22.09.2011

Keď raz ľudská noha vkročí na planétu Mars, budeme mať my na Zemi dokonalý pôžitok z každej sekundy tejto veľkolepej udalosti. Nielenže budeme mať možnosť sledovať pomocou videa vo vysokom rozlíšení každý krok kozmonautov, ale budeme počuť aj dokonalý priestorový zvuk v reálnom čase. To všetko vďaka IPN (Inter Planetary Net) – internetovej sieti, do spustenia ktorej zostávajú necelé 4 mesiace.
IPN

Vitajte vo svete najnovších internetových technológií

Keď 29.októbra 1969 spustili predchodcu dnešného internetu – Arpanet, ohlasy boli rôzne. V čase studenej vojny odporcovia tejto technológie poukazovali na to, že neviditeľná sieť bude o nás tajne zhromažďovať dáta a zneužívať ich. No oveľa viac ľudí, ktorí aspoň trochu „videli“ do toho, čo môže takýto komunikačný systém priniesť, bolo nadšených. Onedlho – v roku 1987 vzniká pojem internet a k sieti sa pripája prvých 27 000 počítačov (Arpanet bol odpojený v marci 1990). Internet za necelých 25 rokov svojho trvania prešiel mnohými vylepšeniami, stal sa neoddeliteľnou súčasťou nášho života a prenikol do všetkých končín našej Zeme. Jediným miestom, ktoré bolo až doposiaľ preň tabu bol vesmír. No aj to sa má o pár mesiacov zmeniť. To všetko vďaka interplanetárnemu internetu IPN. Americká NASA na jeho vývoji úzko spolupracuje s duchovným otcom internetu Vintom Cerfom (1943) a Robertom Kahnom (1938), ktorý v sedemdesiatych rokoch minulého storočia vytvoril spolu s Cerfom komunikačný protokol, známy pod skratkou TCP/IP.

Zložitosť prenosu dát

Pokusy s vesmírnym internetom sú už dávno úspešné. No nikdy sa to nedialo v takom rozsahu, aký nás v budúcich rokoch čaká. Už dávnejšie bola vytvorená infraštruktúra DSN – Deep Space Network. Táto zahrňuje rádioteleskopy v USA, Španielsku a Austrálií.

Jeden zo španielskych teleskopv, pracujúcich v infraštruktúre DSN

Jeden zo španielskych teleskopv, pracujúcich v infraštruktú­re DSN

Prenos dát medzi geostacionárnou družicou, umiestnenou vo výške 40 000 km nad zemským povrchom a týmito rádioteleskopmi je možný aj cez TCP/IP. No napríklad Mars je od Zeme vzdialený približne 400 miliónov kilometrov. A túto vzdialenosť kvôli svojim obmedzeniam protokol TCP/IP nezvládne. Vint Cerf je známy okrem spolupráce s NASA aj tým, že je technologickým špecialistom v Google a zároveň jeho viceprezidentom. Vďaka jeho vynikajúcim prednáškam a prezentáciám sa vedecký svet dozvedel, ako sa bude riešiť prenos dát vo vesmíre. „ Pozemský internet nie je stavaný na prenos obrovského množstva dát na obrovské vzdialenosti,“ hovorí a dodáva:“ Našou prioritou bolo vytvoriť úplne nové protokoly. Je ich celá sada a budú pracovať na medziplanetárne vzdialenosti. Tieto protokoly budú pripravené koncom roka 2011 ku štandarizácií a budú k dispozícií všetkým krajinám, ktoré lietajú do vesmíru. Ak budú prijaté, mohla by byť nimi vybavená každá vesmírna loď, ktorá od tej doby odštartuje.“

Budúcnosť klope na dvere.

Vint Cerf na jednej zo svojich prednášok

Vint Cerf na jednej zo svojich prednášok

Mnohí si iste pamätáte, ako vyzeral prenos signálu z vesmírnych lodí či raketoplánov. Nekvalitný trhaný obraz a prerušovaný zvuk s množstvom šumov. Tomu je koniec. Využitie internetu vo vesmíre poskytne komunikačný komfort a to nielen kozmonautom. Existujú spoločnosti, ktoré už v súčasnosti ponúkajú komerčné lety do vesmíru. Najznámejšou z nich je Virgin Galactic. Lístok na výlet do vesmíru stojí približne 200 tisíc USD – je to oveľa menej, ako 20 miliónov USD, ktoré začiatkom milénia zaplatil americký multimilionár, ktorý bol prvým vesmírnym turistom a na vesmírnej stanici ISS strávil 7 dní. Je jasné, že v budúcnosti všetci záujemcovia o let do vesmíru budú vybavení laptopom s pripojením k IPN. Tak budú môcť online informovať všetkých známych i neznámych o svojej ceste, budú môcť blogovať, chatovať a k tomu posielať ten najkvalitnejší audio a videozáznam v HD rozlíšení v reálnom čase na Zem.
Na záver nechajme priestor pre Vinta Cerfa a jeho víziu blízkej budúcnosti: „V prvej fáze celého projektu vesmírneho internetu by mali na štandarizované protokoly prejsť satelity, vesmírne sondy a robotické vozidlá, mapujúce povrch Mesiaca a planét. V budúcnosti rátame s pokrytím celej slnečnej sústavy. Na krátke vzdialenosti od Zeme bude stále používaný pozemský internet, no na veľké vzdialenosti to už bude IPN. Takto bude zaručené nepretržité spojenie nielen medzi Zemou a vesmírnymi loďami, ale aj medzi raketami vo vesmíre navzájom.

Zdroj informácií a fotografií : NASA (http://stardust.jpl.nasa.gov) IPN (www.ipnsig.org/ , http://irevolution.net)

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama