05.03.2010

Táto hra dokáže uspokojiť každého zanieteného futbalového fanúšika. Veď ktorý z nich by nechcel mať vlastný futbalový klub, ktorý by aj manažoval…

Hattrick je online futbalový manažér, ktorý riadite cez svoj prehliadač. Netreba sťahovať ani inštalovať žiadne programy, navyše je bezplatný. V súčasnosti ho hraje okolo 900 000 ľudí, na Slovensku je cez 5000 aktívných uživateľov. Po registrácii čakáte na pridelenie tímu. Svoj klub môžte pomenovať ako chcete (samozrejme nie vulgárne). Keď vám gamemasteri pridelia tím, už sa z toho nevyvlečiete :). Hattrick vás totiž úplne pohltí. Máte tu na výber z množstva možností – kupujete hráčov, staráte sa o ekonomiku klubu, o juniorov atď. Môžte si dohodnúť priateľský zápas v hociktorej z krajín, ktoré na Hattricku sú. Je ich 112, ale stále sa pridávajú nové.

hattrick1

Každý týždeň hráte dva zápasy. V utorok o 21:45 pohárový (po vypadnutí z pohára priateľský) a v sobotu o 14:45 ligový. Zápas má rovnaké pravidlá ako v normálnom futbale, trvá 90 minút, má dva 45-minútové polčasy a 15-minútovú prestávku. Zápas môžete sledovať aj naživo. Systém vám vypsiuje hlášky a akcie. Výsledok záleží od kvality tímov, počasia, sebadôvery, úrovné nálady v tíme a ako v normálnom futbale aj od šťastia. V tomto prípade je tým šťastím HT-engine, ktorý generuje zápasy a akcie. Na konci zápasu sa objaví hodnotenie hráčov, ratingy zálohy, útoku a obrany.

Hráči na Hattricku nemajú mená ako skutoční futbalisti, ale nájde sa aj pár takých. Napríklad Róbert Vittek, či John Terry. Mená sú však generované z databázy. Každá krajina má svoju databázu. Databáza je vytvorená z podielu národností na území tej ktorej krajiny. Napríklad pri ťahaní dorastencov na Slovensku máte 86 % šancu, že vytiahnete Slováka, 10 % šancu, že Maďara atď. V každej databáze je takisto 1 %, že môžte vytiahnuť hráča z ktorejkoľvek krajiny sveta. Napríklad mne minule do tímu prišiel Soma Jó :). Nie je núdza ani o vtipné mená ako Homer Simpson, Bob a vyskytnú sa aj vulgárné mená :D. Takisto je dosť veľká šanca, že nájdete hráča s vaším menom. Samozrejme hráči sa líšia v kvalite. Je dvadsať úrovní schopnosti (od katastrofálný až po božský). Každý hráč má 8 základných schopností : kondícia, tvorba hry, krídelná hra, zakončovanie, chytanie, prihrávky, bránenie a štandartky. Okrem toho o výkone rozhoduje aj forma a skúsenosti. Okrem týchto základných schopností môže mať hráč ešte aj špecialitu : hlavičkár, technický, rýchly, silový a nepredvídateľný. Každý hráč má takisto vodcovstvo. Podľa výšky úrovne vodcovstva sa určuje kapitán. Všetky tieto schopnosti tvoria TSI (total skill index). Hattrick vám nepovie, na ktorú pozíciu patrí hráč. O tom musíte rozhodnúť sami.

Každý hráč môže byť umiestnený na trh. Pri umiestňovaní rozhodujete o vyvolávaciej cene. Ak cena nezodpovedá hráčovým schopnostiam, nepredá sa. Každý hráč ma 3-dňovú lehotu, za ktorú sa môže predať. Ak sa dovtedy nepredá, vráti sa do vášho tímu. Hráča môžte takisto vyhodiť.

Takisto si môžte vybrať počet a druh vašich zamestnancov. Môžte si vybrať z týchto druhov : tréner brankárov, asistent trénera, psychológ, hovorca, ekonóm, lekár, fyzioterapeut. Koľko ich bude je len na vás. Každý z nich má vplyv na niečo iné a každý je dôležitý pre správny chod tímu. Takisto si vyberáte aj trénera.

Každá krajina má dokonca aj svoju reprezentáciu. Aj tu je to ako v reálnom futbale, čiže každá krajina má „A-čko“ a U-20 – tím do 20 rokov. Každá reprezentácia má svojho trénera – je ním jeden z užívateľov. Zápasy reprezentácie sa hrajú každý piatok o 20:00.

A nakoniec tá časť hattricku, ktorá má najväčšie čaro, komunita. Na hattricku si môžte s hocikým pokecať na konferenciách či cez poštu, organizujú sa rôzne turnaje v poole alebo iných hrách na internete atď. Na Slovensku sa organizuje aj množstvo zrazov, kde sa stretávajú HT-maniaci. To je tá najväčšia devíza – hráte s normálnymi ľuďmi z mäsa a kostí, a nie proti nejakému počítaču.

Hattrick je síce bezplatný, ale ponúka aj balíček výhod, Supportera. Každý kto si ho zakúpi môže dať svojmu tímu logo, vydávať tlačové správy, stať sa priaznivcom iného klubu, vstúpiť do federácie atď.

Môže si ho zahrať naozaj každý, k dispozícii je aj slovenská verzia, takže neznalosť jazykov neprekáža. V súčasnosti sa začína už celkovo 30.sezóna na Hattricku, na Slovensku 12. Tak neváhaj a pripoj sa!

Zdroj: Rastislav Kačmár (http://rastislavkacmar.blog.sme.sk/)

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

**Komentár bol označený ako nevhodný.**
Prihlásenie
 
 
Reklama