05.03.2010

Slovo progaming je novým pojmom, ktorý prichádza aj na Slovensko a to spolu s ostatným rozvojom informačných technológií. Tento pojem by sa dal vysvetliť ako hranie počítačových hier na vyššej úrovni, ako napríklad účasť na turnajoch, reprezentovanie svojej rodnej krajiny a v najlepšom prípade aj príjem mzdy za hranie hier. Progaming zažil v posledných rokoch obrovský rozmach aj na Slovensku vďaka rozšíreniu a skvalitneniu internetu.

World cyber games

Mnohí ľudia túto záľubu nechápu a na hráčov sa pozerajú opovržlivo. Pre progamerov je progaming istým druhom zábavy, ako pre iných môže byť hranie kariet, lúštenie krížoviek, pozeranie seriálov, venovanie sa rôznym športom a podobne. Komunita progamerov na Slovensku sa každým dňom rozrastá, a samotní hráči sa snažia pre seba a svoje tímy získať sponzorov, čo nie je vždy ľahké

Na Slovensku majú progameri najväčšie zastúpenie v troch hrách a to: Counter – Strike, Warcaft 3 a séria hier FIFA. V každej jednej z týchto hier vytvárajú hráči špeciálne tímy – clany alebo po slovensky klany. Toto slovo môže v sebe niesť negatívny konotát, ale neznamená to nič negatívne. Klan je tím progamerov, ktorí hrajú tu istú hru multiplayer (hra viacerých hráčov) cez internet alebo priamo na turnaji a súťažia proti iným klanom.

Klany navzájom súperia v clan-waroch – používa sa skratka cw. Clan-war je duel dvoch klanov, ktorých hráči navzájom súperia v konkrétnej hre a snažia sa získať viac bodov pre svoj klan a vyhrať tak clan-war. Formy clan-warov sa v jednotlivých hrách odlišujú. Takisto vznikajú multiklany, čo je súbor klanov viacerých hier.

World Cyber Games sa nazýva ako neoficiálna olympiáda v počítačových hrách, ktorá sa koná každý rok. Do roku 2004 to bolo stále v Singapure, odvtedy mení aj dejisko turnaja.

Zdroj: Jakub Nedoba (vybrané časti článku boli použité v seminárnej práci na VŠ)

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama