo sa žiadnemu inému nováčikovi-korčuliarovi dovtedy nikdy nepodarilo. O pár rokov neskôr získal svoju prvú Norris Trophy, celkovo sa stal najlepším obrancom 5-krát (viac ich získali len Doug Harvey, Bobby Orr a Nicklas Lidström). Bourque vynikal svojou obetavosťou, stabilitou výkonov, ofenzívnou silou a hlavne vodcovskými schopnosťami, ktoré v Bostone 12 rokov využíval z pozície kapitána. Ray bol stálicou medzi top obrancami ligy, keď prakticky nemal slabšiu sezónu. Nikdy sa mu však nepodarilo doviesť medvede až k vytúženému Stanley Cupu. Preto ho Bruins, po 21 rokoch vernosti na jeho žiadosť vymenili do Colorada, ktoré malo potenciál na získanie Stanley Cupu (v zostave Roy, Sakic, Forsberg, Hejduk, Drury, Foote, či Blake). V druhej sezóne v drese Avalanche to dokázal. O jeho rešpekte svedčí, že Joe Sakic sa odhodlal k nevídanému činu – ako kapitán nezodvihol ako prvý nad hlavu Stanley Cup, ale zaniesol ho Bouqueovi, ktorý si tak mohol po vyše 1800 zápasoch v NHL vychutnať pocit víťazstva a rozlúčiť sa s profesionálnou kariérou. Raymond Jean Bourque zostane legendou už navždy.

Kevin Lowe

Narodený: 15.4.1959

Národnosť: Kanada

Draftová pozícia: 21. miesto (Edmonton Oilers)

Úspechy: 6-násobný víťaz Stanley Cupu (1984,1985, 1987, 1988, 1990, 1994), 8-násobný finalista Stanley Cupu, 7-násobný účastník All-Stars zápasu NHL, bronzový medailista z MS 1982, King Clancy Memorial Trophy (1989–90)

Kluby NHL: Edmonton Oilers, New York Rangers

Štatistika NHL: 1254 zápasov, 84 gólov, 348 asistencií, 432 bodov

Kevin Lowe bol vo svojich juniorských rokoch v drese Quebecu veľmi kreatívnym obrancom, čo potvrdil v poslednej sezóne v drese Remparts, keď vsietil 26 gólov a stal sa prvým anglicky hovoriacim kapitánom Quebecu. Lenže v drese Oilers bolo ofenzívnych hráčov viac ako dosť a mladý Lowe, ak sa chcel presadiť, musel pozmeniť štýl hry. Vypracoval sa na defenzívneho špecialistu a v mužstve olejárov na rešpektovanú osobnosť s kapitánskym áčkom. Zaujímavosťou je, že svoj prvý gól vsietil po prihrávke Wayna Gretzkeho, čo bol prvý kanadský bod pre „The Great One".

Paul Reinhart

Narodený: 8.1.1960

Národnosť: Kanada

Draftová pozícia: 12. miesto (Atlanta Flames)

Úspechy: 2-násobný účastník All-Star zápasu NHL, finalista Stanley Cupu (1986), 2-násobný bronzový medailista z MS (1982, 1983)

Kluby NHL: Atlanta Flames, Calgary Flames, Vancouver Canucks

Štatistika NHL: 648 zápasov, 133 gólov, 427 asistencií, 560 bodov

Reinhart bol z hľadiska ofenzívy určite najtalentovanejším zadákom draftu. Chronické problémy z chrbtom a nedostatočná motivácia pre hokejovú kariéru mu však nedovolili rozvinúť sa naplno. Svoj úžasný potenciál potvrdil v poslednej juniorskej sezóne vsietením 51(!) gólov v 66 zápasoch. Jeho produktivita v NHL bola vynikajúca. V drese Flames si vytvoril bodové maximum v sezóne 1982–83 so 75 bodmi. Nikdy však neodovzdával na ľade všetko, čo bolo v jeho silách. Neutíchajúce problémy s chrbtom mu ukončili kariéru vo veku 30 rokov.

Craig Hartsburg

Narodený: 29.6.1959

Národnosť: Kanada

Draftová pozícia: 6. miesto (Minnesota North Stars)

Úspechy: 3-násobný účastník NHL All-Stars zápasu, finalista Stanley Cupu (1981)

Kluby NHL: Minnesota North Stars

Štatistika NHL: 570 zápasov, 98 gólov, 315 asistencií, 413 bodov

Craig Hartsburg sa dostal na draft ako profesionál z konkurenčnej WHA. Jeho skúsenosti so seniorským hokejom výrazne zúročil hneď po prechode do NHL, keď sa okamžite stal najlepším obrancom North Stars. Bodové maximum si vytvoril v sezóne 1981–82 so 77 bodmi a 17 gólmi. Kvôli opakujúcim sa zraneniam však musel ukončiť svoju úspešnú kariéru už ako 30-ročný.

Rob Ramage

Narodený: 11.1.1959

Národnosť: Kanada

Draftová pozícia: 1. miesto (Colorado Rockies)

Úspechy: 2-násobný víťaz Stanley Cupu (1989, 1993), 4-násobný účastník NHL All-Stars zápasu

Kluby NHL: Colorado Rockies, St. Louis Blues, Calgary Flames, Toronto Maple Leafs, Minnesota North Stars, Tampa Bay Lightning, Montreal Canadiens, Philadelphia Flyers

Štatistika NHL: 1044 zápasov, 139 gólov, 425 asistencií, 564 bodov

Rob Ramage ako jednotka draftu nikdy nesklamal. Síce viac hráčov bolo úspešnejších ako on, Ramage sa vypracoval n

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama